Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

  • Rychle
  • Bezpečně
  • Jednoduše
Online půjčka až 150 000 Kč a bez poplatků.

21. 09. 2022 | Půjčka online

Jak zabránit tomu, aby si někdo cizí vzal půjčku online pod naší identitou?

Zpět na blog

S odcizením a zneužitím identity se ročně potýká až několik tisíc lidí, většinou se tak stane po ukradení dokladů. Šokující však je, že stále roste počet případů, ve kterých osobní údaje zneužili rodinní příslušníci nebo přátelé. Je možné takové situaci nějak předejít nebo se alespoň pokusit ji úspěšně vyřešit?

Jak zabránit tomu, aby si někdo cizí vzal půjčku online pod naší identitou?

Mějte přehled

Nejlepší je, když se vůbec nedostanete do situace, kdy budete muset řešit ukradení vaší identity. Je tedy velmi důležité mít přehled o všech svých dokladech. V případě, že jeden z nich nemůžete najít, tak nemusíte ihned panikařit – třeba jste si ho jenom dali do jiné kapsy než obvykle. Ale určitě je dobré začít ho hned hledat. 

Je půjčka online riziko?

V dnešní době je mnohem snazší než kdy jindy využít OP někoho jiného a sjednat si půjčku nebo pojištění. Obzvlášť, co se týče úvěrů online, zde je riziko mnohem větší. Půjčka online se jednoduše dá sjednat přes internet pouze za pomoci OP, čehož mnoho lidí využívá. Je to tedy velmi výhodné jak pro vás, když si chcete sjednat půjčku, tak bohužel i pro lidi, kteří vaši identitu ukradli.

O riziku ale můžeme mluvit pouze v případě, že u sjednávání půjčky nedochází k žádnému ověření žadatele. Tedy v případě, že stihnete nahlásit ztrátu dokladu úřadům, tak by nemělo dojít k sjednání půjčky bez vašeho vědomí.

Jak vyřešit zneužití vaší identity

V případě, že si někdo na vaše jméno vzal půjčku, tak to vůbec nemusíte zjistit. Většina lidí na to přijde ve chvíli, kdy se na ně začne dobývat exekutor nebo přijde dopis, že mají doplatit dlužnou částku.

V takovou chvíli je důležité zachovat chladnou hlavu, nevyhazovat podobné dopisy a co nejdříve začít vše řešit. Pokud byste to nechali být s tím, že vy jste si tu půjčku nebrali, tak to poskytovatele nebude zajímat. Půjčka je napsaná na vaše jméno, tak ji bude společnost od vás vymáhat. Dokonce pokud to necháte být delší dobu, tak vám navíc mohou naskákat poplatky za nezaplacení splátek.

Nejdůležitější je ihned kontaktovat věřitele a oznámit mu, že muselo dojít k zneužití vašich osobních údajů. Dále je nutné prokázat, že jste to doopravdy nebyli vy. Pokud se jedná o internetové půjčky, tak je vcelku jednoduché to dokázat. Důkazem je například to, že peníze nepřišly na váš účet, kontaktní údaje nesedí anebo žádost neodešla z vaší IP adresy. Ihned také kontaktujte policii a podejte trestní oznámení.

Může toho být víc

Pokud si myslíte, že jste pachatele jednou zastavili a už vám dají pokoj, tak to jste na omylu. Většinou se stává, že sjednají hned několik půjček, o kterých se dozvíte zase až v případě exekuce nebo dopisu. Proto si co nejdříve vyžádejte ověření z registru dlužníků, abyste se ujistili, že žádnou další půjčku nemáte. Pokud ano, tak se ji pokuste co nejdříve stornovat.

 

Přečtěte si něco dalšího