Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

 • Rychle
 • Bezpečně
 • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

07. 11. 2023 | Půjčka ihned

Jak se vypořádat s finančními výzvami při ztrátě zaměstnání?

Zpět na blog

Ztráta zaměstnání je velmi stresujícím a nejistým obdobím, kdy se ještě vedle emocionálního zatížení musí člověk vypořádat i s finančními výzvami. V tomto článku se dozvíte několik užitečných rad, jak takovou situaci efektivně řešit a jak se znovu postavit na vlastní nohy.

Jak se vypořádat s finančními výzvami při ztrátě zaměstnání?

Kde začít a jak pokračovat?

Když člověk přijde o práci, neměl by jen zůstat sedět s hlavou v dlaních. Je třeba začít jednat. Ale kde začít a kam pokračovat, aby to dávalo smysl? Můžete postupovat podle našeho návodu:

 1. Zpracujte svůj rozpočet. Udělejte si seznam všech příjmů a výdajů. Díky tomuto kroku získáte přehled o tom, kolik peněz máte k dispozici a na co je v současné době vynakládáte. Najděte zbytečné výdaje a pokuste se je omezit.
 2. Ztráta zaměstnání může být také šancí pro nové začátky. Zaktualizujte si svůj životopis a ihned hledejte nové příležitosti. Zaměřte se na rozvoj svých zkušeností, které vám mohou přinést vyšší ohodnocení. Dívejte se, po jakých pozicích je poptávka a které dovednosti jsou nežádanější.
 3. Do 8 dnů od ukončení pracovního poměru se musíte nahlásit na úřadu práce. Zkuste ale využít i sociální podporu a na úřadu práce se zeptejte, jaké máte možnosti, zda máte nárok na nějaké dávky nebo jiné benefity, které vám poskytnou potřebnou finanční stabilitu v obtížných časech.
 4. Myslete na budoucnost. I když se momentálně potýkáte s finanční nejistotou, snažte se spořit a ukládat část svých příjmů na nouzový fond, který vám pomůže pokrýt neočekávané výdaje.
 5. Pokud máte dluhy, ozvěte se věřitelům. Je možné, že budou ochotní spolupracovat a že najdete řešení, díky kterému svou finanční situaci zvládnete lépe. V případě, že se nedohodnete a budete potřebovat rychlou finanční pomoc, abyste se nedostali do větších problémů, podívejte se, co vám může nabídnout třeba půjčka ihned.
 6. Začněte přemýšlet o dlouhodobé stabilitě svých osobních financí. Zaměřte se na plánování důchodu, investice nebo pojištění. Tyto nástroje vám pomohou zajistit vaši budoucnost a snížit případný stres.
 7. Pokud jste v obtížné peněžní situaci, nebojte se vyhledat finanční poradenství, kde můžete získat konkrétní rady a podporu pro zvládání finančních výzev.
 8. I když momentálně myšlenky soustředíte na hledání nového příjmu, snažte se pečovat i o duševní zdraví. Hledejte podporu u rodiny, přátel nebo u psychologa, pokud to bude potřeba.

Zajištěná budoucnost = klidná budoucnost

Je samozřejmé, že ztrátu zaměstnání úplně ovlivnit nedokážeme. Ale existuje velké množství způsobů, díky kterým můžeme zůstat ve finanční jistotě, než najdeme nové kariérní možnosti. Na těchto následujících nástrojích je potřeba začít pracovat co nejdříve a po krůčcích si tak zajistit svou budoucnost.

 • Rozumné vedení financí – žijte podle svých reálných peněžních možností, zbytečně se nezadlužujte a nepodléhejte spotřebnímu šílenství. Snažte se co nejrychleji a pravidelně splácet dluhy, abyste se zbavili úroků a zvýšili finanční stabilitu. A dejte si také pozor na nejčastějších 6 chyb, kvůli kterým se můžete dostat zbytečně do obtíží.
 • Diverzifikace příjmů – hledejte další způsoby, jak si můžete vydělat peníze mimo hlavní příjem, který vám plyne ze zaměstnání. Můžete zkusit online podnikání, brigádu nebo jinou práci, která vůbec nemusí souviset s vašim oborem.
 • Havarijní fond – jedná se o peněžní rezervu, kterou budete mít na účtu a která bude určená na pokrytí nečekaných výdajů nebo pro případ ztráty zaměstnání. Spořte pravidelně, abyste postupem času měli dostatek peněz na pokrytí nákladů na živobytí na dobu 3-6 měsíců.
 • Věnujte se investicím – může se jednat o nákup akcií, investice do nemovitostí nebo investiční fondy, které vám časem zajistí pasivní příjem. Nejdříve proveďte důkladný průzkum a zvažte, jaké jste ochotní podstoupit riziko.
 • Dlouhodobě plánujte důchod – pravidelně přispívejte do důchodového účtu nebo do penzijního fondu. Zkuste určit, kolik peněz budete potřebovat na důchod a vytvořte strategii pro dosažení této částky.
 • Pojištění – tento nástroj vám poskytne ochranu v případě nemoci, úrazu, nebo nepředvídatelných událostí. Zvažte životní, nemocenské a úrazové pojištění dle vaší situace a potřeb.
 • Pravidelná revize a aktualizace – pravidelně kontrolujte svůj finanční plán podle změn vaší situace. Buďte připravení reagovat na nové výzvy a příležitosti.

Zásady a práva při výpovědi

Znalost a dodržování právních aspektů spojených se ztrátou zaměstnání je zásadní pro zajištění vašich práv a ochrany během této obtížné doby. Při výpovědi z pracovního poměru je důležité dodržet základní zásady a práva.

Zaměstnavatel by měl mít oprávněný důvod k ukončení vašeho pracovního vztahu, a ten by měl být založený na relevantních právních okolnostech, jako je například porušení pracovní smlouvy, nedostatečná schopnost vykonávat pracovní povinnosti nebo restrukturalizace společnosti.

Máte právo na určitou výpovědní lhůtu, což znamená, že můžete mít nárok na plný plat a další benefity po dobu určitého období po výpovědi. Zaměstnavatel by vám měl zaplatit veškeré mzdy a benefity, které vám náleží do okamžiku výpovědi. V některých zákonem stanovených případech máte nárok na odstupné.

Na druhé straně je také důležité, abyste jako zaměstnanec při výpovědi dodržovali zásady, jako je respekt, udržování profesionálního a respektujícího chování během procesu výpovědi.

Přečtěte si něco dalšího