Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

  • Rychle
  • Bezpečně
  • Jednoduše
Online půjčka až 150 000 Kč a bez poplatků.

28. 12. 2022 | Půjčka online

Vyplatí se brát si auto na splátky?

Zpět na blog

V dnešní době se málokdo obejde bez auta. Nicméně ceny stoupají a většina z nás tak financuje vozidlo půjčkou – spolu s domem či bytem tak patří automobil mezi položky, na které si lidé nejčastěji berou půjčku. Ale vyplatí se brát si auto na splátky? A jaké jiné možnosti v jeho financování vůbec máme?

Vyplatí se brát si auto na splátky?

Zvolit můžeme více cest

Auto můžeme financovat různě. Můžeme na něj použít peníze z vlastní kapsy. Jestliže na něj však nemáme, zbývají nám tři základní možnosti – buď operativní leasing, půjčka na auto nebo bezúčelová půjčka od některé z finančních společností. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Když si člověk vezme auto na operativní leasing, po dobu trvání smlouvy, kterou s leasingovou společností uzavře, má auto pouze pronajaté a platí nájemné. Až tato smlouva skončí, může si auto odkoupit. 

Jestliže se rozhodne si na auto půjčit, může si vybrat mezi běžným bezúčelovým úvěrem a autopůjčkou.

Speciální půjčku na auto nabízí zejména banky, je tedy dostupná pro spolehlivé klienty, kteří nemají problém s bonitou. Bezúčelový úvěr získáte u banky také. Pro osoby, které mají nižší bonitu, je vhodnější nějaký nebankovní produkt, jako je třeba půjčka online. U ní také nemusíte dokládat účel.

Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých možností?

Když si na auto vezmete bezúčelovou půjčku, ať už bankovní, či nebankovní, auto je hned vaše. Kromě splátek tak budete muset platit pouze povinné ručení. Havarijní pojištění v tomto případě není nutné. Další výhodou je, že můžete kdykoliv celou půjčku předčasně splatit a zbavit se tak závazku dříve. V neposlední řadě si sami rozhodnete, kolik si půjčíte. Podle toho následně zvolíte auto.

V případě, že se rozhodnete pro autopůjčku, auto je také ihned vaše, nicméně ručíte jím. Na druhou stranu právě díky ručení má tento úvěr nižší úroky. Havarijní pojištění je ale povinné, což může být jak výhodou, tak nevýhodou. Nezapomínejte, že je to účelová půjčka, tudíž budete muset poskytovateli prozradit, na jaké konkrétní vozidlo jste si vypůjčili a jeho koupi doložit.

Při operativním leasingu máte auto pouze pronajaté, tudíž ho nesplácíte. Nebude nikdy vaše, pokud se nerozhodnete si ho odkoupit. Předem víte, kolik kilometrů můžete najezdit. V ceně je pojištění a často už i různé služby, jako je zimní pneu, servisní prohlídky a podobně. Dřívější vrácení bývá spojené s poplatky. Výhodou je ale také to, že vaše auto nikdy nezestárne a neztratí hodnotu. Jakmile vám toto pronajaté auto přestane vyhovovat, můžete ho vyměnit za jiné.

 

Přečtěte si něco dalšího