Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

 • Rychle
 • Bezpečně
 • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

05. 05. 2023 | Půjčka ihned

Jak vyřešit dluhovou krizi? Přinášíme 5 kroků k finančnímu ozdravení

Zpět na blog

Průměrný Čech hypoteticky dluží 300 000 korun. A protože aktuální situace financím příliš nepřeje, dostává se čím dál tím více lidí do finančních problémů. Přitom je jasné, že dostat se z dluhů není snadné. Co ale dělat, pokud do dluhové pasti padáme?

Jak vyřešit dluhovou krizi? Přinášíme 5 kroků k finančnímu ozdravení

Nebezpečí dluhové propasti

Dostat se do problémů se splácením není v dnešní době ničím výjimečným. Inflace roste, zboží a služby se zdražují, zatímco platy zůstávají stále stejné. Ve výsledku máme tedy na všechno méně peněz než jsme měli třeba před rokem nebo dvěma, kdy jsme si půjčky brali. Můžeme se tedy snadno dostat do situace, kdy nám na splátky nezbydou peníze. Co s tím?

Pokud nezaplatíte pravidelnou splátku dluhu, riskujete, že se dostanete do velkých finančních problémů. Dostat se pak z dluhové propasti může trvat několik měsíců nebo třeba i let. Naštěstí existuje vícero způsobů, jak se z dluhů dostat. Pokud si nevíte rady, můžete zkontaktovat experty, kteří se financemi a oddlužováním zabývají.

Řešení vaší dluhové krize nebude rozhodně „zadarmo“. Bude to vyžadovat vaše aktivní zapojení, odhodlání, plánování a především silnou sebekázeň. Myslete však na to, že s každou odeslanou splátkou se váš dluh snižuje a vy se dostáváte pomalu a jistě do pohody. Navíc už příště budete vědět, jak s půjčkami nakládat, zda si je vůbec brát nebo jak k nim přistupovat. A rozhodně vás to naučí vybudovat si lepší návyky utrácení.

Hlavně jednejte

Jestliže začínáte řešit svoji finanční situaci a dluhovou krizi, do které jste se dostali nebo dostáváte, je důležité vědět, co a komu dlužíte, zda je to bankovní nebo nebankovní půjčka. Domluvit se na splácení můžete u všech poskytovatelů, nebankovní instituce ale mohou mít vícero možností řešení vaší situace.

Rozhodně je nutné je co nejdříve zkontaktovat a domluvit se s nimi na dalším postupu. Vždy si pamatujte, že je nutné projevit vůli splácet a ochotu svůj dluh vrátit. Rychlejší řešení může mít takzvaná půjčka ihned, kde se jedná většinou o menší částky s kratší dobou splatnosti.

5 tipů, jak se zbavit dluhů

Při řešení svých dluhových problémů budete potřebovat jasný plán. Pokud si sami nevíte rady, vezměte si na pomoc odborníka na oddlužování nebo finančního poradce, který vám bude pomáhat.

I když vám na pravidelnou splátku nezbývá nebo máte dokonce nižší příjem než jste měli, je možné situaci řešit. Pamatujte si, že vše má řešení. Jediné, co musíte udělat, je aktivně se zapojit do hledání optimálního východiska z aktuální situace. Pokud byste situaci nechali dojít do krajnosti a své dluhy nespláceli, skončí váš případ na stole exekutora.

 1. Žádné další půjčky

  Nejdůležitější krok, kterým je třeba začít. Nadále si nepůjčovat!

  Mnozí lidé dělají tu chybu, že se snaží půjčky konsolidovat sami, bez konzultace s odborníkem. A často si třeba půjčí ještě další peníze navíc. Protože to poskytovatel nabídne, je to výhodné a peníze se na něco přece právě hodí. Mějte však na paměti, že tímto si dláždíte rovnou cestu do potíží!

  Tedy už žádné další půjčky, žádné dluhy navíc. Musíte změnit svůj postoj k penězům a ke svým dluhům. Pokud se toto nenaučíte, můžete se dostat do ještě větší dluhové pasti. Snažte se co nejrychleji splatit dluhy, které máte, a svoji novou životní etapu odstartujte bez nich.

 2. Příjmy a výdaje

  Abyste věděli, jak na tom skutečně jste, bude potřeba sepsat si veškeré vaše příjmy a rovněž i výdaje. Nezapomeňte na sebemenší položku. Pokud se chcete rychle zbavit dluhů, musíte mít jasno v tom, kam vaše peníze jdou.

  Jestliže vám peníze nevychází, budete muset ve svém rozpočtu škrtat, bez toho se zkrátka neobejdete. Pokud už není kde škrtat, budete muset hledat alternativy jak, kde a na čem ušetřit.

  Pomocníkem v plánování výdajů mohou být i obyčejné excelové tabulky. Existují ale také aplikace, které hlídají vaše příjmy a výdaje.

 3. Nastavení rozpočtu

  Ruku v ruce s tím jde i nastavení vašeho osobního rozpočtu. Ve chvíli, kdy vám na účet přijdou peníze, byste měli mít jasno o tom, co všechno musíte zaplatit a kolik peněz vám zbývá. Tím se musíte bez výjimky řídit. A prioritu mají pochopitelně půjčky a pravidelné platby.

  Zároveň vám toto sledování ukáže, kde příliš utrácíte nebo kde byste mohli ušetřit. Značně pomůže, pokud si budete schovávat účtenky za každý nákup a na konci měsíce si uděláte takovou svoji malou domácí účetní uzávěrku. Svůj osobní nebo rodinný rozpočet byste měli mít pořád na očích, abyste měli přehled o své situaci.

 4. Úprava splácení dluhů

  Máte-li problém s tím, že je vaše měsíční splátka dluhů příliš vysoká, můžete kontaktovat poskytovatele, povědět mu o své aktuální situaci a domluvit se na úpravě splátkového kalendáře. Většinou je možné alespoň snížit měsíční splátku, případně na chvíli splácení odložit.

  Každá stokoruna vám pomůže. V případě, že máte skutečně nevýhodný produkt, například kreditní kartu, pak se zkuste domluvit například na převedení dluhu na standardní půjčku. Možností je mnoho. Jen je třeba zajímat se o ně a svoji situaci aktivně řešit.

  Jestliže vám naopak nějaké peníze zbydou, měli byste se snažit umořit jimi své závazky. Pamatujte na to, že čím dříve půjčky splatíte, tím dříve budete mít finanční klid.

 5. Dluhová pomoc

  Jestliže nejste schopni sami sobě pomoci, najděte si experta, který vám pomůže nejen se splácením půjček, ale i s finanční gramotností. Aby se situace, do které jste se dostali nyní, už nikdy neopakovala. Může to být například finanční poradce nebo finanční kouč.

Je důležité uvědomovat si, kolik peněz vyděláte, jaké jsou vaše pravidelné platby a utrácení přizpůsobit svému životnímu stylu i možnostem. Rovněž si pamatujte staré moudro, které praví, že nemůžete utrácet více, než vyděláte. Tahle cesta totiž časem vede jedině k problémům.

Přečtěte si něco dalšího