Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

  • Rychle
  • Bezpečně
  • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

13. 04. 2023 | Nebankovní půjčka

Jak efektivně splácet půjčku a minimalizovat náklady?

Zpět na blog

Splácení půjčky přesně podle dohodnutého splátkového kalendáře je v nejlepším zájmu nejen věřitele, ale především vás, jako dlužníka. Pro poskytovatele totiž nesplácení znamená mnohem menší problém a nepříjemnosti než pro neplatiče. Koneckonců má poskytovatel půjčky své účinné postupy, jak peníze získat zpět. Mrkněte se na pár tipů, jak splácet své dluhy vůči věřiteli efektivně a bez stresu.

Jak efektivně splácet půjčku a minimalizovat náklady?

Půjčujte si peníze zodpovědně a stejně tak s nimi i hospodařte

Člověka, který si vzal úvěr, avšak nesplácel ho, čekají sankční poplatky. Navíc ale taktéž dojde k zanesení neplatičova jména s negativním záznamem do rejstříků dlužníků. Nejlepší možností, jak si tento stres ušetřit, je zodpovědné splácení.

Silně racionální uvažování, zodpovědnost a smysl pro disciplínu. To jsou nejdůležitější faktory, které by se celým procesem okolo půjčky měly proplétat od první myšlenky na úvěr až po jeho finální splátku.

Zejména rychlá půjčka je skvělým pomocníkem při výdajích, s nimiž momentálně napjatý rozpočet vůbec nepočítal. Obvykle tento druh úvěru pokryje opravu auta nebo třeba koupi nové pračky. Najdou se ale lidé, kteří si půjčují na úplné zbytečnosti, a pak se diví, že za dovolenou v hodnotě padesáti tisíc zaplatí o třicet procent navíc. Jednoduše proto, že jejich příjmy jsou tak nízké, že musí daný úvěr splácet dva roky.

Pokud už si půjčujete peníze, ujistěte se, že jste schopni finanční prostředky věřiteli vrátit v co nejkratší lhůtě. Tak totiž můžete ušetřit poměrně velkou částku na úrocích.

Možností, které byste měli využít, máte-li hypotéku, je i odečet úroků z daní v rámci daňového přiznání. Díky tomu si každý rok splácení přijdete v průměru na deset tisíc korun, podle výše hypotéky.

Vědět, od koho si půjčujete

Ideální je samozřejmě také volba vhodného poskytovatele půjčky, který nabízí přijatelně vysokou úrokovou sazbu s rozumnou fixací. To platí pro všechny finanční služby a produkty.

Ušetřit můžete i díky tomu, že při hledání společnosti, od níž si hodláte půjčit, budete skutečně důkladní. Mezi věřiteli v bankovní i nebankovní sféře totiž existují znatelné rozdíly, byť mohou vypadat zdánlivě nedůležitě. Některé společnosti například nabízejí zdarma služby, které se jinde draze platí nebo vám mohou po splacení dluhu vrátit některé poplatky.

Většinou jde o služby, jako je vedení úvěrového účtu nebo odhad ceny nemovitosti v případě hypotečních úvěrů. Často díky důkladnému hledání nejlepšího věřitele můžete ušetřit na poplatcích i desítky tisíc.

Pojištění vám může pomoci v náročných životních situacích

Odborníci se vzácně shodují na potřebě pojištění. V průběhu splácení úvěru je podle nich velkou výhodou mít záda krytá pojištěním proti neschopnosti splácet. Stát se totiž může opravdu cokoliv. A toto pojištění se postará o bezplatný odklad splátek na poměrně dlouhou dobu v případě, že přijdete o práci nebo se na delší dobu ocitnete v pracovní neschopnosti.

Pokud se do takové situace dostanete a vaše příjmy náhle poklesnou, pravděpodobně nebudete moci splácet své pohledávky věřiteli v dohodnuté výši. Díky tomuto pojištění se však nemusíte obávat stresujících následků. Stačí vůči věřiteli uplatnit pojistné plnění a vyhnout se vysokým sankcím.

Kdy je vhodné využít konsolidaci půjček?

Nejspíš nenarazíme na člověka, který se ve svém životě nikdy nedostal do bezvýchodné situace, kdy mu scházely peníze. Rychlá půjčka se v takových okamžicích jeví jako jedno z nejvhodnějších řešení. Jenže co dělat, když máte půjček víc a přeplácíte věřiteli každý měsíc na úrocích nehorázné částky?

Naštěstí existuje konsolidace půjček, kterou již dnes nabízí většina komerčních institucí poskytujících úvěrové produkty. Díky konsolidaci dokážete eliminovat poplatky a ušetřit tak nemalé peníze.

Konsolidování půjček znamená sloučení několika úvěrů do jedné větší půjčky. K úspoře peněz dochází díky tomu, že místo toho, abyste platili poplatky za více úvěrů, platíte poplatek pouze jeden. Na poplatcích mnohdy ušetříte až 50 %.

Konsolidovat můžete půjčky od různých věřitelů a je jedno, je to bankovní či nebankovní půjčka. A dokonce si můžete kromě klasických úvěrů nechat sloučit třeba i kreditní karty.

Obvykle věřiteli, který vaše půjčky slučuje do jedné, zaplatíte jednorázový poplatek ve výši několika málo tisíc. Najdou se ale bankovní a nebankovní společnosti, které vám konsolidaci zpracují zdarma.

Vyplatí se vám refinancování hypotéky?

Vzali jste si hypotéku v době, kdy byla hodnota roční úrokové sazby vyšší, než je ta aktuální, ale vás čeká ještě několik let s fixací? Pak je rozhodně na místě zvážit refinancování vašeho hypotečního úvěru.

Jde v podstatě o to, že se zafixovanou hodnotou úrokové sazby nelze nijak hýbat, dokud nevyprší smluvně daná lhůta. Pokud ale ekonomika dovoluje finančním institucím nabízet aktuálně nižší roční úrokovou sazbu pro finanční produkty jako je hypoteční úvěr nebo jiná bankovní i nebankovní půjčka, mohli byste díky refinancování ušetřit dost peněz. A to tím, že si vezmete novou půjčku s nižší úrokovou sazbou, splatíte s ní původní půjčku a nadále budete splácet pouze tento nový úvěr s výhodnějšími podmínkami.

Záleží pochopitelně na sjednaných podmínkách nové i stávající půjčky. Někdy jsou totiž sankce za předčasné splacení hypotečního úvěru tak vysoké, že se refinancování naprosto nevyplatí.

Žádat o refinancování můžete jak u jiného, tak ve většině případů také u svého stávajícího poskytovatele. Vždy si ale dobrým finančním poradcem nechte dopředu propočítat, zda se vám tato operace ve finále vyplatí.

Přečtěte si něco dalšího