Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

 • Rychle
 • Bezpečně
 • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

20. 02. 2023 | Nebankovní půjčka

Top 7 kuriózních věcí, na které si lidé půjčují a neměli by

Zpět na blog

Dnešní doba je plná lákadel a nekonečných možností. Kromě základních věcí potřebných k životu si můžete koupit v podstatě cokoli, co si zamanete, a to včetně věcí, které nepotřebujete. Image je pro mnoho lidí důležitá a ti pak utrácejí horentní sumy jen proto, aby vypadali před ostatními lépe. A pokud na to nemají, tak si na to půjčí. Na jaké kuriozity jsou lidé skutečně ochotní si vzít půjčku?

Top 7 kuriózních věcí, na které si lidé půjčují a neměli by

Zodpovědná půjčka je základ

Lidé po celém světě si půjčují. Spotřebitelské úvěry, leasing, hypotéky, nákup na splátky, všechno je velmi dostupné. Veřejnost má o možnostech dobře dostupné informace, existuje mnoho reklam a na internetu na vás vyskakují slogany jako půjčka ihned a peníze hned na vašem účtu.

Když potřebujete akutně peníze, zajdete do banky, nebo můžete využít některou z nebankovních společností, které jsou snadno dostupné i online. Výhodou potom je, že proces je rychlý a na vysněnou věc můžete mít peníze téměř ihned. Navíc poskytovatel nezjišťuje účel půjčky a je mu tudíž jedno, jestli si zaplatíte novou lednici nebo nový nos.

Často si ale nepůjčujeme jen na věci, které potřebujeme ke svému životu, ale i na věci, které jsou skutečně nad naše možnosti a někdo by je už mohl považovat pouze za rozmar. Pokaždé je důležité si položit otázku, zda danou věc opravdu tak nutně potřebujete, že si na ni musíte půjčit. Jestli vám to stojí za měsíční splátky a závazek, který může být na rok, ale také na deset let.

Pokud si ale úvěr vzít chcete, musíte si promyslet, jestli na jeho splácení reálně máte peníze. Protože je snadné si bez rozmyslu zřídit půjčku, ale už horší ji zodpovědně a včas platit a nedostat se do dluhové spirály.

Na co si tedy lidé půjčují, ale neměli by?

 1. Exotická dovolená snadno a bez námahy

  Jedna z nejčastějších spotřebitelských půjček, která se netýká skutečně potřebných věcí, je půjčka na dovolenou. Začíná sezóna, reklamy běží, na internetu na vás vyskakují obrázky nádherných pláží plných palem a obklopených průzračným mořem. Nebo naopak v zimě pohled na zasněžené Alpy. Jen nasadit lyže.

  Třeba jste nikdy na takové dovolené nebyli a opravdu byste si to přáli. Ale na takový výlet už je potřeba o trochu víc peněz, které ne každý má po ruce. Nebankovní půjčka vám může pomoci exotiku zafinancovat. Ale pozor, abyste půjčku nemuseli lepit další půjčkou. V tom případě je lepší se jeden rok obejít bez dovolené a radši si udělat malý finanční polštář. Však i pod stanem je pěkně a Zanzibar si můžete dopřát, až budete v lepší situaci.

 2. Vánoce jako nutná povinnost

  Kromě dovolené si mnoho lidí bere půjčku právě na vánoční dárky. Tyto svátky by ale měly být hlavně o rodině, pohodě, klidu a míru. Častokrát se stávají spíš bojem o lepší a dražší nadílku pod stromečkem. Pro některé lidi je nákup těch správných dárků tak zásadní, že si na něj neváhají půjčit. Přitom by často postačila i menší, ale správně vybraná pozornost.

  Může se stát, že máte na Vánoce našetřeno, ale přišla nečekaná situace a vaše finanční rezerva je pryč. Dárky ale koupit chcete. Jakmile začnete přemýšlet o půjčce, dobře si propočítejte, aby pro vás byla výhodná a skutečně jste ji zvládli zavčas umořit.

  Spotřebitelské úvěry na dovolenou a dárky se posledních pár letech staly trendem, který se v mnoha případech může nehezky zvrtnout. Existují ale i kurióznější věci, na které jsou lidé schopni si půjčit.

 3. Domácí mazlíčci

  Přáli jste si vždycky mazlíčka, ale nejlépe výstavního? Tato zvířátka s rodokmenem už stojí nemalý peníz a jejich milovníci si neváhají vzít půjčku, aby si takového papírového pejska mohli pořídit.

  Dávejte si na svého miláčka velký pozor, aby ho vaše půjčka nepřežila a vy při každoměsíční splátce neměli oči pro pláč.

 4. Krása něco stojí

  Další kuriozitou, na kterou jde mnoho půjček, jsou plastické operace a sebezlepšování. Nejste se sebou spokojení? Není nic snazšího, než si zajít na plastiku. Jen pozor, abyste se na těchto zlepšovácích nestali závislí. Ani nebankovní půjčka totiž není bezedná.

 5. Až do smrti

  Malý úvěr si vzala také paní v pokročilejším věku, jíž zemřelo pár kamarádů brzy po sobě. Žena tak neměla peníze na smuteční věnce. Přesto chtěla všem dopřát stejně krásnou kytici. Vyřešila to tedy půjčkou. Snad to mrtví ocenili.

 6. Prázdniny pro tchyni (nebo od tchyně?)

  Mladý pár bydlel s tchyní, která jim hodně mluvila do domácnosti. Potřebovali od ní pauzu a chtěli to vyřešit tím, že tchyni pošlou na dovolenou. Neměli na ni ale peníze. Situace už ale byla tak neúnosná, že si prostě půjčili.

 7. Neber úplatky nebo se z toho zblázníš

  Nejkurióznější je případ ženy, která si těsně před plánovanou operací půjčila malý obnos peněz, aby měla na úplatek pro lékaře, který ji měl operovat. Chtěla si tak zajistit kvalitní péči.

Na co se půjčka vyplatí a na co už ne?

Ačkoli z průzkumů vyplývá, že Češi jako národ si skutečně nejčastěji berou půjčky na důležité věci, jako je bydlení, auto, opravy domu a spotřebiče, přesto se najdou tací, kteří nepromyšleně utratí peníze, které nemají, na zážitky nebo nepodstatné věci, bez kterých by se obešli. Hodně tomu napomáhá dostupnost úvěrů a množství reklam.

Život je třeba si užívat, ale pokud víte, že na tom nejste finančně nejlépe, je lepší nebrat si úvěry na dovolenou, spotřební zboží, které stejně nevyužijete, nebo třeba předraženou elektroniku jen proto, že ji zrovna chcete. Stejně tak si koupit nové drahé auto, které budete splácet deset let, jen proto, aby vám kolegové záviděli, není dobrý nápad.

Nejlepší je vzít si půjčku na věci, které využijete k bydlení, k normálnímu fungování a které ideálně využijete i po splacení dluhu, třeba za 10 let. Například, když chcete zainvestovat do dražší pračky, protože s levnějšími modely máte špatné zkušenosti. Půjčíte si, ale víte, že vám pračka vydrží roky a je to dobrá investice.

Stejně tak je dobré investovat do svého vzdělání. Ať už se jedná o studium v zahraničí, soukromou školu nebo kurz, studijní půjčka, kterou podpoříte svoji budoucnost, je v pořádku.

Přečtěte si něco dalšího