Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

  • Rychle
  • Bezpečně
  • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

13. 04. 2023 | Půjčka ihned

Jak fungují mikropůjčky a pro koho jsou vhodné?

Zpět na blog

Potřebujete si rychle půjčit na nový domácí spotřebič, protože ten původní vypověděl svou službu? Nebo jste se dozvěděli o nutnosti zaplatit tábor dítěti předem a do výplaty ještě zbývá několik týdnů? V takové situaci do hry vstupují mikropůjčky – krátkodobé úvěry ve výši několika tisíc či desítek tisíc korun. Seznamte se s nimi více.

Jak fungují mikropůjčky a pro koho jsou vhodné?

Co je to vlastně mikropůjčka?

Jak jsme již zmínili, mikropůjčka je menší krátkodobý úvěr. Zpravidla nebývá ve větší výši než v řádu několika desítek tisíc korun, ne-li jednotek tisíc. Označujeme ho za pomyslnou záchranu v mnoha nepředvídatelných situacích, a to i za vědomí toho, že se s ním pojí i vysokoprocentní úroková sazba.

V posledních letech se podmínky pro získání mikropůjčky mění. I když to není nikde přímo černé na bílém, ve většině případů se poskytují hlavně studentům, důchodcům nebo maminkám na mateřské. Čili konkrétním společenským skupinám, jež mohou s nedostatkem nebo výpadkem financí bojovat častěji. Tento typ úvěru se totiž poskytuje bez zajištění.

Jaké mají mikropůjčky výhody?

I když na jedné straně stojí vysokoprocentní úrokové sazby z úvěru, na straně druhé se nachází řada benefitů hrajících mikropůjčce do karet.

Jelikož je nesvazují přísná pravidla (na rozdíl od půjček, které poskytují banky) jsou ideální možností, jak překlenout náročné období v životě člověka. A tím máme na mysli třeba jen týden do výplaty, který je delší než obvykle. 

Mluvíme také o jednoduchém řešení, které, ač se poskytuje více zmiňovaným společenským skupinám, je dostupné pro každého. Dokonce náleží i těm, kteří mají problém získat jiný typ úvěru z důvodu ne zrovna pozitivní úvěrové minulosti. 

Mikropůjčku, na rozdíl od jiných typů úvěrů, také velmi rychle a snadno sjednáte. Poskytovatelé vyhovují v mnoha věcech a jsou otevření k vyjednávání, respektive k hledání ideálního řešení na míru klientovi.

Jak mikropůjčky fungují?

Půjčka ihned nebo jí podobné malé půjčky se prezentují tak, že jejich vyřízení je „konečně bez stresu“. Abyste podali potřebnou žádost, nemusíte chodit nikam jinam než k počítači v pracovně. Žádosti o půjčku se podávají online. Stačí, abyste vyplnili potřebné osobní údaje včetně požadované částky a výše splátky, kterou jste ochotní každý měsíc splácet. 

Nezřídka se stává, že žádosti o takovou půjčku můžete zaslat i prostřednictvím textové zprávy, na základě čehož obratem dostanete i odpověď. V případě, že obdržíte kladnou odpověď, peníze prakticky ihned připíšou na váš bankovní účet.

Srovnávejte nabídky poskytovatelů úvěru

Finanční trh je v současné době zaplněný nejrůznějšími finančními i investičními instrumenty. Proto se při hledání a následném sjednávání půjčky vyvarujte základní chyby. Neupínejte se k první nabídce, která se vám po zadání dotazu „půjčka ihned“ v internetovém vyhledávači ukáže. 

V nejlepším případě si nabídky na trhu srovnejte. Nenaletíte, nekoupíte zajíce v pytli, naopak najdete skutečně výhodnou nabídku odpovídající vašim představám, požadavkům a nakonec i finančním možnostem.

Stačí si půjčku srovnat v online kalkulačkách. Sledujte hned několik parametrů, a to nejen úrokovou sazbu, ale především hodnotu RPSN, což je roční úhrn všech nákladů spojených s daným úvěrem. Kromě zmiňovaného parametru by vás dále měla zajímat také výše splátky nebo maximální doba splácení.

Vyhněte se běžným chybám při sjednávání úvěru

Mikropůjčky jsou jednoznačně atraktivní v mnoha životních situacích. Ovšem i když si nepůjčujete miliony, nýbrž „jen“ desetitisíce, přesto buďte opatrní a střízliví. Sejměte z nosu růžové brýle a vyhněte se častým chybám, které se s půjčováním pojí.

Mezi ně patří zejména tyto:

  1. Nízká soustředěnost a koncentrace, a to zejména při čtení smlouvy. Podcenění smlouvy však vede k mnoha nepříjemným scénářům, které člověka mohou stát nejen čas, ale především finance. Přečtěte si především to, co se píše pod čarou nebo malými písmeny. Právě zde se ukrývají informace o případných pokutách plynoucích z nesplácení úvěru nebo také podmínky týkající se předčasného splacení půjčky. 
  2. Další chybou je, že se upínáme pouze na úroky, což ale už víme, že není správné. Úrokové sazby jsou pouze jedním z mnoha nákladů, které v souvislosti s půjčkou platíme. Do dalších poplatků, jež padají na naše bedra společně s povinností je uhradit, připadají i poplatky za sjednání úvěru, za vedení účtu nebo za pojištění schopnosti splácet.
  3. Třetí velmi častou chybou, které se dopouštíme v souvislosti s půjčováním si, jsou příliš vysoké splátky. Nepodíváme se reálně na naši situaci, nýbrž se chceme úvěru zbavit co nejrychleji to jde. A tak jsme odhodlaní splácet příliš mnoho, ale kratší čas. Nebereme však v potaz možné scénáře, kdy by nám například nečekaně vypadly příjmy nebo došlo k nepředvídatelným výdajům, které nepočkají. Při naplnění těchto scénářů bychom se upnuli k dalšímu úvěru a prohloubili tak náš propad do dluhové pasti.

Nevytloukejte klín klínem

I když se rychlá půjčka jeví jako to nejlepší a nejrychlejší východisko ze situace, rozhodně se k ní neuchylujte v případě, že je tím jediným důvodem pouze vaše snaha splatit nezaplacené splátky jiných úvěrů. Takzvané „vytloukání klínu klínem” má za následek jen další zadlužení a vaši stále stoupající nemožnost dostat se z dluhové pasti. 

Každou další sjednávanou půjčkou se zrychluje pomyslný dluhový kolotoč, který nakonec vede pouze k jednomu jedinému – k osobnímu bankrotu. Jednou z možností, jak předejít zmiňovanému jevu, je konsolidace úvěrů, ale ta ne vždycky přichází zavčasu. 

Přečtěte si něco dalšího