Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

  • Rychle
  • Bezpečně
  • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

12. 07. 2023 | Půjčka ihned

Svatební finance: Jak správně hospodařit s penězi před, během a po svatbě?

Zpět na blog

Když začnete společně žít pod jednou střechou, rozhodně byste neměli nechávat téma financí na vedlejší koleji. Naopak je nutné uvědomit si, že finance budou hrát klíčovou roli při plánování vaší společné budoucnosti. Diskuze o penězích i nastavení správných finančních návyků je pro společný život klíčové. Navíc pomůže přecházet zbytečným konfliktům a stresovým situacím.

Svatební finance: Jak správně hospodařit s penězi před, během a po svatbě?

Nastavení finančních pravidel je nezbytné

Abyste mohli do svazku manželského vstoupit pravou nohou, je nutné téma financí otevřít co nejdříve. Rozhodně ještě před svatbou, abyste měli ve všem jasno. Nastavení pravidel vám může pomoci úspěšněji hospodařit s penězi a připravit se tak na budoucnost.

Prvním krokem by měla být rozhodně upřímnost. I když pochopitelně nejen ta finanční. Váš partner by měl mít přehled o tom, kolik měsíčně vyděláte, jakou částku měsíčně utratíte, případně jaké jsou vaše finanční závazky. Rozhodně není rozumné tajit před partnerem případné úvěry nebo půjčky, které musíte splácet. Za nic se nestyďte a vše si řekněte na rovinu.

Promluvte si rovněž o vašem společném majetku, o plánovaných výdajích i o tom, jak si svůj společný finanční život představujete. Chcete mít každý svůj účet, nebo budete raději spravovat společné finance? A kdo z vás se bude o účty starat? Co se však týče utrácení, zde byste měli mít oba dva situaci pod kontrolou. Rozhodně nesmí chybět transparentnost a měli byste mít přehled, za co váš protějšek utrácí. Příjmy, dluhy, utrácení i finanční cíle – o tom všem byste měli mít podrobný přehled. A zejména byste veškeré výdaje měli řešit společně.

Peníze před vstupem do manželství

Než do manželství vstoupíte, měli byste vědět vše o finanční situaci svého protějšku. Téma peněz proto rozhodně neodkládejte. Riskantní v tomto směru může být právě nevědomost. Kromě případných splátek úvěrů byste měli mít přehled i o kreditních kartách, byť nejsou třeba vyčerpané. Nezbytné je vědět i to, za co váš protějšek rád utrácí peníze a co si rád dopřává. Je zkrátka nezbytné, abyste se dobře zorientovali v utrácení a ve finanční situaci svého partnera. To vám pomůže i v nastavení zdravých finančních návyků po svatbě.

Už nyní byste si ale měli nastavit společné finanční cíle. Krátkodobé i dlouhodobé. Co si chcete společně pořídit? Toužíte po stavbě domu? Chcete si už nyní spořit na důchod? Stanovení společných finančních cílů vás udrží oba motivované a bude vaším hracím motorem.

Nezapomeňte na svatební rozpočet

Ty tam jsou doby, kdy svatbu financovali rodiče nevěsty. Při plánování svatby, co se financí týče, se dnes budete muset spolehnout sami na sebe. S předstihem byste se měli společně pustit do finančního plánování svatby. Pomoci vám s tím může i svatební koordinátor, který zná cesty jak ušetřit, pokud to potřebujete. Jestliže už nyní ale víte, že svatbu neufinancujete, ale rozhodně se chcete vzít, můžete část nákladů pokrýt půjčkou. Můžete o ni zažádat ve své bance nebo vyzkoušet některý z nebankovních produktů. Případně může být výhodná půjčka ihned, která vám zajistí finance třeba i na poslední chvíli. Možností, jak získat peníze je ale vícero.

Jakmile světu oznámíte, že jste se zasnoubili, můžete otevřít společný spořící účet a na něj každý měsíc posílat nějakou částku. Případně můžete požádat i své přátele a známé o přispění na veselku, pochopitelně s příslibem pozvání na svatbu samotnou. Snadno si tak na svůj velký den můžete nějaké peníze našetřit. Začnete-li spořit například rok předem, máte poměrně dost času na to, aby se vám na účtu objevila nějaká pěkná suma. Bude-li větší, než je potřeba, můžete zbytek financí využít třeba na svatební cestu nebo na společné životní plány.

Osobní finance v manželství

Je nezbytné mít přehled o tom, odkud vaše peníze pocházejí a kolik vám jich měsíčně přijde na bankovní účet. Dále pak musíte vědět, kam peníze z účtu dále odcházejí. S částkou, která vám na účtu zbyde, můžete následně operovat. Přičemž vytvoření rozpočtu je nezbytnou součástí správy financí v manželství. Pomůže vám to s vašimi plány a zabrání případné eliminaci dluhů.

Jak na osobní finance? Dejte dohromady všechny své účty, příjmy, výdaje a společně si nad finance sedněte. Spočítejte si, kolik peněz budete měsíčně muset posílat pryč na pravidelné platby. Napište si, kolik můžete utratit za jídlo, za zábavu, případně za další studium nebo za děti, pokud už nějaké máte. Počítejte i s částkou bokem na neočekávané výdaje. Postupně byste měli mít našetřenou částku, která vám pokryje alespoň půlroční příjmy. Zkombinujte oba své účty, pevně si nastavte rozpočet a držte se jej. Bude-li to třeba, můžete jej pochopitelně operativně upravovat. Vždy však jen společně.

Další nezbytností je nastavení limitu výdajů. Utrácíte už moc za oblečení nebo za své koníčky? Měli byste mít s partnerem domluvenou hranici, kterou za žádných okolností nepřekročíte. Pokud budete potřebovat z nějakého důvodu utratit víc peněz, pak jen výhradně po dohodě s vaším protějškem.

Společné nebo oddělené novomanželské peníze?

S penězi v manželství můžete pochopitelně hospodařit různými způsoby. Zvažte a dohodněte se, co bude nejlépe vyhovovat právě vám. Můžete si otevřít jeden společný účet. Případně si ponechte každý svůj účet a vzájemně je můžete mít propojené díky dispozičnímu právu. Anebo můžete pokračovat každý sám se svým samostatným účtem.

Je jen na vás, která varianta nejlépe vyhovuje vašemu nastavení a životnímu stylu. Rozhodně by však měly být otevřené rozhovory o financích vaším denním chlebem. Není jediný důvod čekat na to, až se něco pokazí.

Přečtěte si něco dalšího