Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

  • Rychle
  • Bezpečně
  • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

06. 05. 2024 | Nebankovní půjčka

Boříme mýty o penězích: Proč a jak hovořit s dětmi o financích

Zpět na blog

Vést s dětmi rozhovory o penězích je zásadní součástí jejich výchovy a přípravy na samostatnou a finančně stabilní budoucnost. Jenže ne všichni rodiče si s tímto tématem umí efektivně a zároveň citlivě poradit. Máme pro vás proto několik tipů a nápadů, jak jako rodič můžete aktivně rozvíjet finanční gramotnost svých dětí již od poměrně nízkého věku.

Boříme mýty o penězích: Proč a jak hovořit s dětmi o financích

Nebojte se školákům dát do rukou trochu zodpovědnosti

Každé dítě je jiné, a tak nejde všeobecně říci, kdy je ten pravý čas s finanční edukací začít právě u vašeho potomka. Platí ale, že čím dříve, tím lépe.

Jako vhodný čas se jeví nástup do první třídy, kdy už děti pomalu začínají dostávat menší kapesné a nově často i předplacené platební karty, s nimiž si mohou koupit svačinku v automatech ve škole. Zhruba v tomto věku je již také můžete zapojit do zákulisí správy rodinného rozpočtu.

Ukažte dětem základní rodinné účty a vysvětlete jim, že je nutné je poplatit s konkrétním rozpočtem, který pochází z příjmů rodičů. Řešte s nimi i nepříjemné situace jako je nedoplatek za energie, zdražení nájemného, ztráta zaměstnání nebo nutnost půjčit si peníze. 

Snažte se k nežádoucí situaci přistupovat tak, abyste děti nevystrašili, ale naopak jim dodali sebevědomí, že každý problém se dá nějak vyřešit. To se jim bude v budoucnu hodit nejen při řešení financí.

Se základy začněte brzy

S úplnými základy však lze začít ještě mnohem dříve. A to ideálně praktickými ukázkami finančních rozhodnutí a situací z běžného každodenního života rodičů. Berte s sebou děti na nákup a nebojte se s nimi v obchodě řešit, kolik co stojí. 

Díky tomu se naučí, že je v pořádku, že vysoká cena je v reálném životě často důvodem, proč si nepořídíme něco, co nutně nepotřebujeme, i když bychom to chtěli. Zdravý úsudek a finanční sebekontrola je polovina úspěchu na cestě za finanční samostatností.

Až půjdete příště do hračkářství nebo třeba na zmrzlinu, určete dětem budget v rozumné výši a sledujte, jak se budou rozhodovat v situaci, kdy by si chtěly koupit všechno, ale vědí, že na to nemají dost peněz. 

I placení nákupu pak můžete nechat na dětech. Dejte jim do ruky hotovost a vysvětlete jim, že je potřeba zkontrolovat, kolik peněz dostaly nazpět, a vzít si účtenku pro případ potřeby reklamace koupeného zboží.

Nezapomeňte na vysvětlování pojmů ze světa financí

Finanční svět je plný složitých termínů a konceptů, které mohou být pro děti matoucí. Nicméně, je důležité, aby děti rozuměly základním pojmům, a následně se i díky tomu staly finančně gramotnými dospělými. 

Trochu starší děti a teenagery je proto velmi vhodné seznámit s pojmy, které se ve světě financí nejčastěji zmiňují. Představte jim význam spoření, investování, inflace či hodnoty peněz a finančního plánování. Můžete jim také ukázat nejrůznější formy peněz. Od mincí a bankovek až po plastové platební karty.

Samostatnou kapitolou pak jsou finanční úvěrové produkty, jako je hypotéka, leasing nebo třeba nebankovní půjčka spotřebitelského charakteru. To se v rámci finanční gramotnosti rozhodně nemusíte bát probrat trochu podrobněji a na konkrétních příkladech. Nezapomeňte ani na pojmy, které s tímto tématem přímo úzce souvisejí. Výrazy jako úroková sazba, RPSN, splátkový kalendář nebo pojištění úvěru by neměly být cizí žádnému teenagerovi, natožpak mladému dospělému člověku.

Rodinné investování

Investice se mohou zdát jako poměrně náročné téma. Můžete jej ale pojmout tak, aby mu porozuměly i děti. A co víc, ještě u toho můžete zažít kvalitní společně strávený čas, který pro každého rodiče představuje velmi cenné chvíle. Naplánujte si s dětmi pravidelná sezení, během nichž jim nejprve představíte koncept a typy investic, a později je do samotného procesu zhodnocování peněz, které jim svěříte ke spravování, v rozumné míře i zapojíte. 

Pamatujte, že každé dítě je jiné a jeho schopnosti i zájmy se od těch vašich přirozeně liší. Přizpůsobte proto finanční výchovu věku, vyspělosti, schopnostem, ale také zájmům vašich dětí. Chcete přeci, aby je toto téma zaujalo, nikoliv znudilo. 

Během budování finanční gramotnosti vašich dětí jim v rámci investic poskytněte veškeré detaily pro to, aby se na základě zvážení rizik a výnosu mohly co nejlépe a nejzodpovědněji rozhodnout, kam vámi svěřené finanční prostředky investují.

Moderní aplikace

Mezi šikovné a rodiči i dětmi velmi oblíbené nástroje, které vám mohou pomoci, patří chytré aplikace. Stejným způsobem však lze podpořit i finanční gramotnost pro seniory. Na internetu naleznete mnoho edukativních aplikacích v češtině i dalších jazycích. 

Podle vlastních preferencí si tak můžete vybrat, která aplikace by pro vaše dítě mohla být nejsrozumitelnější, a tudíž i nejvíce užitečná. Některé najdete ke stažení zcela zdarma, u jiných si budete muset zaplatit za užívání plné verze nad rámec základních funkcionalit.

Výhodou využívání moderních edukativních nástrojů je zejména to, že díky nim i dítě s malou představivostí dokáže snáze pochopit, jak fungují jednotlivé finanční operace. Zajímavá je například možnost nastavení konkrétních spořících cílů. 

Některé aplikace lze také dobíjet nebo propojit s bankovním účtem rodiče. Dítěti tak mohou sloužit jako kapesné. V aplikaci pak můžete nastavit limity pro útratu a mít přehled a kontrolu nad tím, jak si váš potomek při hospodaření se svěřenými finančními prostředky vede.

Nezapomeňte však své dítě poučit i o nebezpečí, která na ně mohou číhat. Vysvětlete jim, jak rozpoznat, když na internetu nebo na telefonu narazí na podvodníka, a jak v takové situaci jednat. 

Přečtěte si něco dalšího