Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

  • Rychle
  • Bezpečně
  • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

25. 10. 2023 | Nebankovní půjčka

5 tipů, jak efektivně plánovat rodinné finance na mateřské dovolené

Zpět na blog

Období rodičovství začíná ještě před narozením dítěte. A to nejen láskou k bříšku a péčí o to, aby se v něm miminko mělo jako v bavlnce. Rodičovská role přináší také starost o materiální zázemí a co nejlepší finanční podmínky rodiny. Podívejte se na 5 tipů, jak efektivně plánovat finance v období snížených příjmů během mateřské dovolené a navazujícího rodičovského volna.

5 tipů, jak efektivně plánovat rodinné finance na mateřské dovolené

1. Vytvořte rozpočet své domácnosti

Prvním krokem k efektivnímu finančnímu plánování je vytvoření skutečně detailního rozpočtu vaší domácnosti. Můžete použít některou z aplikací pro telefony či jiná chytrá elektronická zařízení. Na internetu najdete nespočet kalkulaček a nástrojů pro uspořádání a správu rodinných financí, které lze často dokonce používat zdarma.

Rodinný rozpočet ale můžete jednoduše zkoumat i klasickým způsobem. Na papír si zapište všechny příjmy včetně rodičovského příspěvku, případně i jiných dávek, které pobíráte. Soustředit byste se měli na pravidelné příjmy, s nimiž můžete počítat. Vynechte proto dary či jednorázové brigády nebo prémie.

V druhém sloupečku by pak měly být výdaje vaší domácnosti, jako je nájem, strava, běžné nutnosti, ale třeba i stavební spoření a investice. Uvést nezapomeňte ani sumu, kterou pravidelně utratíte za dětské potřeby. Tím získáte přehled o tom, kolik peněz máte každý měsíc ve finále k dispozici, a můžete se lépe rozhodovat o jejich zodpovědném použití.

2. Snižte nepodstatné výdaje a plánujte nákupy

Následovat by měla analýza údajů z předchozího bodu. Je potřeba důkladně prozkoumat výdaje vaší domácnosti a pokusit se nalézt místa, kudy vaše pracně vydělané peníze unikají, a zjistit, jak ušetřit na výdajích. Lidé si v tomto okamžiku ve snaze ušetřit nejčastěji začnou odpouštět koníčky nebo třeba návštěvy kaváren a restaurací.

Nabízí se ale třeba i zvažování, zda byste své běžné pochůzky nemohli obstarávat a zajišťovat prostřednictvím hromadné dopravy, namísto toho, abyste jezdili autem. Zejména ve velkých městech, kde je síť MHD na skvělé úrovni, vám toto rozhodnutí může ušetřit i několik tisíc korun měsíčně. Nehledě na zlepšení vaší uhlíkové stopy.

Můžete ale také začít nakupovat levnější značky oblečení a potravin nebo nákupy dopředu plánovat podle toho, co je kde zrovna v akci nebo ve slevě. V případě drogerie a dětských potřeb, jako jsou pleny nebo umělé mléko, můžete sledováním akčních letáků opravdu ušetřit nemalé částky. Miminkovské oblečení se navíc dá ve skvělém stavu a skoro zadarmo sehnat z druhé ruky.

3. Začněte včas plnit finanční polštář

S odchodem na mateřskou a následně i rodičovskou dovolenou je bohužel nutné počítat s poklesem příjmu v domácnosti. Pokud ale plánujete rodinu dopředu, jak tomu dnes většinou je, nemusí vaše životní úroveň klesnout až tak citelně. Finanční polštář je základem klidného spánku a budoucnosti bez finančního stresu.

A to je samozřejmě v období, kdy v domácím rozpočtu chybí jeden příjem, potřeba ještě více než obvykle. Proto, jakmile začnete přemýšlet o tom, že byste výhledově rádi zakládali rodinu, je vhodné začít spořit. Nejen do fondu nenadálých oprav, ale také do fondu na výdaje kolem budoucího potomka.

Vhodným nástrojem pro efektivnější zabezpečení budoucnosti mohou samozřejmě být i investice s nižší mírou rizika a středně dlouhým horizontem zhodnocení. Hlavu však nemusíte věšet, ani pokud jste příchod potomka tak úplně neplánovali. Díky dávkám v mateřství a rodičovskému příspěvku zcela bez peněz určitě nezůstanete.

4. Možností na přivýdělek z domova je nyní více než dříve

Je pravda, že nežijeme zrovna v té nejlevnější době, a každá korunka do rozpočtu mladé rodiny se hodí. A tak, pokud se na mateřské dovolené nechcete tolik uskromňovat a vaše situace to bude dovolovat, můžete si kdykoliv najít vhodný přivýdělek. Aby všechno proběhlo tak, jak má, doporučujeme vám se předem informovat o tom, kolik peněz si k rodičovskému příspěvku můžete vydělat navíc.

Příležitostí není málo. Díky pandemii koronaviru totiž mnoho společností zjistilo, že zaměstnanci fungují velmi dobře na home office. Tento model je výhodný i pro firmy, protože ušetří výdaje za pronájem a provoz kanceláří. Proto dnes najdete spoustu pracovních příležitostí, které lze dělat z domova tak, jak to rodičům při péči o dítě vyhovuje. Třeba v době odpoledního spánku dítěte nebo po večerech.

Zaměstnavatele totiž zajímá spíše to, že je práce hotová, než to, kdy jste na projektu pracovali. To přináší šanci na více peněz i rodinám, které nemají v dosahu fungující prarodiče, jesličky či jinou možnost hlídání dítěte. Přivýdělky tohoto typu můžete hledat na internetu, na sociálních sítích, ale klidně se poptejte i mezi svými známými.

5. Nenechte se strhnout baby nákupní horečkou

Chcete si užívat mateřství bez zbytečného stresu? Pak je vytvoření stabilního finančního plánu a dodržování rozpočtu před i během mateřské dovolené nezbytné. Nastávající rodiče si často myslí, že musí mít před příchodem dítěte stihnout nakoupit veškeré potřeby a oblečení pro dítě na několik měsíců dopředu. A to i za cenu potřeby finanční pomoci, jako je třeba nebankovní půjčka.

Je to pochopitelné, protože zejména u prvního potomka je obtížné odhadnout, jakým způsobem bude rodina po porodu schopná běžně fungovat. Vaše mateřská dovolená by měla být časem radosti a pohody pro vás i vaši rodinu. A k tomu přeci nepotřebujete vykoupit obchody s dětským sortimentem a utratit tam statisíce.

Nenechte se proto strhnout všemožnými blogy a články o tom, co všechno rozhodně musíte pro miminko pořídit. Zaměřte se pouze na základní a zcela nezbytné věci, jako je třeba kočárek, postýlka, autosedačka a pár kousků oblečení. V době, kdy si můžete domů objednat cokoliv od nákupu po kadeřnici, si zbytek věcí můžete kdykoliv doobjednat, pokud zjistíte, že je potřebujete.

Přečtěte si něco dalšího