Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

  • Rychle
  • Bezpečně
  • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

27. 03. 2024 | Půjčka ihned

Končí vaší hypotéce fixace? Připravte se na to!

Zpět na blog

Hypotéka představuje pro většinu z nás zásadní finanční závazek. Fixní úroková sazba nám poskytuje dočasnou stabilitu, avšak každá fixace má svůj konec. A právě v tomto momentu je důležité rozhodnout o dalším postupu. Přinášíme vám tipy, jak se na konec fixace připravit a zvládnout jej bez stresu.

Končí vaší hypotéce fixace? Připravte se na to!

Co je úroková sazba u hypotéky?

Úroková sazba u hypotéky je klíčovým faktorem, který ovlivňuje celkové náklady spojené s půjčkou na koupi nemovitosti. Jednoduše řečeno, úroková sazba je cena, kterou platíte bance nebo jiné finanční instituci za půjčení peněz. Vyjadřuje se jako procento z vypůjčené částky a ovlivňuje výši měsíční splátky hypotéky.

Úrokové sazby se mohou lišit v závislosti na několika faktorech, včetně celkové ekonomické situace, měnové politiky centrální banky a úrovně inflace. Patří sem ale také individuální faktory, jako je výše úvěru, doba splatnosti a finanční historie a bonita žadatele o hypotéku. Je tedy důležité i to, co o vás prozradí bankovní registry.

Existují dva základní typy úrokových sazeb u hypoték:

  • Fixní úroková sazba – sazba zůstává stejná po dobu určenou v hypoteční smlouvě, což nám nabízí stabilitu a předvídatelnost měsíčních splátek.
  • Variabilní úroková sazba – sazba se může měnit v závislosti na vývoji tržních úrokových sazeb, což může vést k nižším či vyšším měsíčním splátkám v průběhu času.

Výběr mezi fixní a variabilní úrokovou sazbou závisí na individuálních finančních preferencích a očekáváních ohledně budoucího vývoje úrokových sazeb.

Úroková sazba má přímý vliv na celkovou cenu hypotéky. Čím vyšší je totiž úroková sazba, tím vyšší jsou celkové úroky, které musí žadatel o hypotéku zaplatit během doby trvání úvěru. Při výběru hypotéky je proto důležité věnovat úrokovým sazbám značnou pozornost, zvážit všechny možnosti a najít nejvýhodnější řešení. Nejde přece jen o nějakou půjčku ihned na pár týdnů či měsíců, ale o závazek na téměř celý život.

Co je to fixace?

Fixace u hypotéky označuje období, po které je úroková sazba hypotéky neměnná. Jedná se o klíčový element hypotečních úvěrů, který umožňuje dlužníkům i věřitelům získat jistotu ohledně výše měsíčních splátek. Fixace úrokové sazby tedy poskytuje ochranu proti kolísání tržních úrokových sazeb a umožňuje lepší finanční plánování.

Doba fixace úrokové sazby může být různě dlouhá, obvykle od jednoho roku až po celou dobu trvání hypotéky. Po uplynutí doby fixace se úroková sazba obvykle přehodnocuje. Klient v této chvíli může buď přejít na novou dobu fixace u stávající banky, nebo hypotéku refinancovat u jiného poskytovatele s výhodnějšími podmínkami.

Výběr doby fixace závisí na individuálních potřebách a očekáváních žadatele o úvěr, stejně jako na jeho odhadu budoucího vývoje úrokových sazeb. V neposlední řadě ale závisí také na nabídce bank.

Volba správné doby fixace může mít velký vliv na celkové náklady spojené s hypotékou. Krátká doba fixace nabízí nižší úrokovou sazbu, ovšem s rizikem jejího zvýšení v brzké budoucnosti. Delší doba fixace oproti tomu poskytuje větší jistotu, ale obvykle za cenu vyšší úrokové sazby.

Klíčové je důkladné plánování

Fixace znamená dohodnuté období, během kterého zůstává úroková sazba neměnná. Po jejím uplynutí přichází čas rozhodnout o dalším kroku, tedy zda pokračovat u stávající banky, nebo refinancovat hypotéku u jiné instituce za lepších podmínek.

Plánování je bezpochyby klíčovým krokem ve správě vaší hypotéky. A jedno z nejdůležitějších období nastává právě před koncem fixačního období. Přechod může vyvolat stres a nejistotu, ale s pečlivou přípravou a strategickým přístupem je možné zajistit, že tento krok bude co nejméně bolestivý a co nejvíce ve váš prospěch.

Prvním krokem ve vašem plánování by mělo být podrobné seznámení se s aktuálními tržními podmínkami a úrokovými sazbami. Sledujte trend vývoje úrokových sazeb a pokuste se předvídat budoucí vývoj.

Dále s dostatečným předstihem prozkoumejte a porovnejte různé nabídky na trhu. Neomezujte se pouze na svou stávající banku, ale zjistěte, co nabízí konkurence. Zvažte nejen úrokové sazby, ale také poplatky spojené s refinancováním, vedením úvěru atd.

Pokud získáte u konkurenční banky výhodnější nabídku, předložte ji své stávající bance. Snadno se může stát, že vám posléze nabídne ještě lepší podmínky. Hypotéka představuje velký objem peněz a žádná banka nerada o takový úvěr přijde.

Pokud se na takové velké porovnávání a rozhodování sami necítíte nebo na ně nemáte čas, nebojte se obrátit na profesionálního a zkušeného finančního poradce. Ten vám dokáže nejen pomoci se srovnáním, ale může také vyjednat lepší podmínky, než byste to zvládli vy sami. Následně také rád pomůže se celým procesem refinancování.

Vybírejte pečlivě

Při výběru vhodné banky pro refinancování hypotéky zvažte několik klíčových aspektů, které mohou mít významný vliv na finanční výhodnost a pohodlí celého procesu.

Jedním z prvních faktorů k zohlednění, jak jsme již zmínili, je samotná úroková sazba nabízená bankou. Je ale také důležité zjistit, zda vám bude vyhovovat i nová doba fixace. Dalším důležitým faktorem jsou poplatky spojené s refinancováním.

Dostupnost a kvalita zákaznického servisu je dalším klíčovým aspektem. Dostupnost odborných poradců, transparentnost informací a schopnost banky efektivně komunikovat a řešit případné problémy mohou výrazně usnadnit průběh refinancování.

A nakonec zvažte i flexibilitu a přizpůsobivost nabízených produktů. Každý žadatel má specifické finanční potřeby a cíle, a proto je důležité vybrat banku, která je umí nabídnout.

Přečtěte si něco dalšího