Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

  • Rychle
  • Bezpečně
  • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

23. 01. 2024 | Nebankovní půjčka

Lákají vás povánoční výprodeje? Pozor na slevy-neslevy

Zpět na blog

Předvánoční období má řada z nás spojené s výhodnými nákupy. Jakmile však pominou vánoční svátky, přichází na řadu často mnohdy ještě lákavější povánoční slevy a výprodeje. Slevy nás lákají do online obchodů i kamenných prodejen a slibují neuvěřitelné úspory. Buďme však obezřetní! Kromě lákavých nabídek se totiž jako houby po dešti objeví i hromada podvodníků.

Lákají vás povánoční výprodeje? Pozor na slevy-neslevy

Proč jsou povánoční výprodeje tak lákavé

Na povánoční výprodeje slyší mnoho z nás. Prvním důvodem je samozřejmě možnost pořídit si své oblíbené či vyhlédnuté produkty za zlomek původní ceny. Snažíme se využít těchto slev k tomu, abychom doplnili své vánoční nákupy nebo si pořídili to, na co jsme neměli během svátků finance.

Řada z nás totiž pod stromečkem najde i obálku s penězi, takže si v lednu následně můžeme povánoční výprodeje užívat plnými doušky. Letos navíc ještě zpříjemněné zlevňováním, na které kromě výprodejů má vliv i vývoj inflace. Ta totiž začíná postupně opět klesat, což řada z nás jistě uvítá.

Dalším důvodem jsou speciální nabídky sezónního zboží za výprodejové ceny. Můžeme tak pořídit výrazně levněji vánoční ozdoby, světelné dekorace i oblečení s vánoční tematikou s výraznou slevou. Někteří prodejci v tomto období už dokonce zahajují výprodej zimního zboží, ačkoliv je velká část zimy ještě stále před námi. 

A co si budeme povídat, už samotné slovo výprodej je prostě lákavé. Řada z nás na něj slyší, a proto uvažujeme, co bychom si ještě pořídili. A to i když nic nepotřebujeme. Slovo výprodej či sleva na nás prostě funguje jako magické zaklínadlo, které otevírá naši peněženku. A je pak jen na nás, jak silnou vůli máme.

Nástrahy povánočních výprodejů

S lákavými nabídkami však přicházejí i slevové pasti, na které bychom měli být opatrní. Abychom však byli zcela objektivní, nástrahy na nás nechystají pouze obchodníci. Často si i my sami na sebe nachystáme pořádnou slevovou past, díky které se finančně vyčerpáváme z rezerv. Na co si tedy dát pozor?

  • Sleva na zdražené zboží

    První pastí jsou slevy, které ve skutečnosti nejsou tak výhodné, jak se může na první pohled zdát. Některé obchody totiž své ceny zvyšují těsně před výprodejem, a z této navýšené ceny pak teprve poskytnou slevu. V nás to vyvolá skvělý pocit, jak jsme ušetřili, ale reálně to bohužel není pravda. Pouze jsme naletěli podvodníkovi.

    Podotkněme však, že tato obchodní praktika je již několik měsíců nelegální. Pokud ji tedy některý z obchodů stále používá, vystavuje se velkým postihům. A neomlouvá ho ani neznalost aktuální legislativy.

  • Neuvážené nákupy

    Další past si na sebe připravíme mnohdy my sami. A to tím, že podlehneme zajímavým slevám a nakoupíme věci, které vlastně vůbec nepotřebujeme. Jedinou motivací k nákupu je tak vlastně jen sleva a náš chtíč. Ostatně, ruku na srdce. Kolikrát jste se už vy sami nechali unést a nakoupili věci, které jste ve skutečnosti vůbec nepotřebovali?

    Tomuto neuváženému nakupování se dá zabránit pouze pevnou vůlí. Buďme tedy zásadoví a držme se svých reálných potřeb, ne chvilkových přání a jednorázového okouzlení. Ostatně této nákupní strategie se vlastně můžeme držet po celý rok. Díky tomu ušetříme spoustu peněz a vyhneme se stresu, který v nás vyvolává prázdná peněženka.

  • Zbytečné výdaje vedoucí k zadlužování

    K předchozímu bodu se váže i téma zadlužování. Pokud totiž nebudeme mít své nákupy pevně v rukou, může se lehce stát, že se na nich staneme doslova závislí. Jeden emocemi motivovaný nákup bude střídat další, což jednoho dne povede zákonitě k tomu, že se naše bankovní konto vyčerpá.

    V době, kdy nám záda kryjí možnosti půjček, sice není problém své konto zase naplnit. Ale je to cesta, kterou se chceme vydat? Proto stále mějme na paměti, jak zásadní je pro nás i naši peněženku uvažovat nad svými nákupy realisticky a s nadhledem.

Jak správně na povánoční výprodeje

Chceme-li se tedy vyhnout pasti nevýhodných nákupů, měli bychom si před výletem do obchodu či nákupem na internetu stanovit pevný rozpočet i nákupní seznam a držet se ho. Nenakupujme bezhlavě, i když víme, že je v záloze třeba nebankovní půjčka, která naši peněženku opět napumpuje dostatkem peněz. Půjčku využijme pouze tam, kde je skutečně potřeba, ne na impulzivní nákup nového šatníku.

Poté věnujme dostatečný čas porovnávání cen a hledání skutečných slev. V dnešní době se již většina produktů prodává nejen v kamenných prodejnách, ale také na internetu. Takže si z pohodlí domova můžeme v klidu vše projít a porovnat. A následně pak i vybrat kvalitního prodejce.

Kromě toho můžeme sledovat také další zvýhodnění, které obchody k povánočním nákupům nabízejí. Může to být třeba doprava zdarma, dárek k nákupu, akce 2+1 zdarma apod. Pak však zvažme, která varianta se nám vyplatí více. Bude to doprava zdarma? Nebo bude výhodnější sáhnout po 10% slevě? Zvláště u dražších věcí může být rozdíl i ve stokorunách, proto věnujme chvíli času i těmto jednoduchým počtům.

A pozornost zaměřme stejně jako před Vánoci také na bezpečnost během nakupování. A to především při online nákupech. Podvodníci jsou v tomto období totiž stále velmi aktivní a vynalézaví. Pokud nějaký obchod nabízí závratnou slevu, kterou nikde jinde nenajdeme, pak zpozorněme. Nemusí se jednat o skvělou nabídku, ale o podvod. Čtěte proto i recenze a hodnocení zákazníků a vyhněte se obchodům, které v těchto hodnoceních nevycházejí dobře. Ušetříte si tak spoustu stresu.

Povánoční výprodeje každopádně mohou být skvělou příležitostí jak uspořit. Ale zároveň mohou být i pastí pro ty, kteří neudrží své nákupy na uzdě. Abychom skutečně využili výhody povánočních slev a nenaletěli jak nekalým obchodům, tak i sami sobě, nad vším realisticky uvažujme. Jednoduše pamatujme, že hlavním cílem by mělo být šikovné nakupování, nikoli impulzivní utrácení.

Přečtěte si něco dalšího