Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

  • Rychle
  • Bezpečně
  • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

09. 10. 2023 | Nebankovní půjčka

Jak žít jako v bavlnce? Vytvořte si finanční rezervu!

Zpět na blog

Najdou se určitě tací, kteří dokážou pravidelně ze svého výdělku odkládat peníze bez přehnaného plánování. Jiní si musí vytvořit nějaký systém, který jim pomůže, aby si po malých krůčcích naspořili dostatek prostředků k bezstarostnému životu. Máme pro vás několik tipů, kterými se můžete inspirovat.

Jak žít jako v bavlnce? Vytvořte si finanční rezervu!

Kdo šetří má za tři. Proč je to opravdu tak důležité?

Vytváření finanční rezervy je opravdu významnou součástí výdělečného a zodpovědného života. Finanční polštář vám nejen zajistí klidnější usínání, ale v případě, že dokážete peníze dobře investovat a uložit, můžou vám naspořené prostředky otevřít nové možnosti.

Samozřejmě ne každý měsíc je možné odvést peníze bokem a vy, místo rozhodování kolik peněz ušetřit, řešíte, kde vzít na nutné výdaje. I takové v chvíli ale můžete začít, ač se to zdá nemožné.

Ruku na srdce, jak často najdete v kapsách korunu, dvě nebo rovnou desetikorunu a necháte ji tam ležet, protože vám proletí hlavou, že tak malé peníze není nutné řešit. Jenže právě to je bod, od kterého můžete začít i v okamžiku, kdy řešíte každou položku nákupu a vyhlížíte polovinu měsíce, kdy přijde výplata.

Začněte od malých částek

Každá koruna se počítá, proto hned, jak najdete nějaké drobné v kapse, uložte je na jedno místo. Stačí malý hrníček na parapetu v kuchyni. Tak trošku se vrátíte do dětských let a po nějaké době budete mít i z našetřené stokoruny opravdovou radost.

Stejně tak můžete pracovat i s položkami, které jsou trošku větší. Naučte se odkládat na spořicí účet i položky, které se vám podaří ušetřit. Třeba za svačinu nebo oběd, které si místo návštěvy bufetu nachystáte už doma do krabičky. Může se jednat o padesát korun, které jsou pro vás v danou chvíli postradatelné.

1. Podívejte se na svůj rozpočet

Velkou výhodu mají ti, kteří mají možnost většinu svých výdajů platit kartou. Díky internetovému bankovnictví ihned vidí, kam jejich peníze tečou. Pokud tuto možnost nemáte, nevadí. Jen se připravte na to, že vytvoření rozpočtu vás bude stát více úsilí a především větší pečlivost. Správa účtu totiž nabízí vygenerování grafů, ze kterých můžete velmi jednoduše vyčíst, kolik se vám daný měsíc podařilo ušetřit a kolik jste naopak utratili a za co.

Zaměřte se na oblasti, ve kterých můžete ušetřit. Výdaje většinou rozlišujeme podle toho, zda jsou opravdu nezbytné – nájem, pravidelné splátky, pojištění apod., nebo zda jejich výši můžeme ovlivnit – potraviny a výdaje na oblečení, potřeby. Snažte se najít skulinky, které vám pomůžou ušetřit i těch pár drobných.

Jak například ušetřit na nákupu potravin? Jistě najdete mnoho různých rad a tipů. Osvědčilo se například nakupovat podle vytvořeného jídelníčku, seznamu věcí, které doma opravdu chybí, a snažit se nenechat strhnout reklamou.

Vyvarujte se nákupů bez rozmyslu. Někdy stačí den dva odstup, než si danou věc opravdu koupíte. V mnoha případech po dvou dnech zjistíte, že jste dokázali vymyslet levnější alternativu, nebo že už danou věc tolik nepotřebujete.

2. Vyvarujte se dluhů

Život jako v bavlnce, bez stresu, nervů a obav je možný teprve tehdy, když si dokážete nastřádat tak velkou částku, abyste si nemuseli peníze půjčovat. Nebo se naučili žít s tím, že si na některé věci raději počkáte a pomaličku naspoříte. Nebo si je dokázali odříct úplně.

Samozřejmě ne vždy to jde. Někdy nám totiž nezbyde nic jiného. Nebankovní půjčka v některých případech může být tím řešením, které nám pomůže nečekanou událost zvládnout. Nejprve si ale pozorně přečtete všechny podmínky a hledejte pro vás tu nejpřijatelnější variantu.

3. Odvádějte peníze na spoření ihned

Chcete si dokázat spořit opravdu pravidelně? Nečekejte na konec měsíce. Nečekejte na chvíli, kdy vám něco zbyde na účtu a potom tuto částku převedete na spoření. Bohužel platí pravidlo, že vám tam většinou nezbyde nic a ze spoření rychle sejde.

Samozřejmě existuje možnost, že si vytvoříte systém propojených účtů, z nichž některé budou spořicí. Nejen, že si můžete peníze víc hlídat, ale navíc budete lépe ochránění před případným zneužitím vaší karty (případů zneužití platební karty bohužel není málo).

V dnešní době existuje více možností, jak si systém účtů vytvořit. Máte na výběr z různých typů klasických spořicích účtů, které jsou přidružené přímo k vašemu běžnému účtu. Dále můžete využívat stavebních spoření, dříve oblíbených vkladních knížek, nebo některých forem investic. Tyto možnosti jsou také nejoblíbenějším způsobem jak spořit dětem, protože stejně, jako od svých naspořených finančních rezerv, od nich očekáváte plnou návratnost.

Velkou výhodou jsou ty investice, které nabízejí možnost konzervativního způsobu spoření. Naspořená částka je na nich pravidelně navýšená o úroky, výnosy z investic, ale je zároveň zajištěna stoprocentní návratnost. Také ale v těchto fondech není většinou možnost okamžitého výběru, což je poměrně velká výhoda. Už si totiž opravdu rozmyslíte, zda prostředky potřebujete využít a z tohoto fondu vybrat.

4. Doplňujte své rezervy co nejdříve

Samozřejmě život přináší velké množství událostí, proti kterým bojovat moc nejde. Nečekané výdaje na nás čekají na každém rohu. Ať už se jedná o nutnou opravu auta, nebo nákup nového domácího spotřebiče, musíme mít kde peníze vzít.

O to větší význam má, abychom měli tuto rezervu dostatečně velkou a pravidelně ji obnovovali. Pokud tedy musíte naspořené prostředky využít, snažte se je co nejdříve vrátit zpátky. 

Na rychlejší vytvoření finančního polštáře můžete využít také nečekané příspěvky, které se tu a tam můžou objevit. Například bonusy od zaměstnavatele, peníze z prodeje majetku nebo vrácené daně. Zvažte, jestli by nebylo řešení je rovnou uložit bokem a vytvořit si z nich větší rezervu.

Přečtěte si něco dalšího