Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

  • Rychle
  • Bezpečně
  • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

13. 06. 2023 | Půjčka ihned

Jak připravit finanční rozpočet na vysokoškolské studium: Rady pro studenty a jejich rodiny

Zpět na blog

Narodilo se vám dítě a už prakticky po jeho vykouknutí na svět přemýšlíte, na jakou vysokou školu ho po té střední pošlete? Nebo se konečně schyluje k jeho maturitní zkoušce a vysoká škola je právě tím tématem, které je na pořadu každého dne? Společně s uvažováním o oboru do hry přichází i finanční stránka věci. Jak připravit finanční rozpočet na nadcházející několikaletou fázi vyžadující další výdaje?

Jak připravit finanční rozpočet na vysokoškolské studium: Rady pro studenty a jejich rodiny

Výdaje na dítě nekončí

V minulosti došlo k několika průzkumům a výzkumům říkajícím, jak vysoké jsou částky, které vynaložíme na dítě. Všechno začíná samotným narozením dítěte, pokračuje to obdobím strávenými ve školce, dalším bodem je základní škola, střední a ve výsledku ta vysoká. A tak se mine minimálně 26 let, jež vyžadují nemalé plánování výdajů rodinné kasy.

Před dvaceti lety byl čistý peněžitý výdaj na výchovu dítěte zhruba šest tisíc korun měsíčně. V posledních dvaceti letech se však situace zcela změnila a ona částka se zmnohonásobila. V roce 2017 se náklady zvedly přes hranici sedmi tisíc a nadále stoupaly.

To, kolik za dítě utratíme, úzce souvisí s jeho věkem a tím, v jaké fázi se aktuálně nachází. Jak jsme již zmínili, jiné náklady se pojí s léty strávenými na základní, jiné s působením na střední škole. A ono vysokoškolské vzdělání je kapitolou samou o sobě.

Jak velké jsou výdaje na vysoké škole?

S příchodem bouřlivých vysokoškolských let se do hry dostávají i takové výdaje, které se dříve řešit nemusely. Například ubytování. Ať už se dítě rozhodne jít na kolej, nebo si najde svého spolubydlícího na „privát“, v každém případě to znamená výdaj, s jakým se nikdy dřív zacházet nemuselo.

Do toho se samozřejmě můžou započítat i běžné věci, jako jsou potřebné papírenské pomůcky, učebnice nebo další věci. K tomu přihazujeme elektroniku, konkrétně notebook nebo tablet, pokud do té doby nic takového student neměl nebo pokud je potřeba pořídit zařízení nové, výkonnější.

A pokud si navíc student zvolí soukromou školu nebo dokonce školu v zahraničí, jsou výdaje někde ještě úplně jinde.

Trochu může pomoci, když si mladý student najde brigádu. V dnešní době není problém si najít práci z domu, takže i když má náročný rozvrh, nějakou tu časovou skulinku pro práci si najít může.

Začněte se spořením co nejdříve to půjde

Náklady na vysokoškolské vzdělání se tedy mohou dostat do zajímavých výšin. A to zajímavých ne zrovna v pozitivním slova smyslu. Abyste nebyli překvapení, nýbrž spíše připravení, začněte s úsporami co nejdříve. Sice vám půjčka ihned chrání záda, přesto se spořením začněte ve správný čas.

V případě, že se spořením na vysokou školu začnete dostatečně brzo, nemusíte se ani příliš uskromňovat. Stačí, když si budete odkládat třeba jen malé procento z vašeho každoměsíčního příjmu.

V praxi se to tedy podobá skládání se na budoucnost, konkrétně na seniorní věk. Když se s touhou po krásné a bezproblémové budoucnosti začne investovat například do podílových fondů zavčasu, v důchodu se můžeme radovat z finanční svobody i z toho, že se nemusíme spoléhat na stát a jeho pravidelné měsíční příspěvky.

Jak připravit rodinný rozpočet na vysokoškolské vzdělání

Půjčka ihned vám v případě nepředvídatelných situací může velmi pomoct. Těmito situacemi myslíme například náklady na stravování, kapesné vyplácené dopředu nebo výpadek spolubydlícího a jeho příspěvku na nájem. A to nemluvíme dále o úrazech, ke kterým může dojít prakticky kdykoliv a kdekoliv.

Kromě této pomyslné pojistky, jakou zmiňovaná nebankovní půjčka je, se můžeme snažit o posílení stability finančního rozpočtu. Ten stanovujeme jednoduše – nejdříve zjistíme své příjmy a výdaje (čili provedeme inventuru našich financí), poté eliminujeme výdaje, a naopak se snažíme posílit naši příjmovou stránku.

Přestaňte dělat tradiční chyby

Aby byl rodinný rozpočet stabilní, a to i při absolvování vysokoškolského vzdělání, měli byste se vyhnout několika typickým chybám. Patří mezi ně například zbytečné navyšování výdajů.

K tomuto scénáři dochází obvykle tehdy, kdy se schyluje k nějakým svátkům nebo narozeninám. Například během Vánoc máme tendenci utrácet za své blízké víc než kolik nám rodinná kasa dovoluje. Neuvědomujeme si, že nás to posléze může dostat do nepříjemné tísně.

Při sestavování svého rodinného rozpočtu a sepisování toho, co tvoří příjmy a co tvoří výdaje se zamyslete nad tím, jestli uváděné položky skutečně můžete nebo nemůžete brát v potaz. Jsou skutečně pravidelné, nebo se jednalo spíše o něco jednorázového, co by vám jen zkreslilo vaše výsledky?

Abyste se do budoucna nedostali do pasti, neodkládejte nevyhnutelné výdaje. Velmi často je opomíjíme z toho důvodu, že nechceme nabourat náš finanční rozpočet, ale ve výsledku si tím jen komplikujeme budoucnost. V případě, že se na scénu dostanou nepředvídatelné položky, které volají po uhrazení, neoddalujme jejich splatnost.

Jak by měl vypadat ideální finanční rozpočet

Pokud se aktuálně připravujete na vysokoškolské roky, měli byste v takovém případě vědět, jak takový ideální rodinný rozpočet vypadá. A od toho se odpíchněte. Zhruba 30 % by mělo tvořit právě ono spoření, a to nejen na vysokoškolská léta, ale také na důchod nebo děti obecně. 25 % poté pokrývá bydlení, a to tedy znamená nájemné, energie či voda. Třetí částí, a tou největší, je následně běžná spotřeba, kam spadá všechno ostatní, co neřadíme do spoření ani do sekce „bydlení”.

Díky sestavování rodinného rozpočtu se nemusíte obávat dne, kdy vaše dítě přijde s prosbou o vysokoškolské vzdělání, ale nemusíte se obávat ani dalších nepředvídatelných situací. Vznikne vám tím finanční rezerva neboli finanční polštář, který zaštítí i případné výpadky běžného příjmu, zalátá koupi nového spotřebiče nebo pomůže, když najednou onemocníte.

Přečtěte si něco dalšího