Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

  • Rychle
  • Bezpečně
  • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

05. 05. 2023 | Půjčka ihned

Jak se připravit na finanční krizi v rodině?

Zpět na blog

Ekonomika je v krizi, ceny rostou a platy většiny zůstávají stále stejné. Tudíž máme stejný rodinný rozpočet, ale máme mnohem vyšší vydání, jelikož věci a služby zdražily. Je proto na místě přehodnotit osobní finanční plán, případně si udělat větší rezervu. A pokud to je možné, měli bychom se snažit zvýšit své příjmy a zbavit se dluhů. Jenže jak na to?

Jak se připravit na finanční krizi v rodině?

Připravte se na jakoukoliv situaci

Rovněž bychom měli vést v patrnosti, že nejde jen o aktuální ekonomickou situaci a obří inflaci, ale také o naše vlastní „zadní vrátka“. Měli bychom být připraveni na to, že nás může zasáhnout nějaká událost, která negativně ovlivní naše finance. Ať už je to ztráta zaměstnání, nemoc, nehoda… Na všechny tyto situace bychom měli být připraveni.

Rozhodně je nutné, abychom měli vytvořený měsíční rozpočet, který budeme dodržovat. Z něj by nám měla zbývat i nějaká částka navíc, kterou můžeme odložit bokem. Například na spořící účet, abychom peníze v případě potřeby měli po ruce. Je sice i možnost využít v nouzové situaci sice některý z finančních produktů na trhu, jako je například půjčka ihned, avšak není to ideální řešení. Rozhodně lepší je sáhnout pro své peníze, které jsme si našetřili.

Systematická příprava na finanční krizi

V první řadě je nutné uvědomit si, jak na tom vlastně s penězi skutečně jsme. A zároveň je nutné pouvažovat o tom, jaký druh „nouzového fondu“ zvolíme. Může jít například o již zmíněný spořící účet, ale je možné investovat i do zlata či jiných cenných kovů, obchodovat na burze, nakoupit kryptoměnu a podobně. Pokud nejste v této oblasti příliš zběhlí, může vám poradit například váš finanční poradce nebo osobní bankéř.

Podle odborníků je ideální stav, kdy máme našetřené peníze minimálně na tři až šest měsíců. Respektive jakákoliv naspořená částka je lepší než nic. Ovšem pokud máte větší závazek, jako je například hypotéka nebo platby školného za dítě, pak je vhodné mít našetřené peníze na více měsíců. Takové peníze navíc jsou zálohou nebo chcete-li „finančním polštářem“, který vám usnadní usínat s větším klidem. A s vědomím, že když se cokoliv stane, máte kam sáhnout.

Nejvíce v krizi pomohou hotovostní účty (běžné účty, spořící účty), kde máme odložené peníze nebo krátkodobé investice, ze kterých je možné získat peníze prakticky okamžitě, bude-li to třeba. U ostatních finančních nástrojů není možné zajistit, abychom měli peníze hned, když je budeme potřebovat. Krajní možností je samozřejmě i půjčka ihned, která nám v případě nouze může pomoci neprodleně.

Zvažte, kde můžete ušetřit

Než se pustíte do jakýchkoliv zásahů ve svém finančním rozpočtu, měli byste si v osobních financích udělat jakousi „inventuru“.

Podívejte se na měsíční výpisy alespoň tři měsíce zpětně a zjistěte, za co peníze vydáváte. A jestli neutrácíte více než je nutné. Platíte například měsíční poplatek za vedení svého účtu? Změňte banku. Drtivá většina bank dnes už nabízí vedení účtu zdarma a neúčtují si žádné nesmyslné poplatky. Dáváte měsíčně až příliš peněz za mobilní telefon nebo internet? Obvolejte i další operátory a zjistěte, kdo vám dá lepší, výhodnější nabídku. Platíte vysoké pojistky? Poohlédněte se po nižších pojistných sazbách a pojistky toho, co již nepotřebujete mít pojištěné, zrušte. Možností, jak ušetřit, je mnoho. Nakonec můžete zjistit, že jen díky těmto drobným úpravám, které vás v ničem neomezí, můžete ušetřit poměrně velkou částku.

Další možností, kde ušetřit, jsou nákupy. Je zbytečné, abyste nakupovali drahé uklízecí prostředky, když ocet a soda poslouží stejně dobře. Prostředek na mytí nádobí není nutné kupovat ten nejdražší. Nenechávejte si do práce dovážet jídlo a nechoďte na obědy, připravte si doma krabičky. Třeba rovnou na celý týden. Ve výsledku vám to ušetří nejen peníze, ale i čas.

Splaťte dluhy a zkuste vydělat peníze navíc

Pokud máte půjčky, pak by mělo být vaší prioritou se jich co nejdříve zbavit. Poraďte se s finančním poradcem nebo vaším osobním bankéřem, co byste mohli udělat pro to, abyste svůj dluh co nejvíce eliminovali. Půjčku můžete refinancovat. Případně, máte-li půjček více, můžete využít konsolidace. Což znamená, že budete ve výsledku splácet menší měsíční splátku a navíc i s výhodnějším úrokem.

V případě, že máte dluh na kreditní kartě, je nejlepší zbavit se ho okamžitě. Kreditní karta má vždy vysoké úroky a patří mezi nejméně výhodné finanční produkty. Kreditní kartu můžete převést na jinou kartu s nižší měsíční sazbou, případně si ji přidat do konsolidace. Rychlé řešení pak může být i půjčka online. Díky ní kreditní kartu rychle doplatíte a u půjčky budete mít mnohem lepší a výhodnější podmínky. Díky tomu je i vysoká šance, že ji rychleji splatíte.

Zároveň s tím zkuste popřemýšlet o tom, kde byste mohli vydělat nějaké peníze navíc. Můžete si vzít například nějakou extra práci ve svém zaměstnání, kterou budete dělat doma. Případně si můžete sehnat nějakou brigádu nebo víkendovou práci. Každá vydělaná koruna navíc vám může pomoci pokrýt vaše měsíční náklady, případně můžete tyto peníze dávat okamžitě bokem, abyste měli našetřeno „na horší časy“.

Udělejte z šetření zábavu

Je nezbytné, abychom na rodinnou finanční krizi byli připraveni. Pokud nepřijde, budeme mít peníze bokem, což není nikdy na škodu. A v případě, že by se cokoliv událo, můžeme zůstat v klidu, protože budeme vědět, že zvládneme bez problémů nějaký čas přežít.

Rozhodně se však vyplatí naučit nejen sebe, ale i členy rodiny šetrnosti. Jak na to? Nakupujte potraviny i věci ve speciálních akcích. A klidně si udělejte zásoby. Ať už jde o uklízecí prostředky, kosmetiku nebo třeba trvanlivé potraviny. Zkoušejte alternativní jídla. Ochutnejte potraviny, které jste nikdy neměli na talíři. Udělejte si bezmasý den v týdnu.

Místo toho, abyste šli do kina, si udělejte například jeden filmový den v týdnu. Sejděte se v obýváku, upražte si popcorn a pusťte si nějaký film, který bude všechny bavit.

Příprava na rodinnou finanční krizi nemusí být náročná a dokonce může být i zábavou. Ve výsledku budete všichni spokojenější. Přehodnoťte svůj rozpočet, spořte, investujte, vytvořte nový tok příjmů, splaťte dluhy a šetřete tam, kde vás to nebude bolet. Dodržování těchto kroků vám v životě rozhodně přidá na klidu.

Přečtěte si něco dalšího