Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

  • Rychle
  • Bezpečně
  • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

07. 02. 2024 | Nebankovní půjčka

Finanční gramotnost pro seniory: Jak se chránit před podvody a zneužitím

Zpět na blog

Disponovat určitou mírou finanční gramotnosti je pro seniory velmi důležité. Současná doba totiž přináší časté novinky jak ve finančním prostředí, tak bohužel i v praktikách nejrůznějších podvodníků, kteří se neostýchají všemi dostupnými možnostmi okrádat ani postarší lidi. Přinášíme proto seniorům několik klíčových tipů, jak jim nenaletět a chránit své peníze.

Finanční gramotnost pro seniory: Jak se chránit před podvody a zneužitím

Posilování finanční gramotnosti je pro seniory reálným přínosem

Vzdělávání starších lidí v oblasti financí je zásadní hned z několika důvodů. Umožňuje seniorům, aby se lépe zorientovali v aktuálních finančních nástrojích a systémech, a pokud možno jim skutečně porozuměli. Díky tomu se mohou naučit spravovat své úspory, ale případně také řešit své investice moderně, efektivně, a hlavně bezpečně vzhledem k tomu, jak se svět financí neustále vyvíjí.

Finanční gramotnost odpovídající současným finančním produktům, postupům a platebním technologiím přináší seniorům, stejně jako všem ostatním věkovým skupinám, také možnost lepšího finančního plánování. A to je velice užitečný um, zejména pro lidi, kteří si musejí zvykat na nižší příjmy po odchodu do důchodu.

Právě v tomto životním období se lidé často musejí prát s velkými výdaji za léky, zdravotní služby nehrazené veřejným pojištěním či třeba dopomoc s úklidem domu nebo nákupy. A tak je nezbytné, aby si senioři dokázali vytvořit fungující rozpočet, z něhož zvládnou bez přílišného stresu vše poplatit, ať už jsou jejich pravidelné náklady jakékoliv.

I senioři však samozřejmě musejí myslet na finanční rezervu, která pokryje nečekané výdaje, jako je oprava auta, pořízení nové pračky nebo nedoplatek za plyn. V neposlední řadě benefitů finanční gramotnosti je potřeba zmínit také větší bezpečnost v oblasti peněz.

Podvodníci na seniory číhají na každém rohu. Prevence je nejdůležitější

Podle policie se v České republice senioři stávají terčem podvodníků až znepokojivě často. Tváří v tvář či skrytí za anonymitu kyber prostoru se z postarších lidí nejrůznější šmejdi, zloději a podvodníci snaží pod nátlakem vylákat jejich celoživotní úspory.

Všechny podvody mají hned několik společných jmenovatelů. Emoční vydírání a nepříjemný nátlak, vytváření pocitu strachu a naléhavosti a také důvěřivost hraničící s naivitou, která je bohužel pro seniory často typickým znakem.

Lidé se s finanční gramotností učí i kritickému myšlení, což je v momentě, kdy čelíte podvodníkovi, klíčové. Proto je edukace v této oblasti nesmírně důležitá. Zejména starší lidé si totiž mnohdy neuvědomují, že se na druhé straně může skrývat kdokoliv.

Sociální sítě

S tím, jak senioři aktivně objevují online svět, se jim otevírají také sociální sítě. A to nejen se všemi klady, ale také zápory, mezi které patří internetoví podvodníci. Ti se seniory snaží napálit nejčastěji dvěma způsoby.

Tím prvním je vytvoření uživatelského profilu s falešnou identitou, z něhož vytipovaného člověka osloví a týdny s ním komunikují v přátelském, někdy až intimním duchu. Jakmile si pak získají důvěru osloveného seniora, přijdou s nějakým příběhem vzbuzujícím soucit a poprosí jej o finanční pomoc.

Druhým typem podvodu pak je případ, kdy se podvodník nabourá do profilu někoho, koho už senior v přátelích má a třeba ho dokonce zná velmi dobře i osobně. Z pozice známého člověka pak se seniorem komunikuje a stěžuje si na špatnou finanční situaci nebo třeba skluz se splácením finančních produktů jako je například nebankovní půjčka. Důvěřivý senior mu následně často nabídne finanční pomoc bez jakéhokoliv podezření, neboť si myslí, že ví, s kým mluví.

Jakmile ale platbu odešle, komunikace se v obou případech navždy odmlčí a peníze jsou nenávratně pryč.

Podvodné telefonáty

Policejní vyšetřovatelé se často setkávají s telefonáty, v nichž podvodníci vystupují jako bankéři nebo bezpečnostní pracovníci bank. Obvyklý scénář se dá popsat jako záplava informací a cizích termínů, která má v seniorech vyvolat pocit nutnosti urgentního řešení.

Volající podvodníci majitele bankovního účtu informují o tom, že jsou jeho peníze z nějakého důvodu v nebezpečí, a jediná možnost, jak je zachránit, je jejich okamžitý převod na separátní účet, který vlastní banka. Z tohoto účtu banka údajně peníze opět vrátí, jakmile dojde k zažehnání vzniklého bezpečnostního rizika.

Senioři mají pochopitelně obavy o své úspory a věří, že než by došli na pobočku nebo se do banky sami dovolali, bude pozdě a o své peníze přijdou. A tak se ve stresu a pod nátlakem podvodníka nechají přesvědčit, a peníze buď sami převedou na účet podvodníka, nebo po telefonu nadiktují volajícímu vše, co k vybílení jejich účtu potřebuje.

Vlezlí pracovníci

Ne všichni podvodníci ale na starší osoby číhají na internetu nebo na druhé straně telefonu. Část finančních podvodů a krádeží se dokonce odehrává při osobním setkání, což je samozřejmě ještě nebezpečnější. V sázce pak totiž není jen ztráta finančních prostředků, ale bezprostřední ohrožení zdraví v případě odhalení a konfrontace podvodníka.

I přes varování se však stále najde dost babiček a dědečků, kteří si domů vpustí každého, kdo jim řekne, že pracuje pro společnost, kterou znají. Své štěstí tak zkoušejí například falešní bankéři, kteří vám chtějí poradit, jak vybrat osobní účet či investovat, a u toho z vás nenápadně vytáhnou finančně zneužitelné informace.

Peněženku či úspory z kredence vám ve chvíli nepozornosti mohou vzít ale i průzkumníci veřejného mínění nebo třeba plynaři či elektrikáři se záminkou odečtu energií. Rada, která je skutečně nad zlato, je přitom jednoduchá: Nepouštět si domů nikoho, koho velmi dobře neznáte nebo koho jste si domů neobjednali či nepozvali.

Přečtěte si něco dalšího