Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

  • Rychle
  • Bezpečně
  • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

06. 12. 2023 | Půjčka online

Jak postupovat, když chci předčasně doplatit půjčku?

Zpět na blog

Předčasné splacení půjčky pro vás může být výhodné. Jestliže jste v situaci, kdy máte peníze navíc a můžete se závazku zbavit, pusťte se do toho. Ušetříte na úrocích a vylepšíte si své kreditní skóre. Ovšem než peníze finanční instituci předáte, zjistěte si podmínky předčasného splácení. A zároveň byste měli mít jistotu, že předčasným splacením úvěru nenarušíte svůj rozpočet.

Jak postupovat, když chci předčasně doplatit půjčku?

Předčasné splacení dluhů

Rozhodnete-li se půjčku jednorázově zaplatit, okamžitě se zbavíte dluhů a výhodou či odměnou vám následně bude kladný záznam v registru dlužníků, což se může hodit v budoucnu, pokud si budete potřebovat zažádat o úvěr. Díky tomuto kladnému záznamu budete pro případného dalšího poskytovatele solventnějším klientem. Tudíž budete mít příště i šanci na získání lepších podmínek pro získání půjčky, případně i výhodnější úrokové sazby.

Může se však stát, že nemáte peníze na umoření celého dluhu, ale jen jeho části. Pak se můžete se svým poskytovatelem dohodnout na mimořádných splátkách. Tedy takových, které budou nad rámec dohodnuté splátkové smlouvy. Tímto způsobem můžete zkrátit dobu splácení třeba i o několik měsíců nebo let. Vždy by vás však měly zajímat podmínky, za jakých můžete úvěr rychleji splatit.

Dostatek financí pro splacení

Předčasné splacení půjčky je vlastně splacení úvěru před koncem Úvěrové smlouvy, kterou jste s finanční institucí uzavřeli. V případě, že se rozhodnete pro předčasné splacení půjčky, stále by vám mělo zůstat dostatečné množství financí nejen na běžný život, ale také na neočekávané výdaje. Jde o částku, která dokáže pokrýt tři až šest měsíců běžných výdajů.

Jestliže už tuto sumu máte našetřenou a stále vám zůstávají finance navíc, můžete se začít zajímat o to, jak s nimi co nejdříve umořit dluh. Předčasným splacením půjčky můžete ušetřit stovky či tisíce na úrocích. Neradujte se však předčasně, i dřívější splacení půjčky má své stinné stránky. A rozhodně nemusí být vždy výhodné.

Pokuta za předčasné splacení půjčky

Než požádáte finanční instituci o finální vyúčtování částky k doplacení úvěru, projděte si znovu důkladně smlouvu, kterou jste podepsali. Ve smlouvě jsou uvedené i podmínky, za kterých můžete úvěr předčasně splatit. U mnohých poskytovatelů bývá doplacení úvěru zdarma, bez poplatků a pokut.

Avšak některé bankovní nebo i nebankovní instituce si poplatek účtují. Ten může být ve výši třeba až pět procent z nesplaceného zůstatku půjčky, což může být v některých případech opravdu vysoká částka. V takové chvíli je třeba, abyste si spočítali, zda se vám předčasné splacení vůbec vyplatí.

V případě vysoké pokuty za předčasné splacení úvěru může být alternativou vložení peněz navíc například na spořicí účet. S tím, že na účet, ze kterého se vám půjčka strhává, budete každý měsíc posílat jen výši splátky. Zbytek peněz se bude úročit. Jestliže je poplatek za splacení skutečně vysoký, může být tato alternativa skutečně výhodnou možností.

Naplánujte si schůzku s poskytovatelem

Někdy může být dobrou variantou, abyste se k poskytovateli vypravili osobně a domluvili se. Ne vždy je však tato varianta možná. Jestliže je to například půjčka online, pak nejspíš budete na dálku řešit i předčasné splacení úvěru. Nemějte však obavy, vždy jsou možnosti, jak najít variantu, která bude vyhovovat oběma zainteresovaným stranám.

O pomoc můžete požádat i finančního poradce, který má přehled o trhu a podmínkách jednotlivých bank či nebankovních institucí. Je to odborník před finance a je možné, že vám dá nějaký zajímavý tip, který pro vás bude výhodný. Zkuste se poradit a najít společně cestu k výhodnému splacení vašich závazků.

Refinancování stávající půjčky

Jestliže po vás poskytovatel úvěru bude chtít za předčasné splacení vysokou částku, můžete zkusit požádat o refinancování. Je možnost, že se vám tímto krokem sníží úroky a zároveň je i šance, že při refinancování získáte lepší podmínky pro předčasné splacení. Pokuste se dohodnout na co nejvýhodnější variantě.

V případě, že pro vás nebude výhodné úvěr okamžitě splatit, pak se o refinancování rozhodně zajímejte. Refinancováním si vlastně převedete svůj stávající dluh na nový úvěr, avšak s nižší úrokovou sazbou a často i za lepších podmínek. Nejen, že se vám ve výsledku sníží měsíční splátka, ale také vám klesnou úroky. I to může být tedy ve výsledku varianta, jak se zbavit svého závazku.

Aby však refinancování pro vás bylo výhodné, musíte si vyjednat skutečně výhodné podmínky. Jestliže chcete úvěr rychleji doplatit a nevyplatí se vám splatit ho nyní celý najednou, můžete si při sjednávání podmínek o refinancování měsíční splátky i navýšit a celkově si tak zkrátit splatnost své půjčky. Před podpisem smlouvy si však důkladně zkontrolujte nabídnuté podmínky, aby se vám celý proces vyplatil.

Refinancovat nebo předčasně splatit?

Ve chvíli, kdy je jasné, že nebudete platit žádnou pokutu ani poplatek za předčasné splacení svého úvěru, je jasnou variantou půjčku splatit. Finanční instituce vám většinou dodá dokument, ze kterého bude jasné, že je dluh splacený a vy tedy nemáte vůči ní již žádné závazky. Tento dokument si pochopitelně uschovejte.

Ovšem jak refinancovat půjčky, pokud se vám předčasné splacení nevyplatí? Požádat o tento úkon budete muset společnost, která vám úvěr poskytla. S ní se pak budete domlouvat na individuálních podmínkách. Máte-li půjček více, můžete si všechny sloučit do jedné.

Nezapomeňte si však vyjednat lepší podmínky pro předčasné splacení. Financemi, které máte naspořené, můžete pak za čas část úvěru umořit.

Přečtěte si něco dalšího