Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

 • Rychle
 • Bezpečně
 • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

17. 04. 2023 | Nebankovní půjčka

Jak efektivně splácet více půjček současně?

Zpět na blog

Splácení dluhů může být vyčerpávající a hlavně drahé. Zvlášť, pokud splácíte více půjček současně. Někdy z toho můžete mít pocit, že jsou vaše dluhy nesplatitelné a budete se jich zbavovat do konce života. Naštěstí existuje mnoho strategií, jak se dluhů zbavit dříve.

Jak efektivně splácet více půjček současně?

Dluhy je nutné řešit včas

Příliš mnoho finančních závazků vás může uvrhnout do dluhové pasti dřív, než si vůbec uvědomíte, že nějaký problém máte. Jestliže jste se tedy dostali do fáze, kdy máte vícero půjček, je rozhodně na místě řešit jejich efektivní splacení. Je mnoho variant, vyberte si tedy tu, která pro vás bude nejsnesitelnější. Nadměrná finanční zátěž může mít totiž negativní dopad i na vaši duševní pohodu.

Obecně se uvádí, že by půjčky neměly přesáhnout 40 % vašeho příjmu. Jde však pouze o orientační číslo. Záleží na vašich dalších celkových měsíčních výdajích. Avšak čím méně půjček budete mít a čím méně budete každý měsíc splácet, tím budete ve větší pohodě a klidu.

Rozhodně je také dobré mít na paměti, že veškeré úvěry a půjčky je důležité splácet včas a v termínu. Pokud byste měli prodlevy ve splácení, budete mít u finanční instituce pomyslný „černý puntík“, který uvidí i všichni vaši další potenciální věřitelé. Ať už je to bankovní úvěr nebo nebankovní půjčka, vždy je třeba splácet v den dohodnutý s věřitelem. Respektive v den, který je zapsaný ve smlouvě, musí mít již poskytovatel vaší půjčky finanční prostředky převedené na svém účtu.

Možnosti rychlejšího splácení půjček

Na splácení svých dluhů si nikdy neberte další půjčky. Tím se jen dostanete do začarovaného kruhu a nic nevyřešíte.

Nejlepší způsob, jak splatit dluhy úvěrů a půjček, případně dluhů z kreditních karet, záleží vždy na vašich osobních preferencích. A je jedno, zda je to bankovní či nebankovní půjčka. To nehraje v tomto případě žádnou roli.

Jestliže chcete měsíčně ušetřit co nejvíce peněz, pak pro vás bude pravděpodobně skvělá takzvaná „lavinová metoda“. Další možností je pak splácení dluhů formou „sněhové koule“. A další možností, jak se zbavit dluhů a hlavně mít jen jednu měsíční splátku, je takzvaná „konsolidace dluhu“. Mezi Čechy jde o nejpopulárnější metodu zbavení se finančních závazků.

 1. Konsolidace dluhů

  Slovo konsolidace má původ v latinském con-dohromady a solidus-pevný. Ve finanční oblasti se tento pojem využívá k označení upevnění, stabilizaci či ustálení. V oblasti dluhů jde o sjednocení vícero závazků v jediný. A pochopitelně tedy i s jedinou splátkou a jednou úrokovou sazbou.

  Zjednodušeně řečeno jde o proces, kdy finanční instituce převezme veškeré vaše dluhy, které máte, a sloučí je do jedné půjčky. Je jedno, zda jde o bankovní úvěr, nebankovní zápůjčku, kreditní karty nebo jestli je to třeba půjčka online.

  Výhodou konsolidace půjček je to, že získáte pravděpodobně nižší úrokovou sazbu. Má smysl v případě, že chcete ušetřit na úrocích a zároveň splácet jen jednu měsíční splátku. To vám ve skutečnosti může pomoci splatit půjčku rychleji, jelikož ušetřené peníze můžete postupně využít na umoření dluhu. Samozřejmě, neměli byste ve smlouvě u konsolidace mít pokutu za předčasné splacení dluhu, to si pohlídejte.

  U konsolidace vám navíc její poskytovatel většinou nabídne i nějaké finanční prostředky navíc, které můžete využít, pokud je potřebujete.

 2. Lavinová metoda splácení půjček

  Jestliže chcete zaplatit méně na úrocích a rychle se půjček zbavit, můžete využít takzvanou lavinovou metodu splácení. Princip je jednoduchý. Nejprve doplatíte půjčku s nejvyšším RPSN a postupně se dostáváte k nižšímu.

  Lavinová metoda je však podmíněna tím, že vám měsíčně zůstávají nějaké peníze navíc, abyste mohli dluh co nejdříve umořit. Tedy po tom, co zaplatíte všechny pravidelné platby a dáte si peníze bokem na čas do další výplaty, vezmete zbývající částku a tu celou pošlete na umoření dluhu. U zbývajících půjček zatím splácíte jen minimální nutnou splátku.

  Lavinová metoda je tedy metodou postupného odbourávání jednoho dluhu za druhým. Tento způsob vyžaduje pochopitelně pevnou vůli, kázeň a výdrž. Hrnete totiž s sebou stále celou dluhovou zátěž a navíc přidáváte na své dluhy ještě další zbývající finance. Jakmile však splatíte tu největší půjčku, značně se vám uleví a dál už budete pokračovat s větší lehkostí.

 3. Metoda sněhové koule

  Jde o metodu, která funguje zcela odlišným způsobem než předchozí lavinová metoda. Splácení dluhů totiž probíhá přesně opačně. Nejprve se budete snažit zbavit se nejmenšího dluhu a postupně se dostáváte až k tomu největšímu.

  Stačí si představit sněhovou kouli, která se valí z kopce. Nejprve je koule malá, což představuje ty nejmenší dluhy, a postupně se stává větší a ještě větší. Ve chvíli, kdy se dopracujete k největší kouli, celá se rozpadne a vy budete zcela bez dluhů.

  Své dluhy a závazky tedy pomocí metody sněhové koule odbouráváte od toho nejmenšího.

  Výhodou této metody je, že nemusíte měsíčně dávat z rozpočtu bokem tolik peněz navíc. Tím, že umořujete nejprve nejmenší dluh, stačí prakticky jen pár stokorun navíc k tomu, aby se vám dařilo rychleji se ho zbavit.

Další možnosti rychlejšího splácení půjček

Jestliže jste se rozhodli pro rychlé odbourání vašich dluhů a půjček, máte ještě další možnosti, jak efektivnějšímu splácení napomoci.

Můžete si například vzít nějakou práci navíc nebo si třeba na víkend sehnat brigádu. Třeba alespoň na pár týdnů nebo měsíců. Záleží pochopitelně na tom, jak velká je vaše finanční zátěž. Peníze, které si vyděláte navíc, můžete celé použít k umoření vašeho dluhu. Čímž se vám zkrátí doba splácení a vám samotným se dříve uleví.

Případně můžete prodat přebytečné a nepoužívané věci, které doma máte. Často může jít i o cenné kousky, za které dostanete třeba i více peněz. Takto vydělané peníze můžete obratem opět poslat na splacení svých finančních závazků.

Přečtěte si něco dalšího