Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

 • Rychle
 • Bezpečně
 • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

13. 04. 2023 | Nebankovní půjčka

Toto je 6 nejčastějších chyb při sjednávání úvěrů. Dejte si na ně pozor!

Zpět na blog

Když už si musíte sjednat úvěr, vyberte si alespoň takový, který je pro vás výhodný a s dobrými podmínkami. Jakmile se jedná o vaše finance, je nasnadě být obezřetný a přemýšlet ekonomicky. Při volbě úvěru se můžete dopustit velmi častých chyb, kterým se dá ale snadno předejít. Na co si dát pozor a jak se připravit?

Toto je 6 nejčastějších chyb při sjednávání úvěrů. Dejte si na ně pozor!

Spotřebitelský úvěr může pomoci v nesnadné situaci

Dostat se do tíživé situace není zas tak obtížné. Důležité je ale najít cestu ven.

Jestliže nemáte známé ani rodinu, kteří by vám finančně pomohli, určitě vás napadne řešení v podobě půjčky. Dnešní doba plná nabídek a reklam na půjčku v podstatě na cokoli a kdykoli tomu značně nahrává. Nejde jen o banky, ale v případě, že skutečně potřebujete peníze nebo si jen chcete dopřát něco navíc, stačí otevřít internet a vybrat si poskytovatele. Je to skutečně snadné, rychlé a nebankovní půjčka je častokrát flexibilnější než úvěry u běžné banky. Navíc účel půjčky je v podstatě bezpředmětný.

Najít si poskytovatele, odeslat žádost, mít peníze téměř okamžitě na účtu. Vše zní velmi lákavě. A tím, že dostat úvěr může být velmi snadné, o něj žádají i lidé, kteří ho vlastně nepotřebují.

Je důležité si uvědomit, že každý musí splácet svoje závazky. Proto je dobré využít finanční injekci jen v nezbytném případě a propočítat si, že budete mít na splácení. Při žádosti o úvěr si pořádně promyslete, o co žádáte, jaké podmínky jsou pro vás akceptovatelné a komu se svěříte „do rukou“.

Jaké jsou nejčastější chyby při sjednávání půjčky?

 1. Nedostatečné pročtení smlouvy a podmínek úvěru

  Všeobecně lidé nevěnují moc pozornosti smlouvám a jen malé procento si je skutečně pročte celé. V případě žádosti o úvěr by to mohla být chyba, která by vás stála dost peněz a mimo jiné i stresu a vydané energie při snaze o nápravu.

  Ve smlouvě jsou obsaženy kromě veškerých podstatných a zřejmých údajů i další věci, jako skryté poplatky, penále, termíny a ostatní platby, které mohou nepozorného žadatele později překvapit. Pokud třeba nebudete vědět, že za předčasné splacení úvěru zaplatíte pořádný poplatek, mohlo by vám to udělat čáru přes rozpočet.

 2. Oslovení prvního poskytovatele, kterého najdete, bez porovnání nabídek

  V momentě, kdy se rozhodnete vzít si půjčku, můžete být trochu pod stresem. Třeba se jedná o naléhavý případ nebo se jen naskytla skvělá příležitost k nákupu.

  Nesahejte po prvním poskytovateli kterého najdete. Pročtěte si nabídku. Trh je plný bankovních i nebankovních institucí, které vám rády úvěr schválí. Porovnejte všechna pro a proti, podmínky, poplatky a všechny další náležitosti. Možností je skutečně mnoho. Jde o vaše peníze, dejte si tedy na výběru záležet.

  Máte právo si sami zvolit, v koho vložíte důvěru. Ideální je si úvěr sjednat u ověřeného a korektního poskytovatele. Pročtěte si recenze, zjistěte si historii společnosti, porovnávejte. Až poté se na základě zjištěných informací a výhodnosti podmínek rozhodněte.

 3. Rozhodnutí na základě úroků místo RPSN

  Když si představíte půjčku a její splácení, určitě vám ihned vyskočí v hlavě, jaká je asi výše úroků. Je to jedna z věcí, na kterou se lidé zaměřují při porovnávání nejvíce, a přitom přehlížejí důležitější složku, tedy RPSN (roční procentní sazba nákladů).

  V tomto čísle se totiž ukrývají veškeré poplatky, které se k úvěru vážou a které zaplatíte navíc ke své půjčce. Tedy nejen úroky, ale také poplatky za vedení účtu, administrativní poplatky, platba za převod peněz a další. Finanční instituce mají povinnost tuto informaci zveřejňovat.

  Může se stát, že poskytovatel bude nabízet skutečně nízké úroky, což vás ihned osloví, ale při bližším prozkoumání RPSN zjistíte, že vlastně přeplatíte víc, než u poskytovatele, který má sice vyšší úroky, ale RPSN o dost procent nižší.

 4. Snaha o brzké doplacení půjčky nastavením příliš vysokých splátek

  Je samozřejmé, že chcete mít dluhy co nejdřív vyřešené a začít opět s čistým štítem. Častokrát ale lidé dělají tu chybu, že si nastaví skutečně vysoké splátky, aby tolik nepřeplatili a vše měli co nejdřív splacené.

  Problémem může být, že přijde nečekaná situace a peníze na splátku nebudou. Místo toho, abyste byli v klidu a měli vše vyřešené, přijde stres, jak vše zavčas uhradit a nezaplatit hromadu peněz na pokutách.

  Bankovní i nebankovní půjčka může být dobrý sluha ale zlý pán. Zvažte řádně svoje finanční možnosti, propočítejte, co jste reálně schopní měsíčně platit, a poté si nastavte splátky. I když možná zaplatíte o pár peněz víc, je to lepší, než si zvolit vysoké splácení a poté se snažit „zaplácnout“ jednu půjčku nějakou další.

 5. Žádný náhradní plán nebo finanční polštář na horší časy

  Jak určitě víte z posledních pár let, stát se může skutečně cokoliv. Jeden den jste ve finanční pohodě, druhý den přijde nečekaná situace a vše se změní.

  Už když si půjčku berete, myslete na budoucnost a na všechny možné alternativy. Můžete přijít o práci, přijde nemoc, nečekaná událost, a vy najednou zjistíte, že nemáte na splácení. Nebo na živobytí. Samozřejmě musíte být připraveni utáhnout si opasky, ale vždycky je dobré mít alespoň malý finanční polštář, který vás pár měsíců udrží nad hladinou.

  Jestliže se nejedná o menší úvěr, ale o větší obnos peněz, zvažte i pojištění schopnosti splácet. Ať už jdete do banky osobně, nebo je pro vás pohodlnější půjčka online, připojištění si můžete snadno zřídit u každého poskytovatele.

 6. Nezodpovědné půjčování

  Nejlepší doporučení je nežádat o spotřebitelský úvěr, pokud ho skutečně nepotřebujete. Vidina dovolené nebo nového modelu oblíbené značky telefonu je určitě lákavá. Na takové věci si ale můžete snadno našetřit. I když to třeba chvíli potrvá.

Díky nekonečným možnostem, které v dnešní době máme, jednají lidé občas impulzivně a poté toho mohou litovat. Když už se pro úvěr rozhodnete, vše pečlivě zvažte, vyberte skutečně ověřenou společnost a dobře si vše spočítejte. Nejednejte impulsivně, ale dejte si čas na rozmyšlenou. Předejdete množství zbytečných problémů, starostí a případně i dluhové pasti.

Přečtěte si něco dalšího