Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

  • Rychle
  • Bezpečně
  • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

08. 12. 2022 | Nebankovní půjčka

Hypotéky zdražují. Budou nemovitosti zlevňovat?

Zpět na blog

Bublina, která praskne, tvrdili analytici v posledních měsících při pohledu na trh s nemovitostmi, kde jejich ceny rekordně rostly do nebeských výšin. Nikdo tomu nevěřil, přesto se nyní ukazuje, že nebyli tak daleko od pravdy. Vlivem nedávných událostí došlo k razantnímu obratu a koupě vysněného příbytku se tak stává realitou. Tedy minimálně z pohledu finančního. Hypotéky pokračují strmě ve svém zdražování. 

Hypotéky zdražují. Budou nemovitosti zlevňovat?

Co stálo za zdražováním nemovitostí?

Dlouhodobě nízké úroky a hypotéky hledající pomyslné dno. Měnová expanze neboli tištění peněz centrální bankou. A samozřejmě řada dalších faktorů byla důvodem zdražování bytů a domů, které nebralo konce. 

Stejně jako existovaly vjemy ovlivňující zdražování nemovitostí, jsou také faktory podporující opačný efekt. A nyní to vypadá, že za poslední tři roky přestávají ceny nemovitostí růst. 

Na druhou stranu nejsou bytové jednotky nebo rodinné domy stále (minimálně finančně) k dispozici všem. Hodnoty nemovitostí sice klesají, na druhou stranu hypoteční úvěry stále nejsou zrovna sympatické. Pozitivní zprávou je, že podle předpokladů budou ceny nemovitostí klesat i v nadcházejících měsících, ne-li letech, čili šance na zlepšení podmínek pro získání hypotečních úvěrů stále visí ve vzduchu. 

Inflace a vysoké úrokové sazby

Není to tak dávno, co se Česká národní banka nechala slyšet, že počítá s delší dobou, po kterou se s námi inflace potáhne a společně s ní půjdou ruku v ruce také vysoké úrokové sazby. Ty samozřejmě nenahrávají do karet nikomu, kdo chce investovat do bytových jednotek nebo jiných typů nemovitostí. 

Zejména za účelem investice není aktuální situace přívětivá, ale znovu musíme konstatovat, že není všem dnům konec a že existuje nebankovní půjčka, která může být východiskem.

Pokles zapříčiněný ekonomickou recesí

Domněnku potvrzuje také fakt, že se v nadcházejícím roce budeme potýkat s dlouhodobou ekonomickou recesí. Zatímco ji tradiční hospodářský cyklus předvídal, řada lidí je přesto nemile překvapená a podnikatelé se chystají na ekonomické ochlazení v roce 2023. Právě ekonomické ochlazení způsobené recesí sníží poptávku po nemovitostech a tím pádem také jejich ceny. 

Očekává se, že poptávka po nemovitostech ještě více klesne, a to o více jak deset procent oproti předcházejícím letům. Na mnoha místech se pokles může dostat až k 70-80 % v porovnání s dřívějšími roky (záleží na lokalitě, také na typu nemovitosti či celkové náladě účastníků trhu). 

 

Přečtěte si něco dalšího