Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

  • Rychle
  • Bezpečně
  • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

14. 06. 2023 | Nebankovní půjčka

Spoření pro děti: Jak naučit děti zodpovědnému nakládání s penězi

Zpět na blog

Šetření je jedním z nejdůležitějších pilířů na cestě k finančně dobře zajištěnému životu. Přesto se mnozí z nás naučili, jak s penězi hospodařit až pomocí vlastních přešlapů a opakovaných pokusů a omylů. Velkým paradoxem je však také to, že i ve škole se děti tématu finanční gramotnosti většinou dotknou pouze okrajově. Naštěstí ale existuje poměrně dost způsobů, jak v tomto ohledu děti na budoucnost a životní realitu spojenou s financemi připravit. Představujeme vám několik nejzákladnějších tipů, jak na to.

Spoření pro děti: Jak naučit děti zodpovědnému nakládání s penězi

Kasička a sledování toku peněz

Ať už ve vzhledu porcelánového prasátka, truhly na zámeček nebo zavařovací sklenice s proděravěným víkem, kasičku jsme jako malí měli snad všichni. Kasička je totiž tím nejzákladnějším krokem, kterým se dítěti představuje smysl peněz, ale také význam jejich spoření.

Učte je trpělivosti a tomu, že mezi zodpovědné finanční chování patří i nutnost odložení některých výdajů, nejsou-li vyloženě nutné. Díky pravidelnému spoření si děti mohou vypočítat, za jak dlouho si potřebný obnos našetří. Pomozte jim s vytvořením, plněním a odškrtáváním zjednodušeného spořícího plánu.

Stará dobrá metoda, kdy si dítě stanoví nějaký cíl, ať už v podobě konkrétní částky nebo třeba nějaké hračky, po které touží, je velmi efektivní. Každá plusová i minusová suma by se měla zaznamenat do tohoto spořícího plánu. Díky tomu pak společně můžete sledovat, jak dítě dosahuje stanoveného cíle, a vysvětlovat si konkrétní příklady, které vedly ke snížení obsahu kasičky. Můžete si však také pořídit vlastní kasičku a spořit společně.

Pro větší děti pak existuje mnoho aplikací nápomocných při trackování příjmů a výdajů.

Debata o hodnotě peněz

Ještě před tím, než vašemu dítěti dovolíte na peníze, které si zatím naspořilo, sáhnout, je potřeba se nad téma peněz a jejich zodpovědného utrácení posadit. A to ideálně vícekrát.

Dítě by mělo pochopit, že vydělat peníze stojí člověka nějaké úsilí, a tak bychom si jich měli vážit. Později je také vhodné ilustrovat hodnotu peněz tím, že je dítěti budete dávat výměnou za nějaké nadstandardní aktivity v rámci výpomoci v domácnosti nebo výborných výsledků ve škole.

Před prvním utrácením peněz se svým potomkem proberte, jakou má o penězích vlastně představu, kolik a za co plánuje utratit a kolik by podle něj bylo dobré dávat si pravidelně stranou. Připomínejte, že si se svými penězi může dělat, co chce, ale že to s sebou také přináší nutnost činit určitá rozhodnutí a určovat si priority. To, že se dítě nad otázkami týkajícími se financí zamyslí, mu může v budoucnu pomoci provádět ekonomicky správná rozhodnutí a efektivně hospodařit s financemi.

Plány do budoucna

Ptejte se svých dětí, jaké jsou jejich plány a jakou roli v nich hrají finance. A to nejen v krátkodobém, ale i dlouhodobém horizontu. Vědí vaše děti, jak zodpovědně plánovat rodinu s ohledem na finanční situaci nebo že si nestačí pouze našetřit na auto, ale je třeba mít peníze také na pohonné hmoty či případné opravy? Pokud ano, udělali jste pro jejich přípravu na vstup do života, co bylo ve vašich silách. Tyto vědomosti ale není možné získat jinak než postupně.

Je proto skvělé, když se rodiče angažují i v tomto směru a plánují například výlety, návštěvy kin nebo dovolené, ale i pořízení dražších věcí, které si přejí, společně s dětmi. Pro vaše potomky je přínosem, že vidí, že i dospělí si nemohou některé věci dovolit pořídit ihned, ale musí kvůli nim systematicky šetřit a umět efektivně plánovat rozpočet rodiny. Nebojte se před dětmi mluvit ani o tom, když se ocitnete ve finančně složité situaci. I to, jakým způsobem ji budete řešit, je pro nejmladší členy vaší domácnosti edukativním přínosem.

Naťukněte také investování a využívání dalších finančních nástrojů

Investování je v současné době skutečně atraktivním tématem. Zejména v posledních letech se i v našich zeměpisných šířkách do zhodnocování úspor vrhlo velké množství lidí napříč všemi spektry společnosti. Lidé totiž pochopili, že na splnění některých snů pouze příjem ze zaměstnání nestačí. A investování může být skvělým způsobem, jak si přivydělat.

Je ale třeba této aktivitě alespoň okrajově rozumět. Představte proto svým dětem jednotlivé způsoby, kterými mohou zhodnocovat finance. Od spořícího účtu přes stavební spoření, investice do nemovitostí, kryptoměn a cenných kovů až po investiční trhy s akciemi nebo třeba dluhopisy. Uvidíte, zda bude některá z těchto možností pro vašeho potomka natolik lákavou, aby se z něho v budoucnu stal investor.

Proč bychom se se svými sny měli držet u země, když existují i jiné nástroje, díky kterým je možné si svá přání plnit? Měli bychom děti vychovávat k respektu k penězům a všeobecné skromnosti. Zároveň by ale také měly dokázat odhadnout, co stojí za hledání nových způsobů.

Mladí lidé by se neměli bát v rozumné míře riskovat s vidinou úspěchu. Proto je zdravé finanční sebevědomí velmi důležité. Dokázat zhodnotit vlastní ekonomickou situaci, své příjmy a výdaje, ale také další faktory, a rozhodnout se, zda si můžeme k pořízení požadované věci dovolit využít finančního produktu jako je například bankovní nebo nebankovní půjčka, nebo bychom měli být trpěliví a počkat. To je dovednost, která se vašim dětem v dospělém životě bude jistojistě hodit.

Přečtěte si něco dalšího