Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

 • Rychle
 • Bezpečně
 • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

05. 05. 2023 | Rychlá půjčka

9 způsobů, jak udržet rodinný rozpočet pod kontrolou

Zpět na blog

Pamatujete si, za co jste utráceli minulý měsíc? Většina Čechů o tom nemá ponětí. Nezaznamenáváme si své příjmy ani výdaje. Zpětně si nejsme schopni přesně vzpomenout, kam šly naše vydělané peníze. Experti zároveň upozorňují, že ohledně svých peněz jsme vždy optimističtější než bychom měli být. Rozhodně tedy neuškodí, když si své výdaje budeme zaznamenávat. Tvorba rodinného rozpočtu pak bude hračka.

9 způsobů, jak udržet rodinný rozpočet pod kontrolou

Rodinný rozpočet pečlivě plánujte

Optimismus v utrácení v kombinaci s nedostatkem znalostí o tom, kam naše peníze putují, může být snadnou cestou k dluhům nebo dokonce k osobnímu bankrotu. Vždy bychom proto měli vědět, za co své peníze vydáváme a jestli tím nepřekračujeme to, co si aktuálně můžeme dovolit.

Sestavení rodinného rozpočtu by  tak mělo být nezbytností, bez které se neobejdeme. Rodinný rozpočet by měl zkrátka sloužit jako jakási pomyslná mapa, která nás povede směrem k finanční stabilitě. Abyste udrželi svůj rodinný rozpočet pod kontrolou, je třeba pořádně plánovat. Zároveň vám všechno musí dávat smysl a musíte pochopit důležitost tohoto finančního nástroje.

Nejdůležitějším krokem je však nastavení vlastní mysli. Musíte totiž sami pochopit, proč to chcete nebo potřebujete. Je to absolutní základ, od kterého je třeba se odrazit.

Pro někoho může být rodinný rozpočet způsob, jak se dostat z dluhů. Jinému zase může pomoct našetřit peníze na dovolenou, nové auto, dům, školu nebo třeba na důchod. Další lidé zase chtějí mít zkrátka jen klid a jistotu, že s penězi každý měsíc bez problémů vyjdou, případně si chtějí dát nějaké peníze bokem na horší časy nebo pro případ krize.

Měsíční problém s výdaji

Skutečně máte absolutní kontrolu nad svými penězi, nebo vlastně ani netušíte, za co utrácíte? Zkuste si jednoduše odpovědět na následující otázky:

 • Dochází vám koncem měsíce peníze?
 • Využíváte kreditní kartu?
 • Nalákala vás rychlá půjčka, když vám chyběly peníze do výplaty?
 • Utrácíte více, než vyděláte?
 • Máte dluhy?
 • Je měsíční splátka hypotéky nebo nájem vyšší než třetina vaší výplaty?
 • Musíte se rozhodovat mezi účty, které zaplatíte jako první, a mezi těmi, které počkají?

Jestliže utrácíte až příliš mnoho peněz, musíte začít své výdaje kontrolovat. Nadbytečné utrácení peněz může být někdy takzvaně emocionální nebo náladové. Utrácíme například proto, že se chceme za něco „odměnit“. Nebo si například koupíme novou věc jen proto, že je nám smutno a chceme si udělat radost.

Podle psychologů mnoho lidí nakupuje právě proto, aby se cítili lépe. Je to prosté: negativní pocit nahradíte pocitem pozitivním. Lidé proto často utrácejí více, když jsou smutní, osamělí nebo v depresi. Paradoxem však je, že utrácení v konečném efektu způsobuje pravý opak. Jakmile budete muset začít platit účty a zjistíte, jak jste ve skutečnosti na tom, budete se cítit ještě hůř. Emocionální utrácení je tedy „terapií“ značně krátkodobou.

Mějte utrácení pod kontrolou

Než se pustíte do sestavování rodinného rozpočtu, měli byste mít rozhodně nějaký cíl, za kterým půjdete. A ten by měl být v souladu s vašimi osobními i rodinnými prioritami. Rozhodněte se tedy, co je pro vás, potažmo pro vaši rodinu důležité. Co vlastně chcete?

 1. Sledujte své příjmy a výdaje

  Abyste mohli své měsíční finance optimálně rozplánovat, je třeba porozumět své finanční situaci. Začněte tedy tím, že se podíváte na své účty měsíc či dva zpětně. Kolik jste vydělali? Za co jste své peníze utráceli? Měli byste mít alespoň přibližný přehled, od kterého bude snazší se odpíchnout.

 2. Plaťte v hotovosti

  Alespoň nějaký čas se snažte platit hotovostí. Na začátku každého měsíce si odložte peníze bokem na trvalé platby a zbytek si nechte v hotovosti. Peníze si dejte do obálek podle typu výdajů. Například „nákupy“ nebo „zábava“ či „sport“. Jakmile vám v dané obálce dojdou peníze, budete muset do další výplaty danou činnost oželet. Tabu by rozhodně měla být i kreditní karta nebo rychlá půjčka.

 3. Vyhýbejte se nákupům na internetu a výprodejům

  Výprodeje jsou sice výhodné a můžete díky nim ušetřit spoustu peněz, avšak nejspíš utratíte i za to, co jste vůbec neměli v plánu kupovat.

  Výprodeje jsou zajímavé jen tehdy, jste-li disciplinovaní a nakupujete pouze věci, které skutečně potřebujete. To samé platí i o nákupech na internetu. Z mobilu si vymažte nákupní aplikace a odhlaste se ze zasílání newsletterů firem, které vás nutí utrácet.

 4. Používejte nákupní seznam

  Veškeré nákupy si naplánujte předem a vždy si napište nákupní lístek. V obchodě se pak nenechte zlákat ničím jiným.

 5. Peníze si přepočítejte na svůj čas

  Spočtěte si, kolik hodin musíte pracovat na věc, kterou právě držíte ve svých rukou, abyste si ji koupili. Jakmile si uděláte přepočet peněz na svůj čas, ihned vám přijde výdaj „hmatatelnější“ a budete o něm mnohem více přemýšlet. To samé platí i v případě, že máte chuť utrácet, chybí vám peníze a láká vás půjčka online.

 6. Dejte si čas na rozmyšlenou

  Skutečně si chcete koupit to, co vám právě padlo do oka? Nebo je to jen momentální „chuť“ udělat si radost? Dejte si nějaký čas na rozmyšlenou. Třeba tři dny, týden nebo měsíc. Budete tak mít dostatek času na to, abyste se rozhodli, jestli danou věc skutečně chcete, nebo šlo jen o momentální popud.

 7. Odveďte svou pozornost jinam

  Když vás popadne neodolatelná chuť nakupovat, začněte rychle dělat něco jiného. Místo do obchodu jděte třeba do parku, do knihovny nebo začněte dělat nějaké domácí práce, případně se věnujte svým koníčkům.

 8. Stanovte si reálný cíl

  Důvodů k šetření a udržení rodinného rozpočtu pod kontrolou může být mnoho. Například našetření peněz na vysněnou dovolenou nebo koupě nového automobilu. Nastavte si nějaký cíl, kterého chcete dosáhnout, a vždy, když budete chtít ledabyle utrácet peníze, myslete na něj. Reálný cíl vás v nakupování zabrzdí.

 9. Zvyšte své příjmy

  Chcete-li více utrácet a přesto udržet svůj rodinný rozpočet pod kontrolou, nezbyde vám nic jiného než zvýšit své příjmy. Toho můžete dosáhnout jen tak, že si najdete brigádu anebo lépe placenou práci.

Přečtěte si něco dalšího