Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

  • Rychle
  • Bezpečně
  • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

28. 06. 2023 | Půjčka ihned

Prázdniny jsou tady. Jak je zvládnout nejen časově, ale hlavně finančně?

Zpět na blog

Letní prázdniny se pro všechny rodiny nesou v podobném duchu. Jde o skvělou příležitost, strávit se svými nejbližšími více času společně. A aby tento čas byl co nejkvalitnější, vydávají se obvykle rodiny na společné dovolené, za které jsou ochotné zaplatit různé částky. Jenže, co když je rozpočet domácnosti tak napjatý, že vám plánování rodinné dovolené přináší spíše stres než potěšení? Pojďte se s námi přesvědčit o tom, že zábavné rodinné léto lze zařídit, ať už je váš rozpočet jakýkoliv.

Prázdniny jsou tady. Jak je zvládnout nejen časově, ale hlavně finančně?

Jak se na prázdniny a dovolenou připravovat?

Víte-li, že vám vaše příjmy a výdaje nedávají v rozhodování o způsobu dovolené mnoho svobody, je potřeba se na toto období začít včas připravovat. A to nejen tak, že si s dostatečným předstihem vyjednáte u zaměstnavatele dovolenou, naplánujete program a domluvíte si sousedku na zalévání kytek.

Pro rodiny ve složité finanční situaci je plánování rodinné dovolené především o penězích, respektive pak o jejich spoření. Abyste se vyhnuli stresu spojenému s financováním dovolené, je dobré na léto začít spořit co nejdříve.

Posadit se nad rodinné účetnictví se může jevit jako pěkná otrava. Jenže trocha plánování a feedbacku ohledně finančního chování členů vaší domácnosti se vám bude po skončení školního roku hodit. Využít můžete nejrůznější mobilní i internetové aplikace zabývající se plánováním rozpočtu, ale i starou dobrou techniku tužky a papíru. Jde jen o to sepsat si příjmy a výdaje a mít díky tomu možnost s odstupem posoudit, které z výdajů by bylo možné omezit, aby si vaše rodina mohla dovolit si během prázdnin trochu vyhodit z kopýtka.

Plánování rodinné dovolené

Rádi byste se letos s rodinou podívali do exotiky nebo vás láká jinak strávená, ne zrovna levná dovolená? Pak máte dvě možnosti, jak ji financovat.

Nejčastěji si lidé na dovolenou ušetří. Obvykle si Češi peníze na letní zájezd začnou dávat stranou už po Vánocích. Našetřit potřebnou sumu jim tak trvá v průměru 7 měsíců.

Další možností je vzít si úvěr. Existuje mnoho finančních institucí, které nabízejí rychlou finanční pomoc. Měli byste si však být jistí, že úvěr zvládnete splácet bez problémů. To, že vám bude po schválení žádosti půjčka ihned k dispozici, se hodí zejména v momentě, kdy se rozhodnete využít jedné z výhodných last minute nabídek, kterými se to v cestovních kancelářích v období prázdnin přímo hemží.

Také dovolená v domácím prostředí však může být osvěžující a plná zábavy pro celou rodinu. I Česká republika totiž nabízí památky, kulturu a zážitky, kvůli kterým k nám každoročně přijíždějí miliony turistů z celého světa. Věděli jste například, že Praha se pravidelně umisťuje kolem páté příčky mezi nejnavštěvovanějšími a nejkrásnějšími městy Evropy? Také z tohoto důvodu prázdninové ubytování v turisticky zajímavých oblastech Čech nepatří k nejlevnějším.

Proto je potřeba, kromě plánování způsobu financování dovolené, plánovat také to, kam a kdy přesně se chcete s rodinou za krásami naší země vydat. Zarezervujete-li si totiž ubytování s dostatečných předstihem, můžete ušetřit dost peněz, protože mnoho hotelů a penzionů na hlavní sezónu zvedá své ceny i několikanásobně.

Jak zorganizovat dětem zábavné léto v úsporném módu?

Pokud jste se však vydali z peněz natolik, že si jednoduše pobytovou dovolenou dovolit nemůžete, nevadí. Nejste první ani poslední.

I z hlediska předávání vhodných finančních návyků dětem je rozhodně moudřejší se na chvíli uskromnit a dopřát si prázdninového povyražení s budgetem, který vás nebude nijak stresovat, než si dovolenou neužít, protože jste za ni vydali vaše poslední peníze. Kromě toho lze v úsporném módu zajistit program, který si vaše děti užijí, zatímco vy se můžete věnovat svému zaměstnání a dny dovolené si šetřit na finančně lepší časy.

Skvělým způsobem jsou letní tábory. Obvykle vás přijdou jen na několik tisíc korun, trvají od jednoho do tří týdnů a mají nejrůznější specifická zaměření podle zájmů dítěte. Děti a moderní technologie jsou v současnosti téměř jedno tělo. Proto můžete dítě poslat třeba na tábor s tímto zaměřením. Zejména těm starším tím dost možná uděláte větší radost, než kdyby měli sdílet hotelový pokoj se svými sourozenci v přímořském letovisku.

Mladším dětem zas postačí kratší levné výlety, které lze zrealizovat bez přespání mimo domov. Typicky jde o návštěvy zoo, interaktivních parků, muzeí, aquaparků, poutí, dětských divadel a dalších atrakcí. Takový cyklovýlet nebo víkend ve stanu u řeky pak patří mezi aktivity, které rodinu dokážou obohatit společně stráveným časem s naprosto minimální investicí.

Je prázdninové hlídání nad vaše možnosti? Vyřešte tohle téma chytře!

Patříte také mezi rodiče, jejichž děti chodí do školky, která má polovinu prázdnin zavřeno? Mnoho rodin, které nemají možnost hlídání u prarodičů nebo třeba tetiček, musí platit nemalé částky za chůvy nebo soukromé organizace, které hlídání dětí nabízejí.

Jenže kamenem úrazu je cena těchto služeb, kterou si rozhodně nemůže dovolit každá rodina. Suma za denní hlídání totiž často odpovídá tomu, co za den vyděláte. A to jednoduše ekonomicky nedává smysl. Nevěste ale hlavu. Nemáte-li hlídání v čase, kdy potřebujete chodit do práce, je velká pravděpodobnost, že v tom nejste sami.

A to nezmiňujeme proto, že se říká, že sdílená starost je poloviční, ale proto, že velmi pravděpodobně ve vašem okolí někdo řeší stejný problém. A kde je velká poptávka, objeví se i nabídka. Projděte proto místní inzerci i sousedské facebookové skupiny přilehlých měst a pokuste se najít dětské skupiny, kde si maminky navzájem s hlídáním pomáhají buď zcela zdarma nebo za velmi přijatelný poplatek na stravu.

Přečtěte si něco dalšího