Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

  • Rychle
  • Bezpečně
  • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

19. 12. 2022 | Rychlá půjčka

Na co si dát pozor při vybírání z bankomatu?

Zpět na blog

Platební karty jsou stále využívanější. S jejich častějším používáním se však objevuje více a více případů jejich zneužití. Abyste o peníze na účtu nepřišli, přečtěte si, jak se vyhnout nástrahám při výběru z bankomatu.

Na co si dát pozor při vybírání z bankomatu?

Pořádně si bankomat prohlédněte

Když přistoupíte k bankomatu, pořádně ho zkontrolujte. Prohlédněte zařízení, do kterého se zasouvá karta. Na to totiž zloděj může nainstalovat tzv. skimmovací zařízení, které z karty vyčte citlivé údaje. Vypadá téměř stejně jako původní krytka. Je na ni však pouze nalepené. 

Jak takové zařízení poznat? Zkontrolujte, jestli v okolí nevidíte známky lepidla. Za zařízení můžete také zatahat, abyste si ověřili, že je původní – to se totiž vůbec nepohne.

Do některých bankomatů se již karta nemusí zasouvat, pouze se přiloží ke čtečce. I na tu ale může být nalepena čtečka falešná. Proto ji zkontrolujte stejným způsobem.

Nezůstávejte pouze u kontroly bankomatu. Prohlédněte si i jeho nejbližší okolí. Pokud spatříte podezřelé osoby, které by mohly mít na svědomí poškození zařízení, neváhejte a kontaktujte policii.

Zabraňte zneužití PINu

Důležité je si také dávat pozor na svůj PIN. Vždy se proto důkladně podívejte, jestli někdo nenainstaloval u bankomatu kameru, která by váš kód zaznamenala. Nespleťte si ji však s kamerou, která k bankomatu patří a je zde pro vaši bezpečnost. Kamera, kterou nainstaloval zloděj, je většinou na neobvyklých místech a vypadá, jako by na bankomatu byla navíc. Zkrátka k němu nepatřila.

Další zásadou je si vždy při zadávání PINu skrýt klávesnici druhou rukou. To neplatí pouze při výběru hotovosti, ale i při platbě kartou. Zkontrolujte také, jestli se vám někdo nesnaží nenápadně nahlížet pod ruce. Diskrétní zóna, kterou by každý měl dodržovat, je 1-1,5 m. Nenechte tedy nikoho, aby vám ji narušoval.

Stále myslete na bezpečnost svých peněz

Na bezpečnost myslete průběžně a automaticky. Pokud bankomat nefunguje tak, jak má, kontaktujte zákaznickou linku a neberte si od nikoho nevyžádané rady. Vždy postupujte podle postupu, který vám určuje bankomat. Zároveň si pravidelně kontrolujte pohyby na účtu, abyste včas odhalili nesrovnalosti.

Může se to týkat každého, i vás

Kdekdo si řekne, že jsou taková opatření zdlouhavá, že se vás ohrožení netýká. Opak je pravdou. Takové neštěstí, jako je zneužití citlivých údajů z vaší karty, může potkat opravdu každého. Denně volá na linku své banky mnoho lidí, kteří se snaží svoji kartu zablokovat. 

Uvědomte si, co všechno na své kartě máte. Někdo tam může mít uložené úspory, jiný celou svoji výplatu, další třeba nově nabyté peníze, ke kterým mu pomohla rychlá půjčka. Odcizení je v každém případě velmi nepříjemné. Proto se snažte mu zabránit.

 

Přečtěte si něco dalšího