Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

  • Rychle
  • Bezpečně
  • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

22. 08. 2023 | Nebankovní půjčka

Hypotéka, nebo nájem? Jak rozhodnout o nejlepším způsobu zajištění bydlení pro rodinu?

Zpět na blog

V ideálním světě má každý vlastní bydlení, které koupil ideálně za hotové peníze a mohl jej splatit hned. Jenže realita je spíše taková, že mnoho rodin o vlastním bydlení ani neuvažuje a upřednostňuje nájem. Důvodů může být mnoho, především podmínky hypoték a ceny nemovitostí.

Hypotéka, nebo nájem? Jak rozhodnout o nejlepším způsobu zajištění bydlení pro rodinu?

Vlastní bydlení může být častokrát nedosažitelné

Otázka vlastního bydlení je nejčastěji diskutované téma v partnerských vztazích. Mnoho lidí se tímto tématem zaobírá už dříve, ale v momentě, kdy si najdete životního partnera, už tuto otázku musíte víceméně vyřešit. Jakým způsobem budete řešit bydlení? Co je pro vás pohodlné? Chcete spíš byt, nebo dům? Důležitá je také otázka, v jaké lokalitě byste chtěli bydlet, jaký prostor si představujete a jak moc se vám rodina rozroste.

U nás, hlavně tedy na vesnicích a menších městech, je běžné mít vlastní bydlení. Málokdo si jen umí představit, že každý měsíc do konce života platí nájem za bydlení někomu jinému. Vlastnictví nemovitosti a s tím spojené zabezpečení rodiny je takovou skoro nutností.

Na druhou stranu ve větších městech je bydlení v nájmu běžným životním stylem. Nahrávají tomu nejen ekonomické podmínky, ceny bytů a nedosažitelnost hypoték, ale také jiný životní styl, který tolik nelpí na majetku jako na svobodě. Zjednodušeně řečeno se to tam tolik neřeší.

Problém s vlastním bydlením je ten, že je častokrát skutečně nedosažitelné. Ceny nemovitostí narostly do závratných výšin a neklesají, naopak ve větších městech se pohybují stále velmi vysoko. Hodně záleží na tom, v jaké lokalitě si bydlení vyberete, stejně jako jaký druh nemovitosti byste rádi koupili.

Je jasné, že byt v centru Brna bude stát o dost víc než byt v Chebu, a to přestože budou rozlohou stejné. Lokalita je prostě základ. Ale pokud potřebujete, nebo chcete bydlet v městě a dražších oblastech, pronájem bytu pro vás může být řešením.

Pronajmout si můžete byt, dům i chatu

Jste svobodomyslní, hodně cestujete nebo se stěhujete z místa na místo, ze země do země? Neradi se vážete na dlouhou dobu? Pronájem je pro vás ideální. Vybrat si můžete byt, ale také celý dům nebo si pronajmout i chatu.

Lidé rádi dají do nájmu nemovitost, kterou nevyužívají, a mohou z ní profitovat. Ačkoli se takový nájem může zdát výhodný z hlediska nenáročnosti, menšího papírování a dokazování a třeba i menší měsíční částky, ve výsledku musíte počítat s tím, že platíte někomu za bydlení, které nikdy nebude vaše.

V posledních letech se nájmy navíc dost podstatně navýšily a tento trend jen stoupá. Když k tomu připočtete poplatky za energie, častokrát by se vám vyplatilo spíš splácet hypotéku.

Nájmy jsou oblíbené zejména u mladých lidí, jak jednotlivců, tak párů, kteří ještě studují, rozjíždějí si kariéru nebo prostě neví, kam je život zavede. Problémem je i nutný základní kapitál u žádosti o hypotéku. Mladí lidé mají málokdy takovou sumu našetřenou a rodina nemusí pomoct.

Hypotéka je celoživotní závazek ale také skvělá investice

Jestliže máte peníze navíc, skvěle vyděláváte, dobře jste zainvestovali nebo třeba jen vyhráli ve sportce, hypotéku nebo jiný spotřebitelský úvěr asi nemusíte nutně řešit. Ostatní, kteří možná něco našetřili, ale zdaleka ne na nemovitost, si musí pomoct úvěrem.

