Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

 • Rychle
 • Bezpečně
 • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

19. 04. 2024 | Půjčka ihned

Pečlivě zvažte těchto 5 kritérií, než si vezmete půjčku

Zpět na blog

Rozhodnutí vzít si půjčku by nemělo být nikdy unáhlené. Ať už potřebujete finanční prostředky na cokoliv, je naprosto zásadní pečlivě zvážit všechna kritéria, která s půjčkou souvisí. Pouze zodpovědným přístupem k půjčce se můžete vyhnout nepříjemným finančním problémům v budoucnosti.

Pečlivě zvažte těchto 5 kritérií, než si vezmete půjčku
 1. Účel půjčky: Opravdu ji potřebujete?

  Před tím, než si půjčku vezmete, zamyslete se nad tím, zda ji opravdu potřebujete. Neexistuje jiný způsob, jak potřebnou částku získat? Nemůžete použít úspory, finanční výpomoc od rodiny či přátel? A co dočasné zvýšení příjmů?

  Rozhodně tento krok nepodceňujte a nepůjčujte si peníze zbytečně, pokud to není opravdu nutné. Pokud je půjčka ihned skutečně nezbytná, je na čase posoudit další kritéria.

 2. Výše půjčky a splátky, délka splácení

  Je zásadní si předem určit, kolik peněz skutečně potřebujete. Nepůjčujte si více, než je nezbytně nutné, abyste se zbytečně nezadlužovali a neplatili více na úrocích.

  Jakmile znáte částku, kterou potřebujete, spočítejte si, zda budete schopní splácet pravidelné měsíční splátky. Zvažte své příjmy a výdaje a vytvořte si finanční plán. Celkové splátky by neměly přesáhnout 30–40 % vašeho měsíčního příjmu.

  Na základě výše půjčky a výše splátky, kterou jste schopní měsíčně splácet, můžete určit dobu splácení. Delší doba splácení znamená nižší měsíční splátky, ale celkově zaplatíte na úrocích více. Kratší doba splácení představuje vyšší měsíční splátky, ale celkové náklady na půjčku budou nižší. Najděte rovnováhu mezi výší splátky a délkou splácení tak, aby to odpovídalo vašim finančním možnostem.

  Při rozhodování o délce splácení zvažte své současné i budoucí finanční možnosti. Zamyslete se nad stabilitou svého příjmu a potenciálními změnami ve výdajích v průběhu splácení. Zvolte takovou délku splácení, která vám umožní pohodlně splácet měsíční splátky bez nadměrného finančního zatížení, ale zároveň se snažte minimalizovat celkové náklady na půjčku.

 3. Úroková sazba a RPSN

  Při výběru půjčky je velmi důležité zaměřit se na úrokovou sazbu a RPSN (roční procentní sazbu nákladů). Úroková sazba určuje, kolik za půjčené peníze zaplatíte navíc. Čím nižší úroková sazba, tím méně přeplatíte.

  Nezapomeňte však, že úroková sazba není jediným faktorem, který ovlivňuje celkové náklady na půjčku. K tomu slouží RPSN, která zahrnuje nejen úroky, ale i všechny poplatky spojené s půjčkou (za vyřízení, správu úvěru, pojištění atd.).

  Při porovnávání různých nabídek půjček se řiďte především hodnotou RPSN. Čím nižší RPSN, tím výhodnější půjčka. Ze zákona musí každý poskytovatel RPSN u svých produktů uvádět, takže byste neměli mít problém tyto informace získat.

  Mějte na paměti, že i zdánlivě malý rozdíl v úrokové sazbě nebo RPSN může z dlouhodobého hlediska znamenat významný rozdíl v celkových nákladech na půjčku. Proto je opravdu důležité věnovat těmto parametrům pozornost a pečlivě porovnat různé nabídky.

 4. Poplatky a sankce

  Pečlivě si prostudujte všechny poplatky, které se k půjčce vztahují. Mohou to být poplatky za vyřízení žádosti, za správu úvěru, za předčasné splacení nebo za změnu podmínek smlouvy. Některé půjčky mohou mít také povinné pojištění, které dále zvyšuje náklady. Všechny tyto poplatky by měly být jasně uvedené ve smlouvě a zahrnuté v RPSN.

  Dalším důležitým aspektem jsou sankce za opožděné nebo vynechané splátky. Informujte se, jaké pokuty a penále vám hrozí, pokud nebudete moci splácet včas. Sankce totiž mohou rychle navýšit váš dluh a způsobit vážné finanční problémy. Zjistěte také, jaké jsou důsledky dlouhodobějšího neplnění závazků, jako je například negativní záznam v úvěrovém registru nebo možnost předání vymáhání dluhu inkasní společnosti.
  Pokud máte pochybnosti o některých poplatcích nebo sankcích, nebojte se zeptat poskytovatele půjčky a požadovat vysvětlení. V případě nejasností může být užitečné vyhledat i nezávislou finanční poradnu.

 5. Věrohodnost poskytovatele a podmínky smlouvy

  Před sjednáním půjčky je naprosto zásadní prověřit si věrohodnost poskytovatele a pečlivě prostudovat podmínky smlouvy. Tyto kroky vám pomohou předejít potenciálním problémům a zajistit, že vstupujete do férového a transparentního smluvního vztahu.

  Nejprve si důkladně prověřte poskytovatele půjčky. Vyhledejte recenze a zkušenosti ostatních klientů na internetu nebo se poraďte s rodinou a přáteli. Zaměřte se na informace o spolehlivosti poskytovatele, kvalitě zákaznického servisu a celkové spokojenosti klientů. Pokud narazíte na převážně negativní hodnocení nebo podezřelé praktiky, raději se takovému poskytovateli vyhněte.

  Dále se ujistěte, že poskytovatel má platnou licenci od České národní banky. Musí ji mít každá společnost poskytující úvěry. Licence potvrzuje, že poskytovatel splňuje zákonné požadavky a podléhá dohledu regulátora. Informace o licencích lze snadno ověřit na webových stránkách ČNB. Pokud poskytovatel licenci nemá, je to jasný varovný signál.

  Když si vyberete důvěryhodného poskytovatele, pečlivě si přečtěte smlouvu před jejím podpisem. Ujistěte se, že rozumíte všem podmínkám. Ověřte si, zda smlouva neobsahuje nějaké skryté poplatky nebo nejasné formulace. Pokud něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat a požadovat vysvětlení. Poskytovatel by vám měl umět srozumitelně objasnit všechny části smlouvy.

  Věnujte pozornost také podmínkám předčasného splacení, možnostem odkladu splátek nebo změny výše splátek v případě změny vaší finanční situace. Ujistěte se, že smlouva obsahuje všechny důležité informace a že se shoduje s tím, co vám poskytovatel slíbil při sjednávání půjčky.
  Pokud máte jakékoliv pochybnosti ohledně poskytovatele nebo podmínek smlouvy, raději si půjčku nesjednávejte. Je lepší si vzít čas na další hledání a ověřování než se unáhlit a uzavřít nevýhodnou nebo riskantní smlouvu.

Přečtěte si něco dalšího