Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Občas se může stát, že se člověk bez půjčky neobejde. Každá půjčka s sebou ovšem nese riziko – a to i ta sebemenší. Víte, na co si dát pozor, aby vás malá půjčka nedostala do velkého problému?
Začíná to nevinně
Pokud žijete s partnerem a oba máte dobře placenou práci, pravděpodobně jste nad možností půjčky nikdy neuvažovali. A ani jste nemuseli.
V životě bohužel někdy ale nastanou chvíle, kdy má člověk hluboko do kapsy. Někdy dokonce stačí velmi málo: žena je na rodičovské dovolené s malými dětmi, manžel se zraní a je na neschopence nebo o práci přijde úplně. Do toho hypotéka, děti školou povinné, rozbité auto nebo nezbytný domácí spotřebič.
V takových chvílích se nabízí možnost, která je na první pohled pohádkově jednoduchá: vzít si půjčku. Půjčka od přátel, nebankovní půjčka, spotřebitelský úvěr.
Problém není ani tak v půjčce samotné – pokud musíme zaplatit nájem a na účtu už není ani koruna, nic jiného nám beztak nezbývá. Klíčové jsou podmínky, za jakých si peníze půjčíme.
Půjčka „zadarmo“? Zbystřete a raději se poohlédněte jinde
Pokud se pro půjčku (ať už z jakéhokoli důvodu) rozhodnete, v první řadě promyslete, jak vysokou půjčku si budete brát. V tomto případě platí, že čím nižší, tím lepší.
Dalším velmi podstatným krokem je výběr poskytovatele. Internet i ulice jsou plné reklam a lákavých nabídek na ty zaručeně nejvýhodnější půjčky, až má člověk téměř chuť si půjčku vzít už jen proto, že je to tak úžasná věc.
Myslete ovšem na to, že trh je stále zaplavený společnostmi, od kterých je lepší držet se dál. Velmi ošemetná je například nabídka první půjčky zdarma. Zní to krásně, nezapomínejte však, že poskytovatel má všechno skutečně dobře spočítané.
Lidé, kterým teče do bot, chtějí samozřejmě co nejvíc ušetřit, a tak si rádi půjčí „zdarma“. Jakmile ale nejsou schopní půjčku za první měsíc (tedy měsíc „zdarma“) splatit, musí si ji prodloužit – a to s sebou obvykle nese neuvěřitelně vysoké úroky. Jen pro představu, roční úrokové sazby podobných typů „půjček zdarma“ se pohybují okolo tří set procent, občas i výše.
Pokud nesplatí ani druhou, tentokrát už nevýhodnou půjčku, musí si ji opět prodloužit, a s tím se pojí další vysoké úroky. Než byste řekli švec, lidé, kteří původně potřebovali splatit jen deset tisíc, se topí ve statisícové dluhové spirále, z níž mnohdy nebývá úniku.
Co si vždycky ohlídat?
Nutně tedy vyplývá další otázka: Co nezapomenout ohlídat při výběru té správné půjčky?
První krok, ještě než se vůbec pustíte do samotného výběru, je posadit se nad svůj rodinný rozpočet a spočítat, jak velkou částku jste schopní bez problémů splácet. Ono „bez problémů“ je zde velmi důležité. Je to totiž právě neschopnost půjčku pravidelně splácet, která zažene některé dlužníky do dluhové pasti.
Jestliže se vám bude zdát, že moc velkou částku stranou dát nemůžete, zamyslete se, kde všude by se dalo ušetřit. Pěkné oblečení se dá dnes sehnat za pár korun z druhé ruky třeba i přes internet. Vařit si můžete doma a ze surovin, které budou právě ve slevových akcích. Místo kávy do práce si pořiďte nějaký hezký termohrnek, ve kterém si můžete nosit kávu den co den – kromě svých financí ušetříte i naši planetu.
Než koupíte nějaké vysoce zpracované průmyslové polotovary, zamyslete se, jestli by se dané jídlo nedalo uvařit z původních základních surovin, které bývají výrazně levnější a zdravější. A v neposlední řadě projděte byt a zkuste zvážit, jestli by se některé věci naopak nedaly prodat – často to bývá oblečení nebo všemožné dekorace, na něž se už jen práší.
Další na řadě je výběr toho pravého poskytovatele. Internet vám v tom bude výraznou oporou – díky bezplatným srovnávačům najdete toho pravého, aniž byste museli všude na osobní schůzku. Ještě než smlouvu podepíšete, pečlivě ji pročtěte, a to včetně nejrůznějších hvězdiček a odstavců vyvedených drobnějším písmem.
Zkontrolujte veškeré podmínky – jestli a jak vysoké poplatky vás čekají v případě, že bude potřeba změna výše splátky, v případě, že budete najednou moci půjčku splatit dříve atd. Jako všude, i tady platí, že mnozí věřitelé jsou férovější a vstřícnější než jiní, a proto je potřeba nelitovat času a pročítat i recenze a další dostupné informace.
Pár rad závěrem
Situace, která si vyžádá půjčku, může potkat každého. Ne každý se s ní ovšem popere tak, aby vyšel vítězně. Než se pro jakoukoli půjčku definitivně rozhodnete a podepíšete ji černou na bílém, nebojte se investovat svůj čas do vyhledání co největšího množství informací, abyste měli jasnou představu, do čeho jdete.
Pokud by náhodou přes všechna opatření, která provedete, došlo k tomu, že některý měsíc nebudete schopní splatit půjčku řádně a včas, je vždy lepší zavčasu kontaktovat svého věřitele a zpravit ho o tom.
Jednak to působí lépe než tutlání, které stejně dříve či později vyjde najevo, jednak vám to umožní vykomunikovat co nejvýhodnější podmínky. Bude-li mít poskytovatel pocit, že s ním hraje čistou hru, je mnohem větší šance, že se vám pokusí vyjít vstříc.
V každém případě je potřeba závěrem říct tu nejdůležitější ze všech rad: je-li to jen trochu možné, pokuste se veškerým půjčkám vyhnout. Ve výsledku je skutečně lepší uskromnit se, ale žít jen z těch zdrojů, které máme reálně k dispozici.
Ale když už je půjčka potřeba, vybírejte opravdu pečlivě. Duševní pohoda a klid je totiž k nezaplacení.