Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

  • Rychle
  • Bezpečně
  • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

26. 05. 2023 | Nebankovní půjčka

Jak zodpovědně plánovat rodinu a budoucnost

Zpět na blog

Najít svoji spřízněnou duši, někoho s kým chcete budovat budoucnost, je přání většiny lidí. Pro někoho to může znamenat založení rodiny, pro jiného společná koupě domu nebo procestování světa. V každém případě je důležité myslet na zadní vrátka a na zajiš

Jak zodpovědně plánovat rodinu a budoucnost

S finanční zodpovědností je třeba začít co nejdříve

S partnerem jste se rozhodli budovat život a společnou budoucnost, což zahrnuje i společné peníze a určení způsobu, jakým budete hospodařit. Některé páry upřednostňují držet rodinnou kasu pohromadě, jiné zvolí spíše oddělené finance a pravidla, kterými se budou řídit při společných nákupech a výdajích. Dost častá je situace, kdy jeden platí nájem a druhý se stará o jídlo a drogerii například.

Pokud přemýšlíte o manželství a rodině, nastanou další situace, kdy budete například kupovat dům, auto nebo se společnými silami starat o potřeby dětí. Nejlepší je začít si budovat finanční polštář co nejdříve a přemýšlet, jak s penězi naložíte. A být v tom zajedno.

V životě mohou nastat neočekávané situace a peníze nemusí jednomu nebo druhému vyjít. Případně se dostane do finančních potíží celá rodina. Už na začátku plánování budoucnosti s partnerem byste si měli velmi otevřeně promluvit o vaší finanční situaci, a to včetně všech dluhů, úvěrů a dalších závazků. Určitě je dobré probrat i sny a cíle, například jestli chcete bydlet v podnájmu nebo koupit vlastní nemovitost, a jak si stojíte při možnostech získání hypotéky a následném splácení.

Když budete znát veškeré informace hned na začátku, je snazší dělat kroky pro splnění cílů a pořádně se připravit. Zvolte způsob, jakým si budete odkládat peníze. Je pro vás lepší společný spořící účet? Nebo máte peníze navíc a rádi byste investovali?

Nepodceňujte finanční polštář

Určitě jste už slyšeli od babičky, rodičů, známých nebo v televizi, že je potřeba odkládat si peníze na horší časy. Třeba si říkáte, že teď není správná doba, nebo že si chcete nejprve užít života, ale finanční polštář vám v budoucnu může ušetřit spoustu nepříjemných situací. Nemusíte odkládat půlku platu, stačí vyčlenit každý měsíc alespoň malou část.

Už tak žijete od výplaty k výplatě? Trošku se uskromněte a věci, které nutně nepotřebujete si pořiďte, až na ně našetříte. Když omezíte restaurace nebo si nekoupíte nejnovější model telefonu, extra peníze přijdou vhod. Rodina by měla mít stranou finance minimálně na 3 až 6 měsíců pro případ, že by vypadl příjem.

Do částky, kterou na měsíc potřebujete, musíte započítat nejen životní minimum, ale také případné splátky a další závazky. Třeba jste nutně potřebovali renovaci domu, nebankovní půjčka pro vás byla nejlepší volnou, ale současně je v podmínkách pokuta za nesplácení. Ujistěte se, že jste schopní úvěr platit i v horších časech.

Finanční polštář nemusí být jen v podobě peněz pod polštářem. Můžete zvolit i investice a spoření.

Investovat, nebo raději spořit?

Jestliže o budoucnosti přemýšlíte zodpovědně, určitě vás ihned napadnou různé druhy spoření. Samozřejmě se dají založit spořící účty, stavební spoření, ale přemýšlet můžete i nad spořením pro děti. Těm můžete peníze odkládat ihned po narození s tím, že v dospělém životě budou mít něco do začátku.

Abyste se měli dobře i po produktivním věku, podívejte se na možnosti důchodového spoření. V tomto ohledu je lepší začít co nejdříve, protože nemusíte odkládat tak velkou částku, abyste dosáhli očekávaného cíle. Společností nabízejících spoření je mnoho, dobře je porovnejte, přečtěte si recenze, dohodněte se s partnerem co je pro vás nejvýhodnější a nebojte se zeptat na všechny informace.

Investování může být výnosná i trochu záludná aktivita. Pokaždé jde trochu o risk, ale jestli máte peníze navíc, a rádi byste je zhodnotili, může to být dobrá volba. Předem si ujasněte, jakým směrem se chcete vydat, případně se poraďte s odborníkem. Všeobecně se doporučuje peníze rozložit do více investic a nesázet vše na jednu kartu.

Pokud se cítíte spíše na dlouhodobější, jistější věc, zvolte drahé kovy. Zlato bylo, je a bude ceněné a nemusíte si je kupovat po cihličkách, stačí si založit účet a posílat na něj každý měsíc peníze. Obchodování na burze nebo s kryptoměnami může lákat velkými výnosy, ale také můžete během chvilky hodně ztratit. Navíc je zde také potřeba mít trochu větší znalost.

Koupě nemovitosti je jedno z nejlepších využití peněz pro zajištění budoucnosti. Pokud jde o váš vysněný dům, který s partnerem kupujete, a berete si půjčku, určitě musíte vědět, že jste dostatečně finančně stabilní a zvládáte splácet. Budete bydlet ve svém a nemusíte platit nájem. Pokud už bydlíte, můžete další nemovitost koupit jako investici na pronajímání.

Jestliže už u své banky nedosáhnete na finanční pomoc, nebankovní půjčka vám může pomoct tento problém vyřešit. Nejen, že budete mít klidný pocit, že máte pro děti bydlení, ale nájem navíc může sloužit jako pojistka splácení závazků, nebo jako peníze navíc v horších dobách.

Nezapomeňte na pojištění

V rámci plánování rodiny se řeší i otázka, co se stane s rodinným rozpočtem v případě nečekané události, jako je ztráta práce, nemoc, úraz nebo i smrt jednoho z partnerů. Kromě velkého stresu, které s sebou tyto události přinášejí, mohou značně ovlivnit finanční stabilitu celé rodiny.

Naštěstí si můžete založit pojištění a tím mít trochu klidu. Kromě povinného zdravotního pojištění je poměrně běžné připojistit se na úraz, takže když se vám něco stane, dostanete alespoň nějaké peníze, které vám vynahradí výpadek příjmu. Životní pojištění zabezpečí rodinu v případě úmrtí, a lze jej kombinovat i se spořícím účtem.

Jestliže si berete úvěr a bojíte se možnosti, že přijdete o práci, zvažte pojištění schopnosti splácet. To se dá sjednat dokonce, i když je pro vás nejlepší variantou půjčka online.

Čím dříve začnete přemýšlet zodpovědně nad svou budoucností, tím dříve budete moci udělat kroky pro zabezpečení celé rodiny. Projděte si možnosti, promyslete s partnerem, co je pro vás primární a kolik z rozpočtu si můžete dovolit dávat bokem.

Přečtěte si něco dalšího