Samozřejmě, zadlužení na víceméně celý život může být v představách nepříjemné, ale má svoje bonusy. Po doplacení hypotéky je nemovitost vaše a můžete s ní nakládat podle svého uvážení, pronajmout ji, prodat nebo dát dětem. Jedná se o nejlepší investici.

Vlastnictví nemovitosti, i když se závazkem v podobě hypotéky, vyhledávají konzervativněji smýšlející lidé, rodiny s dětmi a všichni ti, kteří potřebují pocit jistoty a zabezpečení. Přece jen, proč platit cizímu, když můžete platit svoje. Dalším příkladem jsou lidé, kteří už bydlení mají, ale vědí, že v nemovitostech jsou peníze, a vezmou si hypotéku za účelem nákupu a následného pronájmu. Prostě s podnikatelským záměrem.

Proces schválení hypotečního úvěru může být skutečný oříšek. V dnešní době jsou podmínky pro získání poměrně náročné a rozhodně ne každý je kolikrát i jen zčásti splňuje. Naopak, více a více lidí musí přemýšlet nad alternativními možnostmi financování. Pomoci může třeba nebankovní půjčka, kterou si snadno pořídíte.

Jak se rozhodnout, který způsob bydlení zvolit?

Diskuzí, jestli je výhodnější pronajmout si nebo koupit nemovitost, přibývá. Přispívají k tomu poměrně nevýhodné podmínky úvěrů a také cena bytů například v Praze. Garsonka v širším centru vás snadno vyjde nad 5 milionů korun, takže lidé volí spíše nájem. Ten může být samozřejmě pouze dočasný, v průběhu let se situace na trhu několikrát změní. Ceny nemovitostí mohou klesnout, ale stejně tak stoupnout.

Jak si zvolit, který způsob bydlení je pro vás ideální a výhodnější? Základem je porovnat klady i zápory bydlení v nájmu a vlastního bydlení financovaného hypotékou.

Jaké výhody a nevýhody přináší bydlení v nájmu?

Platit nájem je výhodné z důvodu snadnějšího hledání bydlení ve větších městech, máte menší nebo skoro žádné počáteční náklady, nestaráte se tolik o papírování a nevážete se na celý život. Bydlení je velmi flexibilní a pokud jste například v novém vztahu, je to dobrý způsob, jak společné soužití otestovat. Provozní náklady vás nevyjdou draho, častokrát není potřeba kupovat ani vybavení a když vše nebude klapat, jak má, vypovíte smlouvu a půjdete o dům dál.

Na druhou stranu jdou vaše peníze každý měsíc majiteli bytu, a ani nemáte jistotu, že vám prodlouží smlouvu. Do nemovitosti nemůžete zasahovat ani si ji nijak upravovat.

Na co myslet, když zvažuji hypotéku?

U hypoték se lidé bojí především dlouhodobého finančního závazku. V případě, že si nebudete moct dovolit splácet, můžete velmi snadno přijít o zakoupenou nemovitost, která pořád patří finanční instituci. Když přijde horší období, co dělat ve finanční tísni? Vždy otevřeně komunikujte s poskytovatelem svůj problém a pokuste se najít řešení, například v podobě odložených splátek. Vhodné je zřídit si pojištění proti neschopnosti splácet, které vám může v nouzových situacích značně pomoci.

K žádostí o hypotéku se také vážou značné počáteční náklady. Abyste mohli zažádat, musíte mít vlastní základ v podobě nejčastěji 20 % ceny nemovitosti, případně další nemovitost, kterou můžete ručit. Nesmíte zapomenout ani na nutnost platit daň z nemovitosti.

Na druhou stranu, když vše vyjde, jak má, splácíte stejně, jako byste museli platit nájem, a nemovitost se postupně stává vaší. Do domu nebo bytu můžete libovolně zasahovat a upravovat si ho k obrazu svému, stejně jako ho kdykoli prodat.

Zásadní argument, který mluví pro hypotéku a koupi vlastního bydlení, je, že v důchodovém věku budete bydlet pouze za náklady a nebudete muset každý měsíc řešit nájem.

A jak už jsme zmínili? Nemovitost je skvělá investice.

Přečtěte si něco dalšího