Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

 • Rychle
 • Bezpečně
 • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

17. 10. 2023 | Rychlá půjčka

Jak získat půjčku, když jste OSVČ?

Zpět na blog

Rozhodli jste se opustit život zaměstnance a pustit se do podnikatelských vod? Máte dobrý nápad, ale chybí vám finance do začátku? Nebo už podnikáte, ale sešlo se vícero větších výdajů najednou a hodily by se vám nějaké peníze navíc? I podnikatelé občas potřebují finanční výpomoc. Jaká pro ně platí pravidla?

Jak získat půjčku, když jste OSVČ?

„OSVČ? Tak to budeš mít těžký!“ Opravdu?

Pro někoho je být vlastním pánem radost a nikdy by neměnil. Pro jiného je to nutnost, aby mohl dělat práci, která mu přináší radost a smysl. Pravdou ovšem zůstává, že živnostníci to v mnohém skutečně mají obtížnější. Jednou z takových oblastí jsou právě půjčky. Pro banky i pro nebankovní instituce je osoba samostatně výdělečně činná rizikovým klientem.

Co to vlastně znamená? Takový klient může své podnikání kdykoli ukončit – a to často nedobrovolně, z důvodu finančních problémů. Běžný zaměstnanec má stabilní příjem. Navíc je kromě toho chráněný například příjmem na další dva měsíce od výpovědi, v určitých případech i odstupným, které může být ještě štědřejší. Zato OSVČ může o svůj příjem přijít ze dne na den.

Není proto divu, že jsou instituce v otázce půjček pro OSVČ obezřetnější. A vyjdou-li živnostníkům vstříc a rozhodnou se jim půjčky poskytovat, nezřídka si za to účtují vyšší úroky i vyšší pokuty v případě, že se opozdí se splácením. 

Od koho si může OSVČ půjčit?

Dveře nejsou pro OSVČ uzavřené ani u bankovních, ani u nebankovních institucí. Jisté rozdíly ovšem přece jen zřejmé jsou. Banky jsou při rozhodování a posuzování žádosti o půjčku přísnější a jejich schvalovací procesy bývají náročnější a zdlouhavější. Nebankovní instituce se k žadatelům o půjčku staví mírněji a vstřícněji. To však nebývá zadarmo.

Kde je tedy pro OSVČ nejlepší si půjčit?

 • Peníze od rodiny a známých

  Taková bývá první myšlenka živnostníka (a nejen živnostníka), který potřebuje půjčit peníze. Má to samozřejmě mnoho výhod – bývá to půjčka bezúročná, nemusíte se stresovat lhůtami splácení… Ale našly by se i nevýhody. Co když se podnikatelský záměr nevydaří podle představ a celá rodina bude neúspěch neustále připomínat?

 • Bankovní půjčky pro OSVČ

  Nejčastější formou žádosti o půjčku je v případě OSVČ spotřebitelská půjčka – může jít nejen o půjčku na pracovní vybavení, ale také na soukromé účely. Banka zkontroluje příjmy, které vyplývají z daňového přiznání, a pokud je uzná za dostatečné, může mít žadatel peníze na účtu poměrně brzy. 

  Banky nabízejí také podnikatelské půjčky, které jsou mířené především na rozvoj podnikání. To s sebou nese další podmínky, zpravidla podnikatelský plán nebo analýzu trhu. I tady platí, že pokud podmínky splníte, s půjčkou není problém.

 • Nebankovní půjčky pro OSVČ

  V okamžiku doložení příjmů se může stát, že je živnostníkův příjem v bance posouzený jako nedostačující a bankovní půjčka vypadává z kola rozhodování ven. I tehdy se nabízí řešení: nebankovní půjčky. Častou formou nebankovní půjčky je rychlá půjčka. Nabízí ji i banky, ovšem u poskytovatelů nebankovních jsou podmínky pro její získání většinou mnohem mírnější.

  Řada poskytovatelů nepožaduje ani daňové přiznání a stačí jim výpisy z bankovního účtu za posledního půl roku, někdy i jen za poslední tři měsíce. Jako v případě každé půjčky i tady je nesmírně důležité pečlivě prostudovat jednotlivé poskytovatele a jejich podmínky. Mohou se totiž výrazně lišit.

 • P2P půjčky

  „Lidi pro lidi“ – to je heslo P2P půjček. Co zní jako krkolomný název, je vlastně poměrně jednoduché. Přijdete s projektem a pak hledáte investora, lépe řečeno investory. Představíte svou vizi a podnikatelský plán a lidé se na váš projekt složí, pokud v něm uvidí potenciál. I u P2P platforem ovšem vždy pečlivě kontrolujte podmínky. Za spoustou úžasných slibů se mohou skrývat nepříjemná „ale“. 

Co musím jako OSVČ doložit?

Konkrétní podmínky si vždy stanovuje konkrétní poskytovatel. Liší se také v závislosti na tom, kdo přesně o půjčku žádá. Zde jsou podmínky, se kterými můžete počítat ve většině případů:

 • Musíte být plnoletí.
 • Je třeba předložit minimálně jeden doklad totožnosti (občanský průkaz, platný cestovní pas).
 • Musíte mít bydliště nebo trvalý pobyt na území České republiky.
 • Vlastníte živnostenský list.
 • Máte vlastní bankovní účet a e-mail nebo mobilní telefon.
 • Můžete doložit pravidelný příjem.

Na co si dát pozor?

Půjčky pro OSVČ reguluje zákon o spotřebitelském úvěru. Proto vždy takovou půjčku důkladně promyslete, a než se pro ni definitivně rozhodnete, prověřte si poskytovatele, o nichž uvažujete, a důkladně prozkoumejte jejich smluvní podmínky včetně všech poplatků. Často bývají vysoké a účtované i za takové položky, u nichž byste to nemuseli očekávat.

Neváhejte využít služeb nezávislých online srovnávačů, které jsou zadarmo, ale velmi vám hledání a rozhodování usnadní. Projděte jejich stránky, recenze a třebaže je na rychlých půjčkách lákavá rychlost a online sjednání, nebojte se se zástupcem konkrétního poskytovatele sejít osobně a požádat o radu. Je možné, že vám nabídne půjčku, která bude takříkajíc „na míru“.  

Poslední a závěrečná rada je tedy nadmíru prostá: nejednejte unáhleně a pod tlakem. Ráno je moudřejší večera, dvakrát měř a jednou řež… Už naši předkové věděli, že když jde o důležitá životní rozhodnutí v oblastech, jako jsou finance a manželství, není radno rozhodnutí uspěchat. Jedině tak bude vaše podnikání vzkvétat.

Přečtěte si něco dalšího