Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

  • Rychle
  • Bezpečně
  • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

20. 11. 2023 | Nebankovní půjčka

Jak se vyrovnat s dluhy po rozvodu

Zpět na blog

Člověk míní, život mění… Možná to sami znáte: plánujete s někým být do konce života, je to láska jako trám, a najednou se celý ten krásný celoživotní sen rozpadá jako domeček z karet. Cítíte smutek a bolest, někdy třeba i vztek. A jako by toho nebylo málo, nevyhnou se vám ani další starosti, mezi které patří například finance.

Jak se vyrovnat s dluhy po rozvodu

Co je moje, není tvoje

Jakkoli je člověk kvůli rozvodu nešťastný, je důležité nezapomínat ani na praktickou stránku věci. Ano, je to tak – řešíte nejen váš vztah jako takový, ale také bydlení a finance.

Někteří lidé se ještě před vstupem do manželství rozhodnou pro předmanželskou smlouvu. Ta jasně definuje, co kterému z nich patřilo před svatbou a jaké by byly podmínky v případě, že manželství ztroskotá a dojde k rozvodu. Řada dalších si ovšem nepřipouští, že by právě jejich manželství mohlo skončit rozvodem.

Je sice pravda, že rozvodovost podle Českého statistického úřadu klesá a nadále by v tomto trendu mohla podle sociologů pokračovat (v nejhorším případě stagnovat), nicméně jsou životní situace, pro které je dobré mít připravený plán v případě nejhoršího možného scénáře.

Moje dluhy – tvoje dluhy?

Bez předmanželské smlouvy obecně platí, že veškerý majetek, který manželé nabyli po vstupu do manželství, je společným jměním manželů. To se vztahuje i na dluhy. Ovšem nejsou dluhy jako dluhy. Jak to tedy je?

Máte-li například společnou hypotéku a ještě ji splácíte, rozdělí se zbývající částka při rozvodu také rovným dílem půl na půl. Mnoho věcí je ovšem o dohodě mezi manželi. Pokud se jeden z nich rozhodne vzít dluh na sebe, bude jej splácet výhradně on. Na druhé straně je však potřeba počítat s tím, že jakmile dluh splácet nebude, obrátí se věřitelé na druhého z bývalých manželů.

Mezi dluhy, které společné nejsou, patří mimo jiné osobní dluhy – sem spadají dluhy na pojištění nebo na daních. Stejně tak dluhy, které jeden z manželů zavinil bez vědomí druhého a které nevznikly z potřeby zabezpečit rodinu.

Tady je důležité, že je nutné dokázat, že o dluhu nebo dluzích druhý z manželů doopravdy netušil. Je to nicméně vcelku komplikované. Soud se bude zajímat o kroky, které jste podnikli po odhalení dluhu, a konečné rozhodnutí bude záviset především na rozhodnutí konkrétního soudce.

Co když nedokážu dluhy splácet?

V manželství je majetek společný, ovšem po rozvodu se opět spoléhá každý jen sám na sebe. Co si počít v případě, že jste se sice domluvili, ale nějaké dluhy vám stejně „na krku“ zůstaly? Třeba právě ona výše zmíněná hypotéka nebo v horším případě ještě další dluhy?

Jako první nás většinou napadnou naši blízcí – tedy rodina a přátelé. Půjčka bez úroků, mnohdy na dobu neurčitou. Takové štěstí v neštěstí ovšem nemá každý. Někdo se potýká s rodinnými vztahy a půjčka by jim rozhodně neprospěla, jiný jednoduše nemá příliš movité blízké. Na řadu potom přichází zvažování půjčky.

Půjčka – na co si dát pozor?

Než se pro půjčku definitivně rozhodnete, posaďte se v klidu ke stolu a černé na bílém si spočítejte, zda to bez ní opravdu nepůjde. Hned potom si stanovte, jak velkou částku jste bez problémů schopní pravidelně splácet – není nic horšího než upsat se k půjčce, kterou splácet nedokážete, a zřítit se tak do nekonečné dluhové pasti, z níž už nebývá návratu.

Jestliže už dluhy řešíte, pravděpodobně se jako nejsnazší možnost bude jevit bankovní nebo nebankovní půjčka, kterou vyřídíte z pohodlí domova do několika minut. Nebankovní instituce jsou občas ochotné nést větší míru rizika a přimhouřit oko nad klienty, které už nějaké ty dluhy trápí nebo kteří nejsou zrovna nejvíce bonitní – zkrátka nad těmi, kteří jsou pro ně z hlediska splácení dané půjčky rizikovější.

Než si ovšem takovou půjčku sjednáte, důkladně prozkoumejte jednotlivé poskytovatele. Pročtěte jejich webové stránky a neváhejte ani zajít osobně na některou z poboček a požádat o radu některého z poradců. Internet vám vypomůže se srovnávači podmínek. Pečlivě ohlídejte skutečně všechny z nich – u tohoto typu půjček bývá rizikovost kompenzovaná nejen vyššími úroky, ale také řadou dalších (často nečekaných) poplatků.

Co ještě je dobré ohlídat?

Nezapomeňte si spočítat, jakou částku budete moci splácet. Jestliže řešíte dluhy, posviťte si kromě splácení těch stávajících také na to, jak hospodaříte s penězi obecně. Sepište si veškeré měsíční výdaje a určete, které jsou nezbytné a bez kterých výdajů se obejdete. Možná budete překvapení, kolik peněz utratíte za kávu z kavárny, občasný oběd v restauraci nebo třeba za dárky.

Zní to možná nepříjemně, ale to jsou právě ty položky, které je dobré alespoň omezit a počkat s nimi na období, kdy budete mít svou finanční situaci opět plně pod kontrolou. Kávu si uvařte doma před odchodem do práce a obědy si navařte do krabičky.

Rada na závěr

Máme-li nějakou radu na závěr, ptáte se? Finance a manželství jsou snad od nepaměti dvě oblasti, které se vzájemně prolínají a které nedají spát nejen obyčejným lidem, ale ani filozofům.

Snad jedinou univerzální radou je komunikace. Mluvte s partnerem o všem, tedy i o finanční situaci a jejím plánování, otevřeně. Velká rozhodnutí byste spolu měli coby manželé vždy předem prodiskutovat a posoudit.

A pokud už jste ve fázi, kdy manželství zachránit nelze, a řešíte právě ony dluhy, nezapomínejte, že nejdůležitější je promýšlet všechno v klidu a raději několikrát.

Přečtěte si něco dalšího