Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

  • Rychle
  • Bezpečně
  • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

05. 05. 2023 | Nebankovní půjčka

Jak se s dětmi bavit o penězích a vést je k finanční gramotnosti?

Zpět na blog

Finanční gramotnost je v životě velmi důležitá, a proto je nutné děti začít v rámci hospodaření s penězi vzdělávat co nejdříve. Jak ale takové téma komunikovat s dětmi, aby je dostatečně zaujalo a skutečně si ony užitečné informace odnesly do života?

Jak se s dětmi bavit o penězích a vést je k finanční gramotnosti?

Promluvte si s dětmi o tom, proč je nutné umět s penězi hospodařit

Možná by se mohlo zdát, že finanční edukace je nástrojem zejména pro ty méně majetné, aby dokázali vyžít i s naprostým minimem. To je ovšem holý nesmysl.

Zodpovědné hospodaření s financemi rodiny je nelehkou úlohou, kterou ke spokojenému životu potřebuje majitel tučného bankovního konta stejně tak, jako někdo zadlužený. Ani milionáři by jeho peníze dlouho nevydržely, pokud by nevěděl, jak s nimi rozumně nakládat.

Vysvětlit tuto skutečnost dětem je na cestě za finanční gramotností krokem číslo jedna. Velmi vhodné je také uvést konkrétní případy chybného, ale i správného finančního chování i se všemi následky a dopady. Jistě ve svém okolí najdete někoho, jehož životní příběh je díky peněžní negramotnosti minimálně znepokojivý, a mohl by tak posloužit jako odstrašující. Před upovídanými dětmi se však raději vyhněte jmenování konkrétních lidí.

Praxe dělá mistra – dejte v obchodě dětem peníze do ruky

Člověk, a dítě zejména, se něčemu nejlépe naučí v momentě, kdy si konkrétní situace může vyzkoušet na vlastní kůži. Nebojte se proto děti do světa finančních operací zapojit už od útlého věku. Jak? Inu, u těch nejmenších třeba tím, že až s vámi příště půjdou zaplatit zmrzlinu, dáte jim peníze do ruky, aby zaplatili. Tím, že předají paní pokladní peníze výměnou za zmrzlinu, se naučí principu výměny služeb a zboží za peníze.

Později také můžete dětem dát stanovený rozpočet a požadovat po nich jeho dodržení při menším nákupu. Skvělým způsobem, jak upozornit na to, že je třeba hlídat nejen výdaje, ale také příjmy, je ale i přepočítávání vrácených peněz. Důležité však je, aby děti nebyly pod přílišným tlakem. Koneckonců proto není například půjčka ihned tím prvním finančním úkonem, který vaše dítě musí řešit, ale procvičujete si jen placení třeba za zmrzlinu. Pokud se zprvu budou děti stydět, dopřejte jim čas a při placení je nechte sledovat, jak se chováte.

Ukažte dětem hodnotu peněz

Pečení holubi většině z nás přímo do úst nelétají a bez práce nejsou koláče. To je realita, s níž by se měl každý nějak smířit. A čím dříve dojde k uvědomění, že si peníze člověk musí nějak vydělat, tím lépe. Proto s touto skutečností začněte vaše potomky seznamovat co nejdříve.

Díky tomu totiž poznají skutečnou hodnotu peněz a dobře si rozmyslí, za co těžce nabyté korunky budou chtít utratit. A to je vlastnost, která se jim v životě bude opravdu hodit. Platit potomkům výdaje spojené s kroužky, školou, oblečením nebo třeba jídlem mimo domov je samozřejmostí. Pokud ale děti potřebují nějaké peníze navíc, mělo by jít o zasloužené kapesné.

Ideálním způsobem, jak dítěti ukázat, že peníze rodiče, a tím pádem i děti, dostávají za odvedenou práci, je právě práce samotná. Podle věku dítěte se můžete společně dohodnout na konkrétních odměnách za jednotlivé domácí práce či výpomoc rodičům. Pochopitelně by se odměna měla uzpůsobit náročnosti odvedené práce, aby si děti uvědomily, že čím více peněz budou požadovat, tím náročnější úkoly budou muset plnit. Ať už se jedná o náročnost časovou, fyzickou, mentální či vědomostní.

Děti jako parťáci v dobrém i ve zlém

Neschovávejte před dětmi své případné neúspěchy, špatná finanční rozhodnutí a z nich pramenící problémy. Měly by o finanční tísni v domácnosti vědět, ať už je způsobena chybou rodičů nebo prostě jen neovlivnitelnou nepřízní osudu.

Snažte se na děti nepřenášet stres z vzniklé nepříjemné situace, ale sdílejte s nimi nejen své úspěchy, ale také negativní zážitky spojené s vedením rodinné kasy. Připraví je to na opravdový život, který na ně čeká, až se jednoho dne rozhodnou opustit bezpečné a zajištěné rodinné hnízdo.

Zároveň jim ukážete, že s každou potíží se musí včas bojovat. A že řešením nemusí být vždy hned bankovní či nebankovní půjčka, ale finanční tíseň lze mírnit i díky vlastní silné vůli se dočasně uskromnit a šetřit. Koneckonců, v nouzi může dojít také k jistým omezením, která se v rámci řešení situace dotknou i vašich potomků. A je proto nutné, aby je děti nebraly jako křivdu, ale aby pochopily kolektivní odpovědnost uvnitř rodiny. Možná vás nakonec mile překvapí, jak nesobecká rozhodnutí mohou děti díky efektivní a včasné finanční edukaci dělat.

Vysvětlujte, debatujte opakujte

Děti obvykle bývají otevřenou knihou chrlící otázky na cokoliv, co je zajímá. Nebojte se na dotazy ohledně financí odpovídat pravdivě. Samozřejmě se však řiďte vlastním nastavením sdílení.

Někteří lidé kupříkladu nechtějí, aby jejich děti věděly, jaký je jejich příjem, protože by to mohli použít proti nim v momentě, kdy by se jim to hodilo. Klasickou větu o tom, že rodič vydělává hodně peněz a nechce dítěti koupit zbytečně drahé oblečení nebo třeba počítačovou hru, už snad slyšel každý rodič.

I z takové situace se však dá elegantně vybruslit. Vysvětlete upřímně dítěti, z jakého důvodu mu danou věc nechcete pořídit. Navrhnout ale můžete i kompromis v podobě uhrazení části dané věci, nebo nalezení té nejvýhodnější možné ceny, za niž ji lze zakoupit. Tím můžete dítě naučit, že i když něco opravdu chceme, nevyplácí se to kupovat v prvním obchodě, ale je potřeba si procházet různé nabídky a zvažovat další okolnosti nákupu, jako jsou například slevové kódy či možnost dopravy zdarma.

Přečtěte si něco dalšího