Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

  • Rychle
  • Bezpečně
  • Jednoduše
Online půjčka až 150 000 Kč a bez poplatků.

28. 12. 2022 | Rychlá půjčka

Co všechno o mně obsahuje výpis z registru dlužníků? Zjistili jsme pro vás

Zpět na blog

„Úvěr jsme vám zamítli, protože máte zápis v registru dlužníků,” už jste někdy slyšeli něco podobného? Už vám řekli, že máte takzvanou „černou tečku”, kvůli které nemůžete získat hypotéku na vysněnou nemovitost nebo běžný spotřebitelský úvěr? Pak jste se jistě ptali, co to vůbec registr dlužníků je a co je jeho součástí. Pojďme se tomu podívat „pod pokličku”.

Co všechno o mně obsahuje výpis z registru dlužníků? Zjistili jsme pro vás

Registr dlužníků neboli úvěrový registr

Prostě a jednoduše – databáze. Přesně tak lze jedním slovem charakterizovat registr dlužníků nebo také úvěrový registr. Tato databáze shrnuje právnické a fyzické osoby a jejich spojitost s nějakým poskytnutým úvěrem. Právě zde jsou evidovány všechny závazky, které jsme měli nebo máme. A zdaleka se to netýká jen úvěrů. V registru se objeví i informace o pozdě zaplaceném účtu za telefon či neplacené pojistce.

Úkolem registru dlužníků je především pomoct bankám a dalším subjektům při zjišťování spolehlivosti a také bonity klientů, a tím předcházet poskytnutí půjčky nespolehlivému spotřebiteli.

Rozlišujeme několik registrů

V současné době v České republice funguje hned několik registrů dlužníků. Banky a nebankovní instituce ale čerpají informace ze tří základních, a to BRKI (bankovní registr klientských informací), NRKI (nebankovní registr klientských informací) a SOLUS. 

Záznamy v nich rozdělujeme na pozitivní a negativní. Pozitivní informují o tom, že úvěry řádně splácíte a díky tomu můžete získat lepší podmínky pro další půjčky. Negativní záznamy informují o problémech jako pozdní splácení či nesplácení vůbec. Ty snižují pravděpodobnost získání další půjčky. 

Dostat se z registru dlužníků není snadné

Ať už vám v minulosti učarovala rychlá půjčka, která vám dala při splácení zabrat, nebo jste se dostali k jinému typu úvěru, kvůli kterému jste se dostali do registru dlužníků, nemůžete očekávat, že po řádném splacení budete z databáze automaticky a prakticky ihned smazáni. Takto to bohužel nefunguje. V registru můžete zůstat i po dobu několika let.

 

Přečtěte si něco dalšího