Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

 • Rychle
 • Bezpečně
 • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

04. 10. 2023 | Půjčka online

Přinášíme seznam finančních pojmů, které byste měli znát

Zpět na blog

Vyznat se v pojmech, které nám banky servírují, může být často poněkud náročné. Některé termíny se však vyplatí znát. Hodit se nám mohou nejen ve chvíli, kdy budeme žádat o půjčku nebo vyřizovat hypotéku na bydlení, ale vhod jsou i v případě, že se jen rozhodneme pro založení účtu v bance.

Přinášíme seznam finančních pojmů, které byste měli znát

Pojmy z finančnictví pro osobní i profesní život

Nemusíte ve financích pracovat, ale i jako laik byste se měli alespoň se základními pojmy obeznámit. Pomůže vám to s orientací i ve vašich vlastních financích. Znalost nejčastějších termínů, které finanční instituce používají, vám může značně ulehčit život při finančním rozhodování a umožní vám snadnější komunikaci s bankéřem, finančním poradcem nebo s účetní. A naučí vás to i lepšímu přehledu ve finanční sféře.

Znalost finančních výrazů je nezbytná i z toho důvodu, že vám může pomoci porozumět penězům i lépe spravovat vaše osobní finance. A ve výsledku může vylepšit vaše finanční zdraví. Znalosti však mohou být přínosné i při setkání s odborníky z oboru, jako jsou například bankéři nebo investoři.

Pomohou vám například k informovanému rozhodování o sjednávání půjček, pronájmu, nákupu nemovitosti nebo plánovanému odchodu do důchodu. A pomůže vám to také k tomu, abyste měli přehled o aktuálním ekonomickém dění. V závislosti na své profesi se pak můžete i v práci posunout o kousek výš.

Žebříček nejčastějších pojmů

Vědomosti o odborných termínech z oblasti financí a bankovnictví vám pomohou lépe se zorientovat ve vlastních financích, ale také je lépe spravovat. Znalost této odborné terminologie je prevencí proti případným překvapivým poplatkům nebo budoucím finančním problémům.

Pojmy týkající se úvěrů

 • Půjčka

  Jeden z nejběžnějších termínů, se kterým se klienti finančních institucí setkávají. Je to peněžní položka, kterou jeden subjekt půjčuje druhému. Je však mnoho druhů půjček. Zatímco banky mívají standardní podmínky pro schvalování úvěrů, kdy si klienta dokonale prověří ze všech úhlů, některé nebankovní instituce nabízejí například půjčku bez dokládání příjmů, kdy není třeba dokládat potvrzení o příjmech a postačí například jen výpisy z účtu. Kvůli žádosti o půjčku dnes už není nutné chodit do finanční instituce, zažádat můžete jednoduše z domova, skvěle funguje například půjčka online.

 • Bonita

  Lze ji označit také jako úvěruschopnost. Je to jeden z klíčových parametrů, které rozhodují o tom, zda vám poskytovatel schválí půjčku či nikoliv. Bonita vlastně říká, jak je klient schopný splácet finanční závazek. Rozhodně platí rovnice, že čím vyšší a lepší bonitu klient má, tím lepší podmínky mu poskytovatel nabídne.

  Na bonitu má vliv výše příjmu, výdaje, dosažené vzdělání, profese, informace z bankovního a nebankovního registru klientských informací a podobně.

 • Registr dlužníků

  Úvěrový registr obsahuje informace o klientech a jejich platební morálce. Tím pomáhá předcházet případným rizikům. Chrání vlastně nejen finanční instituce před nespolehlivými klienty, ale i samotné klienty před neschopností splácet své závazky.

  V České republice existuje hned několik bankovních i nebankovních registrů. Informace v nich ze je rozdělit na pozitivní a negativní. V pozitivních jsou informace o klientech, kteří řádně splácí. Díky tomu může klient dosáhnout i na lepší podmínky půjčky. Negativní záznamy zase obsahují informace o problémových klientech.

