Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

  • Rychle
  • Bezpečně
  • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

17. 04. 2023 | Půjčka online

Závislost na nakupování. Jak se projevuje a jaká rizika s sebou nese?

Zpět na blog

Utratit bychom měli jen tolik, kolik jsme schopni si vydělat. Staré známé pořekadlo, které je stále platné. Avšak je spousta těch, kteří se jím neřídí. Žijeme v době, kdy je normální žít na dluh. Poskytovatelé půjček se předhánějí v tom, kdo nám může půjčit výhodněji, a my si bez obav půjčíme i na zbytné spotřební zboží nebo třeba na dovolenou.

Závislost na nakupování. Jak se projevuje a jaká rizika s sebou nese?

Nákupy za odměnu, třeba i na dluh

Je jedno, zda jde o nový kousek oblečení, nový automatický kávovar nebo třeba nějakou luxusní večeři. Každý z nás si chce tu a tam dopřát a má nutkání utrácet. Naučili jsme se dokonce odměňovat se za něco, co se nám povede. Například tím, že si koupíme nějaký drahý produkt, po kterém již dlouhou toužíme. A když na něj aktuálně nemáme a přesto se chceme odměnit, jednoduše si půjčíme. Protože to je za odměnu, není to přece tak velká částka a určitě ji rychle splatíme.

Navíc žijeme v době, kdy nás neustále ze všech stran bombardují reklamními sdělení, která mají za úkol posílit naši chuť k nakupování. Ostatně ve výsledku není nic špatného na tom si tu a tam pořídit něco za odměnu. Pokud se to dělá s rozumem a nenarušuje to naše osobní či rodinné finance.

Utrácet či neutrácet?

Pokud si chceme nebo potřebujeme něco koupit, máme dvě možnosti. Buď si můžeme peníze ušetřit, anebo si můžeme půjčit.

Jestliže se nám například porouchá pračka nebo lednička, potřebujeme si urgentně koupit novou a nemáme na ni ihned finance, je samozřejmě pochopitelné, pokud si vypůjčíme. V takovém případě může být zajímavá například půjčka online, kterou vyřídíme rychle, z domova a peníze většinou spěšně přistanou na našem účtu.

Avšak v případě, kdy například zatoužíme po luxusním kávovaru nebo třeba domácím kině, měli bychom si na to našetřit. Jde o věci, které nepotřebujeme okamžitě. Navíc by nám je případná půjčka pořádně prodražila.

Výjimkou může být případ, kdy nám prodejce nabídne, že nám věc prodá na splátky bez navýšení. I tak je ale třeba uvažovat nad tím, jestli následný rok nebo dva budeme mít na splácení a nezatížíme tak svůj rozpočet.

Půjčka na spotřební zboží nebo na dovolenou může být zajímavou volbou i v případě, kdy nám poskytovatel nabídne nízké úrokové sazby. Musíme mít však předem přesně jasno, jak dlouho a s jakými splátkami budeme zboží platit. Zcela vyloučit bychom pak měli kreditní karty a kontokorent na svém bankovním účtu. Většinou jde totiž o produkty značně nevýhodné a drahé.

Výjimkou v půjčování peněz na nákupy je půjčka, která se časem pravděpodobně zhodnotí. Jde o půjčku na studium nebo například na rozjezd podnikání. Případně půjčka na nákup bytu či domu. Taková půjčka pochopitelně má smysl. A dá se říci, že jsou to rozumně vypůjčené peníze.

Neovladatelná touha nakupovat

Jestliže se naše touha po nákupu nových věcí stane neovladatelnou a potřebujeme neustále něco nakupovat a utrácet, navíc ještě za věci, které nutně nepotřebujeme, jde s největší pravděpodobností o závislost na nakupování. Ta je pak stejně problematická jako kterákoliv jiná závislost. Ať už jde o alkohol nebo hazardní hry.

V tuto chvíli je načase zbystřit, uvědomit si, že máme problém, a je nutné začít jej řešit. Pokud víme, že sami jsme na jeho řešení krátcí, bude potřeba požádat o pomoc rodinu, přátele nebo odborníka. Ideálně psychologa, který se závislostmi zabývá.

Závislost na nakupování

Diagnóza, kterou psychologové dávají lidem závislým na nakupování, se označuje jako kompulzivní nákupní porucha.

Jedinci, kteří touto poruchou trpí, mají často i pošramocený duševní stav či značné emocionální problémy. Většinou jde o úzkosti, deprese či časté pocity smutku. Nakupováním si zlepšují náladu a zvyšují sebevědomí. I přesto, že vědí, že je utrácení nad jejich možnosti, mají tak silné nutkání, které nedokážou ovládnout. A tak utrácejí stále dál, přesto, že jim to ve výsledku přináší deprese či tíseň. Aby se jí zbavili, znovu nakupují a dostávají se tak do začarovaného kruhu. Lidé, kteří jsou na nakupování závislí, zažívají u své závislosti vzestupy a pády, avšak touha nakupovat je stále silnější.

V době, kdy je stále populárnější online nakupování, je lidí takto závislých stále více. Nakupování přes internet je totiž mnohem snazší, nemusíme nikam chodit a uspokojujeme své nákupní chutě třeba přímo z gauče v obýváku. Takové chování je pak mnohem náročnější ovládat a bývá často extrémně finančně zdrcující.

A jak poznáte, že jste závislí na nakupování?

  • Máte neustále chuť nakupovat a potřebujete svoji chuť rychle uspokojit.
  • Často kupujete zbytečné věci a nad výběrem položek se ani nezamýšlíte.
  • Nákupy vám přinášejí pocit euforie a obrovské radosti.
  • Doma se pak se svými nákupy příliš nechlubíte, jelikož víte, že jste nabourali váš finanční rozpočet.

Ve výsledku může takové chování vést nejen k osobnímu finančnímu bankrotu, ale třeba i k rozpadu manželství.

Dluhy zkuste sloučit do jedné půjčky

Jestliže jste se už dostali do problémů s financemi, případně s půjčkami, ke kterým jste se zavázali, je řešení naší situace o to urgentnější. V takové chvíli vám rozhodně půjčka online nepomůže. Spíš zvažte konsolidaci.

Je tedy vhodné zkontaktovat finančního nebo dluhového poradce a domluvit se s ním na řešení vaší aktuální situace. Tedy všechny půjčky sloužit do jedné, abyste spláceli jen jednu jedinou splátku a nezatížili příliš váš rodinný rozpočet.

Ovšem v takové chvíli už můžete mít problém s bonitou. V takovém případě vám pochopitelně již žádná banka nepůjčí a jedinou možností bude nebankovní půjčka.

Jestliže je však vaším problémem závislost na nakupování, rozhodně si žádné úvěry nezařizujte sami a nechte si poradit od odborníků.

Přečtěte si něco dalšího