Chcete si koupit novou sedací soupravu? Nebo získat finanční rezervu v době, kdy je ekonomika „na hraně”? Důvodů ke sjednání půjčky může být mnoho. Ať už se k tomuto kroku uchylujete s jakýmkoliv „proč” na srdci, projděte si náš návod. Díky němu zjistíte, jak krok za krokem postupovat při žádosti o půjčku (ať už se jedná o běžnou spotřebitelskou nebo o hypoteční úvěr)
Než podáte žádost o půjčku
Návod, jak krok za krokem sjednat půjčku, můžeme rozdělit do dvou částí.
Tou první je situace, kdy teprve o půjčku chcete požádat. V této chvíli je vhodné si projít svou vlastní úvěrovou historii. Máte už nějakou půjčku, kterou splácíte? Nebo jste měli úvěr v minulosti? A jak poctivě jste ho spláceli? Neměli jste ve splácení „mezeru”? Úvěrová historie totiž rozhoduje o tom, jestli vám poskytovatel novou půjčku schválí, nebo neschválí.
Kromě kontroly vlastní úvěrové historie si také zjistěte vše, co vás ohledně půjčky zajímá. V nejlepším případě přiběhněte na pobočku poskytovatele a zeptejte se hlavně na následující:
- výši RPSN
- výši a počet splátek
- podmínky pro předčasné splacení úvěru
- poplatky, které hrozí v případě zpoždění splátky úvěru
V žádosti o půjčku hlavně nelžete
Už na začátku se připravte na to, že lhát se nevyplácí. To sice platí ve všech životních případech, ale v této situaci dvojnásobně.
Budoucí dlužníci mají ve zvyku lhát hlavně o své špatné splátkové morálce a negativní úvěrové historii, o které už byla zmínka. Musíme si však uvědomit, že banky nebo nebankovní společnosti mají do registru dlužníků přístup a mohou si tak naši úvěrovou historii projít. Lhaním si do karet příliš hrát nebudeme.
Zamlžování skutečností je navíc velmi často důvodem zamítnutí nebo zrušení půjčky. Ano, situací, kdy poskytovatel na lejstro žádosti pomyslně natiskne červené zamítající razítko, je víc než dost. A lhaní na seznam důvodů pro zamítnutí rozhodně patří.
Nejdříve najděte vhodného poskytovatele vaší půjčky
Emoce stranou, lhaní nechte doma také a vydejte se na pobočku poskytovatele úvěru. Nebo si půjčku sjednejte online, ale jen za předpokladu, že budete mít jasno ve výše uvedených informacích. Než podepíšete smlouvu, je vhodné si vytipované věřitele porovnat. Ne všichni věřitelé totiž nabízejí stejné podmínky a některé nabídky tak mohou být výhodnější než jiné.
Naštěstí existují online kalkulačky, které vám dokážou vygenerovat ideální poskytovatele úvěrů na míru pro vás. Zároveň velmi často shrnují i klientské hodnocení, takže si uděláte obrázek také o přístupu poskytovatele ke klientovi.
Poznejte své skutečné možnosti
Mnohdy až v případě, že máte vybraného poskytovatele úvěru, jindy při jeho vybírání zjistíte, jaké jsou vaše skutečné možnosti. Často se domníváme, že dosáhneme vždycky na jakoukoli výši půjčky. Mylně. Na schválené částce úvěru se totiž odráží například výše naší každoměsíční výplaty.
Právě naši pravidelnou mzdu bychom měli brát v potaz. Existuje totiž jen jedna zdravá míra zadlužení, která odpovídá maximálně 25 % toho, co vám po odečtení nákladů z měsíčního příjmu zůstává.
Smluvní podmínky, seznamte se
Vhodného poskytovatele jste vybrali. S vlastními možnostmi jste se také seznámili. Na scénu nyní nastupuje samotná smluvní dokumentace, kterou si musíte pořádně přečíst. Právě ve smlouvě se totiž nachází všechno, co vás bude v rámci čerpání a následného splácení úvěru zajímat a ovlivňovat.
Úroky, hodnota RPSN, také podmínky pro předčasné ukončení úvěru nebo poplatky, které vám poskytovatel bude účtovat, jestliže nebudete dodržovat splátkový kalendář. Všechno najdete v lejstrech o několika stranách, které je nutné si projít.
Zvýšenou pozornost věnujte hlavně tomu, co říkají texty napsané malým písmem, pod čarou či označené hvězdičkou. Většinou pod znakem hvězdičky nacházíme zádrhely nebo mezery v systému. A ty nám mohou velmi zavařit.
Máte plán B pro případ, kdy nebudete moci půjčku splácet?
Po podpisu smluvních podmínek je otázkou několika dní (někdy dokonce i hodin), kdy peníze z poskytnuté půjčky (v případě schválení) přijdou na vaše bankovní konto. Každý dlužník by měl už při samotném sjednávání myslet na to, že mohou přijít i černé scénáře.
Ztráta zaměstnání. Dlouhá nemoc. Jiné osobní problémy. Zkrátka situace, ve kterých bude splácení úvěru trochu komplikovanější než kdy jindy. A přesně v takových okamžicích může pomoct pojištění schopnosti splácet.
Pojištění schopnosti splácet je pomyslným plánem B, který se při takto zavazujícím kroku vyplatí mít ponechaný stranou. Pro jistotu.
Nejčastější důvody, proč si lidé berou půjčku
Jak požádat o půjčku už víme. Pojďme se však zabývat chvíli důvody, proč půjčka online vůbec přichází vhod. Velmi často je důvodem to, že lidé potřebují rychle peníze, jelikož jim cestu životem zkřížily nečekané výdaje. Koupě nové ledničky, pokažené auto, které je nutné opravit atd.
Samozřejmě bývá důvodem i touha ušetřit. Lidé si půjčku spojí se svými dalšími úvěry a ušetří na úrocích a ve výsledku i sníží své každoměsíční výdaje.
Když se lepí půjčka půjčkou
Rychlá půjčka by však měla zůstat netknutá v případě, že si chcete sjednat půjčku na splácení jiné půjčky. Zkrátka a dobře se vám jednu sjednanou nedaří splácet, potřebujete další peníze na její úhradu, a tak si půjčíte.
Jenže splácet půjčku půjčkou se nevyplácí. Dostáváte se tím do takzvané dluhové spirály či dluhové pasti, ze které se následně jen stěží dostanete ven. Nezřídka se stává, že v ní lidé zůstávají a často se zavrtávají stále hlouběji. A společně s nimi se boří i vybudované osobní či profesní vztahy a život, jaký jste do té doby znali. Tak pozor na to.