Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

  • Rychle
  • Bezpečně
  • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

24. 04. 2023 | Nebankovní půjčka

Jak se vypořádat s dluhy v době ekonomické krize?

Zpět na blog

Při ekonomické prosperitě se obvykle nebojíme o to, že bychom každý měsíc nedali splátku úvěru dohromady. Ovšem když ekonomika začne pokulhávat a na scénu přichází nejistota, donutí nás to k zamyšlení a přemýšlení o tom, jak se s dluhy vypořádat. Možností je však i v době ekonomické krize mnoho. Kterou cestou se k bezdlužné budoucnosti vydáte vy?

Jak se vypořádat s dluhy v době ekonomické krize?

Apetit českých občanů klesá

Do dluhů se dostáváme z mnoha různých důvodů. Zatímco někdy je viníkem naše touha po novém mobilním telefonu, jindy prahneme zase po nové sedací soupravě. Samozřejmě se do dluhové pasti můžeme dostat i ze zcela relevantních a pochopitelných důvodů, jako jsou:

  • zalátání nepředvídatelných nákladů na živobytí,
  • přežití do výplaty, která se překvapivě oddálila nebo
  • zaplacení nového domácího spotřebiče, jelikož ten předcházející nečekaně vypověděl svou službu.

Kromě toho se dluhů neštítí ani investoři prahnoucí po naplnění vidiny vysokého zisku. Z posledních průzkumů však vyplývá, že jejich apetit (stejně jako chuť českých občanů obecně) vlivem ekonomické krize upadá. Byznysy, které se obvykle financovaly s velkou porcí dluhů (nezávisle na tom, jestli roli sehrála nebankovní půjčka nebo dluhopis), nyní stojí, neboť se hledá jiné a méně rizikové řešení.

Navíc se i poskytovatelé úvěrů staví k půjčování poněkud skeptičtěji než kdy dřív. Vyžadují větší podíl vlastních zdrojů, a i přesto se na půjčky vztahují nemalé úroky.

I když se mnoha dlužníkům jeví aktuální situace jako bezvýchodná, odborníci jsou přesně opačného názoru. Dokonce vidí hned několik možností, jak se z dluhové pasti dostat ven. A to nezávisle na tom, jak vysokou částku dlužíte.

Kdo je zadlužený nejvíc?

Ze statistik vyplývá, že nejvíce zadlužení jsou Pražané. Na území hlavního města lidé dluží v průměru 33 tisíc korun. Zatímco v některých případech sehrála svou roli půjčka online, jindy si lidé vzali hypotéku nebo jiný typ úvěru.

Kromě Pražanů jsou markantně zadlužení také obyvatelé Moravskoslezského kraje. Statistiky prozrazují, že dluh zde má více jak 14 % obyvatel. V tomto případě není na vině touha vlastnit stále novější modely elektroniky či exotické dovolené, ale vysoká nezaměstnanost, která v této části republiky dlouhodobě panuje.

Ze všeho nejdříve si připusťte skutečnost

Podle odborníků je klíčovým krokem k tomu zbavit se dluhů připuštění si skutečnosti, že je situace nadále neudržitelná (nebo že je neudržitelná z dlouhodobého hlediska). Přebrání zodpovědnosti za svůj život, i když v opředení dluhů, je alfou a omegou a teprve poté můžou následovat konkrétní akční kroky vedoucí k bezúvěrové budoucnosti.

Dluhy se zázračně nesplatí samy. K tomu ale musíme dospět a odhodlat se k jejich smazání. Dejme splácení dluhů na první místo žebříčku priorit (zejména pod tíhou ekonomické krize) a následně vyzkoušejme další z možností, jak se úvěrů zbavit.

Inventura všech vašich závazků

Abyste se mohli dluhů zbavit, musíte provést takzvanou inventuru vašich závazků. Máte skutečně jenom jeden jediný dluh, nebo vás sužuje závazků vícero? Musíte splácet pouze své půjčky, nebo vám na bedra spadly i další úvěry, které si sjednali blízcí a nedávno zesnulí?

Po sepsání všech svých závazků si proveďte inventuru a na základě ní si vytvořte udržitelný systém, díky kterému se ve svých dluzích snadno vyznáte. Tím, že si uděláte ve svých závazcích pořádek, také zjistíte, jak vysoké mohou být vaše splátky a v jakém časovém horizontu jste zhruba schopní zbavit se všech půjček, které vás aktuálně trápí.

Osvojte si princip sněhové koule

Už jste někdy slyšeli o „efektu sněhové koule“? Obvykle se používá v marketingu, ale nesetkáváme se s ním jen tam. I ve finančním světě má své místo. Zde princip spočívá v jedné jediné věci, a sice ve schopnosti se koncentrovat na co nejnižší půjčku. Když ji totiž splatíte, strhnete ze svých beder první břemeno a bude se vám dýchat snáze. A další břemena budou následovat.

K dluhům bychom tedy měli přistupovat trochu jinak než k úkolům, které nám tkví na to-do listu. V případě pracovních povinností máme začínat u té nejsložitější, nejtěžší nebo největší položky, jelikož máme na začátku dne nejvíce energie. Menší a snadné úkoly si máme nechat na později, protože jejich splnění nevyžaduje mnoho sil.

U půjček je naopak dobré, když ze svých beder začneme postupně strhávat břemeno po břemenu, a tím nejlehčím můžeme začít. Podstatně se nám tak uleví a další položky půjdou snáze.

Seznamte se s metodou laviny

Jestliže vám princip sněhové koule není sympatický nebo nedokážete dle vaší inventury říct, jestli je nejlehčím břemenem nebankovní půjčka nebo hypotéka, kterou táhnete už poměrně dlouho, možná vám bude bližší metoda laviny. I to je jedna z možností, jak se zbavit dluhů, tedy alespoň v očích odborníků.

Princip tkví v tom, že si půjčky seřadíte podle úroků. A i když budete i nadále splácet všechny úvěry, na ty s největšími úroky padnou peníze odložené stranou. Jinými slovy se snažíte co nejdříve se oprostit od nejvíce nevýhodné půjčky, kterou jste v minulosti využili z jakéhokoli důvodu.

Nezacházejte do extrémů a své dluhy řešte

Pro někoho nejsou dluhy ničím podstatným. Mnozí dokonce mají tendenci stále prohlubovat dluhovou past, do které se v minulosti dostali. Neřešitelné dluhy se však rovnají velkému problému s doslova zničujícími životními důsledky. Proto nezacházejte do extrémů a nezapadněte mezi Čechy, kteří se dnes nachází v exekuci či v procesu oddlužení. Podle statistik mluvíme o každém patnáctém jedinci.

Přečtěte si něco dalšího