Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

 • Rychle
 • Bezpečně
 • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

29. 03. 2023 | Rychlá půjčka

Investujete? Nezapomeňte diverzifikovat!

Zpět na blog

Investování s sebou nese zákonitě určitá rizika. Jako bezrizikové v našem prostředí považujeme pouze spořící účty a ukládání peněz v hotovosti. Jenže platí, že s minimálním rizikem se pojí i minimální výnosy. Ovšem v případě, že bychom diverzifikovali, mohli bychom přemýšlet nad tím, že se naše zisky zvýší. Pojďme se tedy podívat, jak využít diverzifikaci k výnosnějším investicím.

Investujete? Nezapomeňte diverzifikovat!

Co je investování?

Všichni občas přemýšlíme nad otázkou, jak nejlépe nakládat s penězi, abychom z nich měli co největší zisk. Investování je způsobem ukládání naspořených prostředků do hmotných či nehmotných statků za účelem jejich zhodnocení a jako takové má různou formu. Vždy se odvíjí od toho, na jak dlouho chceme dané prostředky na danou investici použít a kdy je budeme chtít zpátky. Zároveň si můžeme na základě zkušeností ekonomů i celého finančního trhu stanovit míru rizika, která je pro nás v rámci investic ještě stále přijatelná.

Ať už ale patříte mezi konzervativní investory, kteří vsadí raději na nižší rizika a jistotu, nebo se nebojíte podstoupit určitou míru nejistoty za cenu většího zisku, je třeba se zamyslet nad diverzifikací.

Co je diverzifikace?

Diverzifikace je způsob, jak snížit riziko poklesu hodnoty investovaných prostředků na trhu. Děje se tak prostřednictvím rozdělení investic do menších dílčích částí, které mají různou povahu, délku i výnosnost. Hlavní myšlenkou je ochrana proti úpadku jedné investiční formy. Pokud se totiž některá z položek v investičním portfoliu nevyvede podle našich představ, bude to mít díky různorodosti investovaných prostředků minimální dopad.

Mohli bychom si to uvést na menším příkladu, kdy se člověk rozhodne investovat za pomoci P2P platforem. Rychlá půjčka pro žadatele na jedné straně znamená investiční příležitost pro investory na straně druhé. Tedy vy jako investor půjčíte své peníze dlužníkovi a získáváte úroky. Diverzifikace na těchto platformách probíhá tak, že se vaše investované peníze rozloží do více půjček s různou mírou rizika a výnosu. Pokud tedy jeden z vašich dlužníků přestane splácet, nebude vás to až tolik bolet, protože ostatní splácejí poctivě a vy o tolik nepřicházíte. Jejich půjčka ihned tuto díru zalepí a vy pravděpodobně budete stále v plusu.

To je diverzifikace v rámci jednoho investičního směru. Diverzifikace celého vašeho investičního portfolia vám pomůže snížit riziko a naopak navýšit šanci jeho růstu. Není tedy vhodné investovat všechny prostředky jen jedním směrem (v tomto případě do P2P půjček), ale rozdělit ho na několik dílčích částí a každou investovat jinam, s jinou mírou rizika i výnosů. Čím více jednotlivých investičních příležitostí využijete, tím méně bude bolet případný krach jedné z nich.

Je diverzifikace opravdu výhodná?

Můžete namítnout, že snížením rizika ztráty si přinášíte velkou nevýhodu, a sice snížení výnosů. Kvůli rozložení kapitálu do množství investic totiž sice klesá šance na úpadek, ale snižují se také možné zisky.

Položme si tuto otázku ale naopak. Opravdu chcete vsadit všechno na jednu kartu a  hrát vabank? Pokud ano, to znamená, pokud máte dostatek prostředků a víte, že vás jejich ztráta nebude bolet, hurá do toho. Můžete jedině získat.

Pokud ale chcete mít jistotu, že nepřijdete na mizinu, raději dvierzifikujte.

Jestliže s investováním nemáte velké zkušenosti a nejste si jisti, jak vhodně své portfolio rozdělit, není nic snazšího, než se poradit s investičním specialistou. Ten by vám měl být schopen poradit, jaké investice pro vás budou nejvhodnější. Rozhodně nedoporučujeme pouštět se do něčeho, co neznáte a neumíte předvídat vývoj. Aby vás nakonec nemusela zachraňovat nějaká rychlá půjčka před živořením.

Jak tedy při diverzifikaci postupovat?

 1. Podívejte se na vývoj jednotlivých forem investic

  Nejprve se zkuste zamyslet nad vývojem finančního trhu v minulosti. Již jsme zažili časy, kdy padla cena burzy a veškeré akcie šly rapidně dolů. Ale ještě nenastala situace, kdy by všechny druhy aktiv najednou zůstaly bezcenné

  Příkladem může být v nedávné minulosti propad bitcoinu, ve který mnoho lidí věřilo jako v nejbezpečnější a nejvýnosnější investici

  Nejvíce se tedy investoři setkávají s tržním rizikem, kdy ceny jednotlivých aktiv kolísají. Pokud tedy mluvíme o riziku, máme spíš na mysli pravděpodobnost poklesu hodnoty investice a určitou ztrátu zisku

  Při výběru rozdělení investic je proto vhodné peníze rozdělit mezi různé druhy aktiv

 2. Stanovte si cíle, které od investic očekáváte.

  Je třeba si stanovit cíle našich investic. V závislosti na nich je třeba určit dobu, po kterou budete chtít investovat, a dobu, kdy budete potřebovat peníze vybrat

  Dále je vždy třeba zhodnotit míru rizika podle povahy nabízené investice, ale také vašeho uvážení. Pokud se osobně na větší riziko necítíte, nepodstupujte ho.

 3. Rozdělte investice rozumně mezi více odvětví na základě jejich výnosnosti i rizik.

  Diverzifikovat své portfolio můžete v rámci různých tříd aktiv – např. akcií, dluhopisů, nemovitostí atd. Díky tomu se snižuje pravděpodobnost, že vás ovlivní specifické riziko pro dané odvětví. Své prostředky také můžete rozložit v rámci jedné třídy, ale v různých zemích.

  Investičních alternativ je opravdu velké množství a téměř každý investiční specialista vám může poradit s nějakým možným postupem. Rozhodně ale není vhodné se zaměřovat pouze na nejvíce obchodované akcie, u kterých je vysoké riziko propadu. Naopak je dobré rozložit investice i mezi dlouhodobá aktiva (např. dluhopisy, zlato, atd.), jejichž cena většinou roste, pokud cena akcií klesá. Kryptoměny jsou pak samostatným odvětvím investic, ve kterých platí vlastní pravidla

Přečtěte si něco dalšího