Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

  • Rychle
  • Bezpečně
  • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

28. 06. 2023 | Půjčka online

Investování pro začátečníky: Jak začlenit investování do vašeho osobního finančního plánu

Zpět na blog

Říká se, že kdo šetří, má za tři. To samozřejmě platí, ale mohli bychom dodat, že kdo investuje, může mít ještě víc. Máte našetřené peníze a rádi byste je investovali, ale zatím nevíte jak na to? Nemusíte být profík, investovat mohou i úplní začátečníci.

Investování pro začátečníky: Jak začlenit investování do vašeho osobního finančního plánu

Proč je dobré mít finanční plán

Řekněme si na rovinu, že ne vždycky jdou věci tak, jak bychom chtěli, a stát se může skutečně cokoli. Neočekávaná ztráta zaměstnání, nemoc, ať už vaše nebo rodinného člena, případně celosvětová pandemie, kterou nikdo nečekal. Žít ze dne na den je možná atraktivní, ale mít finanční plán vám může pomoct v horších obdobích, navíc se budete cítit bezpečněji a uvolněněji.

Základem je si pořádně promyslet, jakou cestou se chcete v budoucnu vydat. Je pro vás důležité mít vlastní dům se zahrádkou? V tom případě budete asi uvažovat o hypotéce, na jejíž žádost je potřeba se pořádně připravit. Možná vás spíše láká pocit svobody a nezávislosti spojený s dlouhodobým cestováním? Udělejte si plán, jak na to našetřit, případně jakým způsobem můžete peníze vydělat i na cestách, a to i pasivním příjmem.

Každopádně je důležité šetřit si bokem a vytvořit si finanční polštář, ze kterého můžete pokrýt náklady v případě horší finanční doby. Nebo peníze odložené bokem dál investujte. Můžete si jednoduše sepsat své příjmy a náklady, částku, kterou byste chtěli nebo potřebovali ušetřit a rozmyslet si, jak toho dosáhnout.

Dávejte si peníze bokem například na stavební nebo důchodové spoření, případně na spořící účet. Jedna z možností, jak šikovně využít peníze je třeba pojištění, ať už úrazové, kdy se vám vklad může několikanásobně vrátit, tak třeba životní, které se dá kombinovat i se spořením.

Jestli přemýšlíte o rozmnožení peněz, určitě vás napadnou investice. Možností je skutečně mnoho a zvládne to i naprostý laik.

Do čeho se v investicích můžete jako začátečník vrhnout?

Nemusíte se hned vrhat na burzu nebo skupovat ve velkém kryptoměny. Lidé, kteří investování skutečně rozumí, se tomuto oboru věnují roky a neustále se vzdělávají. Jestliže se na to sami necítíte, můžete oslovit někoho, kdo vám rád pomůže a postará se o vaše portfolio, samozřejmě za úplatu. Nebo můžete začít zlehka a postupně se do toho sami dostávat.

Nejdříve se musíte rozhodnout, jaký směr investování je vlastně pro vás. Třeba se vidíte právě na burze a sledování poklesu a nárůstu akcií je váš koníček, tak proč ho neproměnit v zisk. Tato záliba ale může být stejně tak výdělečná, jako riskantní. Jinak tomu není v kryptoměnách, jejichž hodnota může klesnout ze dne na den a můžete přijít o nemalé peníze. Stejně tak ale můžete dosáhnout zisku, pokud vsadíte na správnou kartu. Tyto investice většinou lákají lidi, kteří touží po troše adrenalinu a ideálně rychlém zisku.

Jste spíše typ, který nerad riskuje a nevadí mu čekat? Investujte do drahých kovů. Zlato bylo, je a bude žádaná komodita, která neztrácí na ceně a dodá vám pocit bezpečí, protože zlatem se bude dát platit i v době největší krize. Drahé kovy nejsou moc dělané na rychlé zisky, ale pokud máte peníze navíc, které chcete bezpečně uložit a něco málo na tom i získat, je to pro vás ideální.

Nemusíte si hned kupovat celé cihličky, můžete začít i s komoditním účtem, do kterého budete posílat každý měsíc peníze. Až našetříte cílovou částku, jednoduše ji směníte za drahý kov.

Dluhopisy jsou také dobrá varianta pro dlouhodobější investice.

Trošku nestandardní a ne tolik známé je vložení kapitálu do startupu. Je skvělé, že si můžete vybrat firmu, která jde směrem vám blízkým a skutečně jí věříte, navíc v případě úspěchu můžete skutečně zbohatnout. Problémem je, že mnoho takovýchto firem poměrně rychle zkrachuje a rizikovost je skutečně velká.

Stabilnější jsou investiční nemovitosti, které v této době neztrácí na ceně. Naopak je můžete pronajímat a přilepšit si.

Nezapomeňte diverzifikovat portfolio, vyplatí se to

Co diverzifikace portfolia vlastně znamená? Úplně jednoduše se jedná o to, že investujete do více věcí a nevsázíte všechno jen na jedno kartu. Například máte skvělý pocit ohledně startupu, a tak do něj dáte všechny svoje úspory. Nevyjde to ale podle plánu, o vše přijdete.

Největší odborníci vám řeknou, že rozdělit kapitál je potřeba, a to hlavně mezi investice, které nejsou vzájemně propojené. Například dáte peníze do firmy vyrábějící zmrzlinu, ta ale v zimě nemá moc velké výnosy. Jestliže ale peníze rozdělíte a zbytek dáte do firmy na plavky, v létě sice vyděláte ale pořád je to jen na sezónu. Smysl tedy dává radši investovat do zimních čepic, které vám vykryjí dobu, kdy se neprodávají zmrzliny.

Investujete? Nezapomeňte diverzifikovat. Úplně nejlepší je mít část peněz v akciích, část v dluhopisech, něco v drahých kovech a investiční nemovitost k tomu. To ale samozřejmě platí v případě, že máte hodně volného kapitálu. Jestliže chcete investovat menší množství peněz, třeba v řádu pár desetitisíců, s rozdělováním to nepřežeňte. Investice se pak snadno mohou stát nepřehledné a správa účtů a poplatky taky něco stojí.

Na co si jako začátečník dát pozor

Lidem se stává, že podléhají vlně nadšení a davovému šílenství. Nehrňte se do každé koupě, radši si předem dobře promyslete, kam svoje peníze vložíte a jaká rizika daná investice přináší. Třeba akciový trh může být skutečně nepředvídatelný, a i když máte sebelepší informace, jsou okolnosti, které nemůže nikdo ovlivnit.

Nekupujte ihned, když kupují všichni ostatní. Poraďte se a jděte do akce, až když jste si jistí, že je to pro vás správné. Jestli něčemu skutečně věříte a víte, že na vás čeká zisk, ale nemáte zrovna dost kapitálu, může vám pomoct půjčka online. Jen si dejte pozor, ať zvládáte splátky a ať se vám tento krok vyplatí.

Přečtěte si něco dalšího