Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

  • Rychle
  • Bezpečně
  • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

16. 01. 2024 | Nebankovní půjčka

Potřebujete nové auto? Tyto možnosti financování jsou nejvhodnější

Zpět na blog

Nákup nového vozu je pro mnoho z nás velmi finančně náročným rozhodnutím. Na výběr máme z několika možností. Každá z nich má své výhody i nevýhody. Proto se dnes detailněji podíváme na to, jak z pohledu našich financí nad nákupem nového společníka na cesty uvažovat.

Potřebujete nové auto? Tyto možnosti financování jsou nejvhodnější

S čím dopředu počítat

Než se pustíte do hledání optimálního způsobu financování, zastavte se na chvíli před otázkou nákladů na provoz auta. Možná si v tuto chvíli říkáte, že jsou tyto náklady vlastně dopředu zcela jasné. A ve své podstatě máte pravdu. Přesto je prima s nimi počítat. Zvláště pak v případě, že jste doposud auto nevlastnili. Náklady na nové vozidlo totiž mohou s vaším měsíčním rozpočtem značně zahýbat, a tím i ohrozit vaši finanční stabilitu.

Kromě nákladů na pravidelnou údržbu a nenadálé opravy si budete muset sjednat povinné ručení. Oficiálně se nazývá pojištění odpovědnosti z provozu vozidla po pozemních komunikacích. Tohle pojištění slouží k úhradě škod na zdraví či majetku třetích osob. Jak už zjednodušený název napovídá, musí jej ze zákona mít každý vlastník vozidla. Pamatujte však na to, že tohle pojištění nekryje škody, které si na autě způsobíte sami nebo které způsobí např. živelní pohromy. K tomuto účelu slouží havarijní pojištění.

Havarijní pojištění tedy může krýt riziko ukradení, havárie, úplného zničení nebo poškození vašeho auta, ať už vámi nebo např. povodní. Na rozdíl od povinného ručení není ze zákona povinné, ale řada lidí si jej na nová vozidla sjednává. A to především z toho důvodu, že by pro ně pořízení dalšího dopravního prostředku z vlastní kapsy bylo příliš nákladné, a riziko tedy raději přenesou na pojišťovnu.

Dále počítejte také s pneumatikami a jejich přezutím, s náklady na palivo i s cenou dálniční známky, pokud dálnici hodláte využívat. Celkové náklady si před pořízením pečlivě spočítejte a zahrňte je do i svého měsíčního rozpočtu. Budete tak mít lepší představu o tom, co vás každý měsíc z pohledu financí čeká.

Způsoby financování nového vozidla

A nyní se již podívejme na to, jaké možnosti financování vlastně máte. Obecně se dají rozdělit do dvou velkých skupin – financování z vlastních zdrojů a financování z cizích zdrojů. Do financování z cizích zdrojů patří především leasing a úvěr. Níže si povíme více o všech variantách.

Úvěr či půjčka

Další variantou je úvěr či půjčka. Výhodou této varianty je stejně jako u leasingu to, že nesaháte do vlastních úspor. Na rozdíl od leasingu se ale stáváte přímo majitelem vozidla. Vhodný může v tomto případě být bankovní úvěr i nebankovní půjčka. Vybrat si pak můžete buď účelovou půjčku na auto nebo neúčelový spotřebitelský úvěr.

Účelová půjčka na auto má tu výhodu, že ji zpravidla získáte za výhodnějších podmínek než úvěr neúčelový. Peníze však nemůžete použít na nic jiného. Neúčelovým spotřebitelským úvěrem můžete zaplatit auto i pokrýt výdaje, na které vám v měsíčním rozpočtu již nevyšly peníze.

Stejně jako u jiných úvěrů pečlivě pročtěte všechny podmínky, spočítejte si poplatky a porovnejte výši úrokové sazby. Využít můžete také řadu online srovnávačů, které vám s prvotním výběrem efektivně pomohou.

Nezapomeňte však na to, že se jedná o úvěr jako každý jiný. Vliv úvěrové historie na váš nový úvěr může být, zvláště při dřívějších problémech se splácením, velmi negativní. Pokud jste v minulosti měli nějaký finanční vroubek, může být velmi obtížné úvěr či půjčku vůbec získat. Pak vám nezbyde nejspíše nic jiného, než nové vozidlo financovat z vlastního.

  1. Financování z vlastní kapsy

    Pokud máte na účtě dostatek financí, může být pro vás ideální pořízení nového auta v hotovosti. Díky tomu ušetříte spoustu peněz na úrocích a případných poplatcích. Zároveň se také rovnou stanete majitelem vozu, což může být pro někoho rozhodující.

    Nevýhodou této varianty je vydání se z vlastních peněz. Speciálně byste měli vše bedlivě promyslet v případě, že jsou peníze, které chcete do pořízení nového auta investovat, vaší jedinou rezervou. Z pohledu dlouhodobého plánování a vaší finanční bezpečnosti to může být značně nevýhodné.

  2. Leasing

    Leasing je skvělou volbou pro ty, kteří si chtějí užívat nové auto bez závazku vlastnictví. Vyřízení bývá zpravidla velmi rychlé, obvykle rychlejší než u úvěru. Do splátky leasingu máte navíc zahrnuté i povinné ručení a havarijní pojištění, takže z pohledu této otázky je vše bez práce.

    Nevýhodou leasingu je omezení počtu ujetých kilometrů. Pokud předem dohodnuté kilometry překročíte, leasingová společnost vám zpravidla navýší vaši měsíční splátku. Proto dopředu pečlivě počítejte a zamyslete se nad tím, jak auto budete používat.

    Co se variant leasingu týče, volit můžete mezi tzv. operativním a finančním leasingem. Významný rozdíl mezi těmito variantami spočívá především v tom, zda na začátku zaplatíte akontaci. Akontace je první navýšená splátka kupní ceny. Tato splátka je nevratná.

    Operativní leasing si představte jako pronájem auta. Výhodou je, že platíte pouze pravidelné splátky, ale na začátku žádnou akontaci. Navíc prakticky celou dobu jezdíte v podstatě v novém autě. Leasingová společnost vám totiž v předem domluveném termínu vaše auto vymění za nové. Majitelem žádného z těchto vozů se však nestáváte. Ty jsou stále v majetku leasingové společnosti a neočekává se, že si je odkoupíte. Ačkoliv i tato možnost se zde zpravidla nabízí.

    Oproti tomu u finančního leasingu zaplatíte leasingové společnosti akontaci a následně platíte i pravidelné splátky. Leasingová společnost je po celou dobu majitelem vozu, přičemž hradí i jeho pojištění, které promítne do vašich splátek. Vy se staráte o opravy a servisní prohlídky. Po zaplacení poslední splátky se následně zpravidla stáváte majitelem vozu a auto si odkoupíte.

Volba je vždy na vašich možnostech

Co se pořízení nového vozu týče, neexistuje tedy žádná nejlepší ani nejhorší varianta. Každý na svého miláčka na čtyřech kolech nahlíží trošku jinak a jiné jsou i finanční možnosti. Proto vždy vybírejte variantu, která nejlépe odpovídá vašim potřebám a preferencím.

A pokud se rozhodnete pro financování z cizích zdrojů, nezapomeňte pečlivě propočítat výhodnost jednotlivých variant. Jen tak budete mít ze svého nového auta opravdu radost.

Přečtěte si něco dalšího