Určitě ten pocit znáte: na první pohled to vypadá, že musíte stále něco kupovat, ale doma jen zakopáváte o věci, které jako by nikam nepatřily a všude pouze překáží. Děti dostávají kupy hraček, které je brzy omrzí a jen zabírají místo. Rádi byste spořili, ale na konci každého měsíce zjistíte, že tak docela není z čeho. Jak to udělat, aby měl člověk méně, a přitom vlastně více?
Všechno souvisí se vším
Možná jste už slyšeli, jak někdo prohlašuje: „Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci.“ Zní to nafoukaně, jako hláška člověka, který má peněz na rozhazování. Něco pravdy na téhle větě však přece jenom je.
Všimli jste si, že občas nakupujeme přehnaně levné věci, které se ale co nevidět rozbijí, a my musíme opět koupit nové? Je to takový nepříjemný koloběh ve znamení zbytečného odpadu a pocuchaných nervů. Pojďme se na to podívat z trochu jiné perspektivy!
Skutečně to potřebujeme?
Tuto otázku bychom si měli pokládat před každým nákupem. Stačí, když vyzkoušíte jednoduchá pravidla.
Tak například potraviny – ty musí nakupovat pravidelně každý. Je ovšem velký rozdíl, když jdete do obchodu po jídle nebo hladoví. Ve druhém případě máme tendenci nakoupit všechno, co nás na první pohled zaujme. Lepší je sepisovat si průběžně nákupní seznam a toho se potom co nejvíc držet. Jednak nebudeme překvapení, kolik to všechno zase stojí, a snížíme pravděpodobnost, že budeme muset nespotřebované jídlo vyhazovat.
Podobná pravidla lze uplatnit vlastně na cokoliv. Než si něco koupíte (a pokud samozřejmě nejde například o pračku nebo ledničku, které jen tak něco nenahradí), zkuste s kliknutím na tlačítko „zaplatit“ nebo s vytažením peněženky v obchodě ještě nějakou chvíli počkat. Možná zjistíte, že už za pár dní nutkání danou věc pořídit zesláblo natolik, že o ni vůbec nestojíte.
Dražší se občas skutečně vyplatí
Při každém nákupu je nejdůležitější koukat na kvalitu, a to především u těch předmětů, které bychom rádi používali co nejdéle.
Váháte, jestli dítěti doopravdy pořídit tu vychvalovanou teplou čepici? Co když bude stačit nějaká obyčejná za pár korun? Jenomže v čepici za pár korun se dítěti mnohdy nepříjemně potí hlava, takže ji stejně nosit nechce nebo ji někde ztratí, zatímco čepici dražší si díky lepšímu materiálu oblíbí a až z ní vyroste, ještě ji za příjemnou cenu prodáte dál.
Jde sice o zjednodušený příklad, ale princip je podobný i v dalších oblastech.
Nakupujete jen podle ceny? Vyplatí se hlídat i další faktory
Nejlevnější zkrátka nemusí znamenat nejvýhodnější. Mezi nejčastější chyby při správě financí patří právě mylná představa, že nákupem těch nejlevnějších variant skutečně ušetříme. Ve výsledku ale častokrát utratíme víc, než kdybychom si danou věc pořídili sice dráž, ale jednou a ve vyšší kvalitě.
Kupujete levné polotovary? Zkuste se podívat na složení – kromě dlouhého seznamu nejrůznějších zbytečných přísad nejspíš zjistíte, že si ten samý pokrm můžete uvařit doma ze základních surovin.
Nejen že pak bude mnohem zdravější, ale velmi pravděpodobně ještě navíc ušetříte. A to hned dvakrát: ušetříte své peníze, které můžete využít jinak, a uvolní se vám místo ve spíži a v lednici, protože jste objevili kouzlo vaření ze základních ingrediencí.
Podobný minimalismus je příjemný také v otázkách oblečení. Skříň přetéká, a přesto máte pocit, že si nemáte co obléknout? Oblečení poctivě projděte, vytřiďte a nechte si jen kousky, které vám skvěle padnou a dobře se kombinují s ostatními. Uvidíte, jak se vám uleví!
Při nákupu dalších oděvů myslete na to, že méně je více, a udělejte si raději radost jedním kvalitním kouskem než pěti levnými a „výhodnými“, které se po třech vypráních beztak rozpadnou.
Koruna ke koruně
Mohou podobná rozhodnutí doopravdy vést k nějakému výsledku? Nejspíš se to nezdá, ale věřte, že ano. Když zkusíte, kolik peněz lze měsíčně ušetřit jenom tím, že se pokusíte nakupovat méně věcí a s větším rozmyslem, budete překvapení, kolik korun navíc dokážete nastřádat.
Občas finanční tíseň musíme vyřešit půjčkou od rodiny nebo přátel, jindy pomůže rychlá půjčka nebo podobná „záplata“, ale důležitým krokem k tomu, abychom půjčky vůbec nepotřebovali, je uvědomit si, za co své peníze utrácíme a jak je potom spravujeme.
Méně věcí? Všechno je hned růžovější
Rozhodnete-li se vydat cestou minimalismu (byť třeba jen částečného), uvidíte, že se vám bude žít tak nějak lehčeji. Budete mít větší přehled o své finanční situaci i více peněz k dispozici; váš byt nebo dům nebude přetékat spoustou zbytečných věcí, ze kterých býváme ve výsledku jen nešťastní a roztrpčení. Všechno půjde rychleji, od úklidu přes nákupy po řešení finančních otázek.
Dalším příkladem, kdy minimalismus krásně funguje, jsou děti. Nepotřebují tuny hraček, třebaže nás o tom reklamy neúnavně přesvědčují. Netvrdíme samozřejmě, že by si měly hrát jen s přírodninami a nemít žádné plastové autíčko, ale když už jim chcete udělat radost, zkuste se, především u těch nejmenších, zaměřit na takzvané „open-ended“ hračky. Tedy hračky, které nabízejí nespočet možností a podporují fantazii.
Stejně tak hračky, které nejsou právě v kurzu, stačí uklidit do skříně a po čase opět vytáhnout. Dítě nebude přehlcené příliš velkým množstvím věcí a až hračku znovu vyndáte na světlo, bude jako nová.
A ten největší bonus? Budete mít lepší náladu a víc času na svou rodinu, přátele a činnosti, které vás skutečně baví. To za to určitě stojí, co říkáte?