Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

  • Rychle
  • Bezpečně
  • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

26. 05. 2023 | Půjčka online

5 klíčových tipů pro zvládání osobních financí

Zpět na blog

Stále dokola řešíme, kolik peněz jsme schopní měsíčně vydělat, případně se poohlížíme po práci, kde bychom na tom byli finančně o něco lépe. Náklady rostou, přitom stále utrácíme a vydáváme peníze za mnoho zbytných věcí. Téma efektivního hospodaření však často neotvíráme. Jak bychom tedy měli správně naložit se svými financemi?

5 klíčových tipů pro zvládání osobních financí

Optimální hospodaření a spoření

Své těžce vydělané finanční prostředky bychom měli chránit. Nakládat s nimi neuváženě není rozhodně moudré. O peníze je třeba se starat, případně je ukládat, spořit nebo investovat.

Co se týče utrácení, vždy bychom si měli dobře rozmyslet, za co své peníze směníme. Jen tak si budeme moci zajistit dlouhodobou stabilitu a likviditu. K tomu však potřebujeme znát pravidla hospodaření s penězi. Zvládání osobních financí pak bude hračka, ale bez plánování to nepůjde. Nejprve je nutné stanovit si své finanční cíle a vytvořit si jasný plán, jak těchto cílů můžete nejlépe dosáhnout.

  1. Finanční cíle

Abychom mohli mít jasný finanční plán, musíme mít i konkrétně definované své finanční cíle. Ty nám zároveň pomohou vyhnout se nadměrnému utrácení. Naplánujte si tedy, co chcete se svými penězi dělat. V krátkodobém i dlouhodobém horizontu. Může jít o vysněný dům, nový automobil, studium spoření na důchod a podobně. Vytyčené cíle však musí být realistické s pevnými časovými osami. To vám pomůže pevně se držet plánu a udržet motivaci.

  1. Vytvořte si rozpočet

Sestavení rozpočtu je prvním a nejdůležitějším bodem v celém finančním plánování. Je to to nejjednodušší, co můžete udělat. Pokud nevíte, jak na to, můžete své příjmy rozdělit podle pravidla 50/30/20, přičemž 50 % výdajů jde na nutné měsíční výdaje, 30 % na nepravidelné výdaje a zbytné věci a zbylých 20 % na úspory. Případně je možné využít i pravidlo 70/20/10. Zde jde 10 % příjmů na splátky dluhů s výjimkou hypotéky, 20 % míří na úspory a 70 % na všechny ostatní měsíční výdaje.

Měsíční rozpočet bychom však vždy měli sestavovat nejen na základě příjmů, ale také s ohledem na životní styl.

  1. Zaplaťte, uložte, utraťte

Jednoduché pravidlo, které vám pomůže peníze spořit. Abyste měli své finance pod kontrolou, musíte mít každý výdaj dobře promyšlený. Pomoci může jednoduché pravidlo: platím, ukládám, utrácím. V překladu to znamená, že nejprve pošlu peníze tam, kde je to třeba (nájem, hypotéka, pojistky, půjčka online, energie, potraviny a podobně), další část peněz uložím nebo investuji a to, co mi zbyde, můžu utratit, jak potřebuji.

  1. Vyhýbejte se dluhům

Půjčka nám sice může pomoci rychle si splnit sny a přání, ale také může přivodit nemalé problémy. Spoustu peněz navíc přeplatíme, ovlivníme tím své kreditní skóre a můžeme se dostat třeba i do situace, kdy nebudeme mít na splácení. Půjčky bychom si proto měli brát skutečně jen v nejnutnějším případě.

Dluhům bychom se měli ideálně vyhýbat co největším obloukem. Ač nám může půjčka nyní třeba pomoci, do budoucna se může stát nepříjemnou finanční zátěží.

  1. Vytvářejte alternativy

Chcete-li být finančně v pohodě, je třeba mít vždy nejen plán A, ale ideálně také plán B. Pro případ, kdyby se něco pokazilo nebo vše nevycházelo podle toho, jak si přejete. Můžete mít například nějaký záložní plán pro vydělání ještě větší částky peněz, případně můžete zkusit jiné investice.

Může se vám to hodit v případě, že se ve vašem životě stanou nějaké změny. Nebo se třeba jen rozhodnete pro drobnou odbočku z vašeho finančního plánu.

Záložní plán pro mimořádné situace

Život je nepředvídatelný a stát se může cokoliv. I když budete mít pevně daný finanční plán, může dojít k jeho neplánovanému narušení. S takovou možností je dobré počítat a měli bychom se na takovou situaci připravit.

Je ideální mít například nějaké životní pojištění nebo alespoň drobnou pojistku, která nám pomůže v případě nečekaných obtíží, ať už jde o nemoc, úraz nebo třeba ztrátu zaměstnání. Vždy bychom měli mít jistotu, že pokryjeme veškeré své finanční závazky a nemusíme se bát žádných nenadálých událostí. Akutně nám může sice pomoci například i půjčka online. Lepší ale je se na jakoukoliv životní situaci předem dobře připravit.

O penězích vždy přemýšlejte

Je důležité, abyste vždy věděli, v jaké kondici se vaše peníze právě nacházejí. Kam odchází pravidelné platby, kolik peněz musíte poslat na spoření, co je třeba zaplatit tento měsíc navíc a kolik vám reálně zbývá na útratu. To vše musíte mít přesně pod kontrolou. Není možné, abyste nevěděli, jaká částka vám na účtu zůstává nebo zda si budete moci tento měsíc zajít třeba na masáž. Pamatujte si, že o svých penězích musíte mít absolutní přehled a měli byste vědět, jaký je váš aktuální zůstatek. Na bankovním účtu i v peněžence.

Zároveň je důležité, abyste o penězích nepřemýšleli negativně. Jsou prostředkem, díky kterému si můžete plnit své životní sny.

Dobře zvažujte i případné zbytné výdaje nebo úvěry, které by vás mohly postupně zatáhnout do dluhové pasti. Je lepší peníze postupně a po malých částkách spořit, abychom měli případně kam sáhnout, když bude třeba. V případě nejnutnější potřeby však může pomoci například půjčka ihned.

Peníze by vám rozhodně neměly způsobovat žádný stres nebo starosti z toho, zda tento měsíc vyjdete a podaří se vám všechno zaplatit. Jestliže neumíte svůj rozpočet nebo finanční cíle naplánovat sami, přizvěte si na pomoc finančního poradce. Ten vám s plánováním i s vašimi osobními financemi rád pomůže.

Přečtěte si něco dalšího