 • Akontace

  Jde o částečnou platbu předem. Využívá se například u leasingu nebo splátkového prodeje, například u domácích spotřebičů. Když si budete chtít pořídit auto nebo třeba americkou lednici, zaplatíte jen určitou část kupní ceny a zbývající částka se rozpočítá do splátek.

  Akontace se využívá ale i u úvěrů na bydlení. Například u hypotéky musíte část ceny nemovitosti uhradit z vlastních prostředků, zbytek banka půjčí. U stavebního spoření to funguje zase tak, že je třeba mít určitou částku předem naspořenou a pak vám stavební spořitelna úvěr poskytne.

 • Konsolidace

  Jde o sloučení více závazků do jednoho, často za výhodnějších podmínek. Konsolidací sloučíte půjčky, kreditní karty i kontokorenty. Banka či nebankovní instituce poskytne peníze na konsolidaci, případně za klienta všechny závazky uhradí a klient pak splácí už jen jednu půjčku, jednomu poskytovateli a za jeden, zpravidla výhodnější, úrok.

 • Úrok

  Určitá procentuální sazba, která náleží tomu, kdo vám půjčil peníze. Výše úroku je nezbytnou součástí úvěrové smlouvy a vždy závisí na jednotlivých podmínkách dané finanční instituce. Úrok značně ovlivňuje konečnou částku, kterou věřiteli ve výsledku zaplatíte.

  Pojem „úroková sazba“ zase udává, o kolik procent se navýší úvěr za určitou dobu. Aby byl klient schopný si sám spočítat, jak moc se mu půjčka vyplatí, případně o kolik peněz se ve výsledku navýší, je nezbytné zvýšení finanční gramotnosti. Jen tak si zajistíte, že vás nikdo v tomto směru nenapálí.

Pojmy spojené s hypotékou

 • Hypotéka

  Hypotéka nebo hypoteční úvěr je vlastně dlouhodobá půjčka zajištěná zástavním právem k nemovitosti. Ručit lze samotnou kupovanou nemovitostí, ale i jiným objektem. Hypotéka má obvykle nižší úrokovou sazbu než běžné úvěry bez zajištění.

 • Americká hypotéka

  Úvěr, který není účelově vázán a je možné s ním splatit i jakékoliv jiné závazky.

 • Australská hypotéka

  Úvěr s degresivním výpočtem úrokové sazby. Tedy čím vyšší úvěr, tím nižší úrok.

 • Floatová hypotéka:

  Úroková sazba není pevná, ale mění se. A to klidně třeba i každý měsíc.

Další pojmy

 • Cashback

  V překladu z angličtiny jde o výraz „hotovost zpět“ a ve světě financí má vícero významů.

  Například mnoho obchodů dnes nabízí výběr hotovosti při nákupu. Uděláte nákup a budete potřebovat vybrat ještě 1000,-? Zaplatíte nákup a pokladní vám vydá z pokladny hotovost.

  Cashbank v bankovnictví pak zase funguje tak, že například ve vybraném obchodě zaplatíte zboží kartou a banka vám následně na váš účet vrátí určitou částku nebo procenta z nákupu.

 • Exekuce

  Týká se těch, kteří nesplácejí své závazky. Je to soudně vynucené splacení dluhů. Provádí se několika způsoby: zabavením movitého majetku, prodejem zastavené nemovitosti, srážkami ze mzdy nebo přikázáním pohledávky z účtu povinného.

 • Disponent

  Jde o osobu oprávněnou nakládat s vaším bankovním účtem. Právo disponentovi uděluje výhradně majitel účtu a ten i rozhoduje o tom, co disponent s účtem může a nemůže dělat. Bude-li majitel účtu chtít, může mít disponent téměř ta samá práva k účtu jako on sám.

Přečtěte si něco dalšího