Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

  • Rychle
  • Bezpečně
  • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

28. 02. 2024 | Rychlá půjčka

Jak by se freelanceři a podnikatelé měli připravovat na důchod?

Zpět na blog

Na období starobního důchodu bychom se z pochopitelných důvodů měli finančně připravovat všichni bez ohledu na to, zda jsme zaměstnanci nebo pracujeme takzvaně na volné noze. V případě freelancerů a klasických podnikatelů je však potřeba jít finančním jistotám ve stáří naproti ještě proaktivněji. Pojďme se na téma podnikání, freelancingu a důchodů podívat blíže.

Jak by se freelanceři a podnikatelé měli připravovat na důchod?

Kdo je freelancer?

Co charakterizuje podnikatele nejspíš víme všichni. Víme ale, co přesně představuje označení freelancer? Česká společnost se s tímto pojmem hojně setkává až v posledních několika letech. Největší boom pak u nás freelancing zaznamenal v období covidové pandemie, kdy některým zaměstnancům během lockdownů došlo, že by v budoucnu rádi co nejvíce cestovali a dvacet dní dovolené jim na to zdaleka stačit nebude.

A tak se mnozí rozhodli, že se z nich stanou takzvaní digitální nomádi a freelanceři. Samostatně výdělečně činné osoby, které nabízejí své profesionální služby na volné noze menším či větším klientům online, a díky tomu mohou pracovat takřka kdykoliv a odkudkoliv jim vyhovuje. Tak, jak by jako zaměstnanci neměli šanci.

Některým freelancerům s prvními měsíci na cestách finančně pomáhá třeba rychlá půjčka a jiní pro rozjetí svého nomádského podnikání používají své úspory. Najdou se ale i takoví freelanceři, kteří v Čechách prodají byt, nábytek i auto, a vyrazí do světa za dobrodružstvím jen s jednosměrnou letenkou, notebookem a trochou osobních věcí.

Freelancing a podnikání je i není to samé

Možná to nemusí na první pohled být zcela patrné, ale mezi freelancerem a klasickým podnikatelem skutečně existují rozdíly. Začínají tím, že freelanceři mají obvykle větší nezávislost nejen v rámci místa výkonu práce, ale také v jejím způsobu. Své služby často účtují zákazníkům v hodinové sazbě nebo formou dohody o honoráři. Na rozdíl od klasických podnikatelů nejčastěji pracují na dálku bez nutnosti osobní přítomnosti.

Podnikatelé mají větší zodpovědnost za provoz a finanční stabilitu firmy, obzvláště ti, kteří nepracují sami. Freelanceři naopak obvykle rovnou počítají s tím, že v závislosti na mnoha faktorech, jako je roční doba a různé tematické svátky, jsou jejich příjmy někdy vyšší, jindy naopak téměř nulové.

To může být pro freelancery problém při sjednávání některých finančních produktů. Kupříkladu půjčka pro OSVČ patří mezi úvěry, k jejichž získání je často třeba doložit co nejstabilnější příjmy. I to se ale dá vyřešit, vedete-li si pečlivě účetní dokumentaci.

Freelanceři mají obvykle také menší byrokratickou zátěž než klasičtí podnikatelé, protože pracují pouze jako drobní živnostníci. Byrokratická zátěž se zvyšuje s tím, jak rostou výdělky, a podnikatelé ji většinou řeší najmutím zkušené profesionální účetní.

Oba tyto typy OSVČ, podnikatel i živnostník neboli freelancer, musejí odvádět státu povinné platby. Jde o sociální a zdravotní pojištění a daň z příjmu. Také povinnosti OSVČ se mění, pokud dojde k přesáhnutí určitého ročního výdělku.

Jak se efektivně připravovat na penzi jako podnikatel či freelancer?

Výše vyplácené důchodové dávky se odvíjí od několika faktorů. Patří mezi ně pracovní historie, výše odvodů, výdělků nebo třeba délka pojištění. Výměra důchodu podnikatelů a freelancerů v Česku je obvykle nižší kvůli odvádění minimálních zákonných odvodů OSVČ na pojistném.

Pokud splníte stanovené podmínky, máte nárok na vyplácení důchodu od státu. Finanční poradci však radí, že pokud se samostatně výdělečně činní lidé chtějí v penzi vyhnout finančnímu stresu, měli by k důchodu mít také nějaké peníze stranou.

Toho lze dosáhnout několika způsoby. A čím dříve s budováním rezerv na stáří začnete, tím lépe. Jako vhodný krok se jeví využití služeb finančních poradců, kteří zanalyzují vaši situaci a pomohou vám vytvořit funkční plán finančních příprav na stáří. Někdo by si možná řekl, že není co řešit a jednoduše je nutné si začít část finančních prostředků ukládat někam stranou. Jenže v tom případě hrozí, že vám jejich významnou část takzvaně sežere inflace.

Proto odborníci radí kombinaci investování, tvorby pasivního příjmu peněz, ale hlavně reinvestici právě do zdroje vaší obživy, ať už je to freelancing nebo klasické podnikání.

Některé OSVČ si myslí, že problém nízké výměry důchodu vyřeší, budou-li odvádět vyšší zákonné odvody na pojistném. Dlouhodobě nejistá situace ohledně odchodu do důchodu i jeho výše se však mění tak často, že i v tomto ohledu finanční poradci radí, aby se živnostníci a podnikatelé raději spoléhali na sebe a tyto peníze investovali raději do budování finančních rezerv po vlastní ose.

I v důchodu můžete podnikat, dokonce s výhodami

Podnikání v období penze zákon zohledňuje jako vedlejší výdělečnou činnost, což přináší i některé výhody. Například to, že během prvního roku podnikání či freelancingu v důchodu se nemusíte starat o povinné zálohy zdravotního a sociálního pojištění, protože nemáte povinnost je hradit.

Sociální pojištění pak musíte platit pouze v případě, že jste ročním výdělkem přesáhli rozhodnou částku. Ta se každoročně upravuje, například v roce 2023 činila 96 777 Kč.

Rozhodnete-li se podnikat i v důchodu, musíte každoročně podávat daňové přiznání. Sazbou 15 % budete danit pouze čistý zisk, který je ve většině případů nejvýhodnější zjistit prostřednictvím výdajového paušálu.

I jako důchodce můžete v rámci přiznání uplatňovat daňovou slevu na poplatníka. Na odečet paušální daně ale bohužel musíte zapomenout. A to proto, že se jedná o činnost vedlejší, a již nikoliv hlavní. Do kalendáře si také nezapomeňte poznamenat, že i jako OSVČ penzista musíte své zdravotní pojišťovně a úřadu ČSSZ doložit přehled příjmů a výdajů.

Přečtěte si něco dalšího