Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

 • Rychle
 • Bezpečně
 • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

13. 12. 2023 | Půjčka online

Odhalte triky internetových podvodníků a chraňte své peníze

Zpět na blog

Zejména teď v předvánočním shonu čím dál víc lidí preferuje kouzlo pohodlného nákupu dárků z pohodlí domova prostřednictvím internetových obchodů. Jenže jak chránit své peníze před triky podvodníků, kteří jsou mazanější než kdy dřív? V našem článku prozkoumáme nejčastější pasti internetových podvodů a poradíme, jak se jim vyhnout.

Odhalte triky internetových podvodníků a chraňte své peníze

Internet nahrává do rukou podvodníkům

Doba covidu nám mimo jiné přinesla i daleko větší oblibu v internetových nákupech. Uvědomili jsme si, že čas, který jsme trávili v nákupních centrech, ověšení taškami, přehlcení množstvím věcí, můžeme docela jednoduše nahradit velmi rychlým kliknutím bez větší námahy. Nákupy přes internet si ale bohužel vybírají svou daň. Ač zaručují určité pohodlí a jednoduchost, můžeme se velmi jednoduše i přes všechny varovné signály nechat oklamat. O to více je dobré mít se na pozoru.

Podvodníci přicházejí se stále novými a novými nápady, kdy je stále těžší je rozpoznat od pravých obchodníků. Půjčka online, kterou přes své zprávy mohou nabízet, pak nemusí přinést to, co očekáváme.

Z toho důvodu je dobré naučit se hrozby už dopředu rozpoznávat a pozorovat signály, které nás mohou varovat. Svou důvěru pak dejte jen těm, které si dopředu ověříte.

Společné znaky online podvodů

U internetových útočníků můžeme pozorovat pár společných znaků. Obecně se můžeme bavit o třech skupinách:

 • SMS a emailové podvody s odkazem na nevěrohodné weby

  S emailovými podvody či SMS spamy se setkal asi každý. Jsou takovým klasickým příkladem podvodných taktik. Zpráva většinou obsahuje link, který odkazuje na výhru ve fantastické soutěži či nezaplacené zboží. Text je v mnoha případech tak věrohodný, že by vás na první pohled vůbec nenapadlo, že se vás snaží oklamat.

  Na tyto zprávy nejlépe vůbec nereagujte. Na odkazy v nich neklikejte a především do nich nikdy nezadávejte své osobní ani platební údaje.

  Všechny zavedené firmy s dobrými recenzemi komunikují se svými zákazníky oficiální cestou, přes platné formuláře a z ověřených emailů. Ve svých zprávách se nijak neodkazují na pochybné a nezabezpečené domény, které vyžadují vaše platební nebo osobní údaje.

  Tyto SMS a emailové formy podvodu jsou oblíbené zejména v období velkých nákupů například teď před Vánoci. Bohužel se podvodníci spoléhají na sníženou ostražitost zákazníků a na to, že se jejich zprávy v záplavě těch opravdových prostě ztratí.

 • Lákavá akce na sociálních sítích, která využívá jméno ověřeného prodejce a snaží se zdánlivě nalákat na akční zboží

  Sociální sítě bohužel otevírají velký prostor těm, kteří se rozhodli zneužít důvěry jiných. Hackeři se velmi jednoduše dokážou vydávat za někoho jiného a prostřednictvím odkazů či zpráv loudí přístupové údaje a hesla.

  V jiných případech útočníci požadují úhradu s předstihem – např. za zboží, které si následně má vyzvednout kurýr, nebo platbu zálohy za zboží, které nikdy neuvidíte. O své peníze pak přijdete rychleji, než vůbec zjistíte, že se něco děje.

 • Napadení účtu a využití vaší internetové identity k nechtěnému nákupu

  Pro šikovné hackery je také velmi jednoduché prolomit hesla uživatelů, kteří si na tuto oblast nedávají pozor. Zejména pokud lidé využívají dlouhodobě jedno a nebojí se je zadávat na více webů. Útočníci spoléhají na to, že se lidem nechce hesla pravidelně měnit a mají je navíc uložené na nezabezpečeném účtu.

  Bohužel je tento druh útoku poměrně oblíbený a je proto o to důležitější si svá hesla řádně chránit. Pokud je to možné, využívejte dvoufázového ověření přístupu, stejně jako potvrzující SMS při každé platbě.

  Zároveň je z důvodu ochrany vašich financí více než vhodné nastavit si limity pro platby na internetu.

Varovné signály, které ochrání vaše finance

Navzdory čím dál vyšší úrovni podvodníků se dá narazit na pár znaků, které pro nás mohou být vykřičníkem a signálem k obezřetnosti.

 • Špatná úroveň češtiny, pravopisné chyby – způsobuje je generování textů počítačem nebo špatný překlade prostřednictvím automatických překladačů. Tento bod je jedním z prvních signálů, díky kterým můžete rozpoznat podvodníka při nákupech přes Marketplace či Messenger. Pokud vás takový člověk kontaktoval, zkuste s ním prohodit pár dalších vět. Zeptejte se na to, co by vás zajímalo… Možná i díky tomu zjistíte, že není tím, za koho se vydává.
 • Někdo po vás vyžaduje zaslání osobních údajů, platebních údajů pro internetové bankovnictví či potvrzující SMS, aniž by bylo jasné, o koho se jedná.
 • Chybějící https – zkratka, která odkazuje na zabezpečený web. Také se doporučuje webový odkaz neotevírat přímo ze zprávy ale ručně přepsat do prohlížeče.

Jak ochránit své finance?

Pokud se nad tím zamyslíme, je nákup v kamenném obchodě určitou sázkou na jistotu. Máte možnost si dané zboží vzít do ruky, dopředu vyzkoušet a ověřit si, že své peníze neposíláte podvodníkům.

Nákup na internetu oproti tomu ale nabízí určité pohodlí, poskytne daleko větší flexibilitu a především vám umožní trávit čas opravdu tak, jak sami chcete. O to víc se ale musíme mít na pozoru. Výše zmíněná pravidla jsou jedinou možností, jak nenaletět podvodníkům a také, jak nenaletět při žádosti o půjčku.

Své peníze ochráníme především vlastní obezřetností. Proto při nákupu nejprve přemýšlejte nad výběrem prodejce a nechte si dostatečný prostor k jeho ověření. V případě nejasností se poraďte, a až si budete opravdu jistí, že se nejedná o podvodníka, přistupte na jeho podmínky a svou objednávku potvrďte.

Přečtěte si něco dalšího