Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

  • Rychle
  • Bezpečně
  • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

25. 02. 2025 | Rychlá půjčka

Umíte správně číst úvěrové smlouvy? Řekneme vám, na co se zaměřit

Zpět na blog

Podepisování smluv patří k běžným životním situacím, ale málokdo jim věnuje dostatečnou pozornost. Přitom právě důkladné přečtení a pochopení smlouvy může ušetřit spoustu starostí do budoucna. Pojďme si společně projít nejdůležitější části úvěrových smluv a ukázat si, čemu byste měli věnovat zvláštní pozornost.

Umíte správně číst úvěrové smlouvy? Řekneme vám, na co se zaměřit

Základní údaje ve smlouvě

První stránka smlouvy obsahuje základní informace o obou stranách – tedy o vás a poskytovateli úvěru. Kromě správnosti osobních údajů zkontrolujte především výši půjčky, dobu splácení a způsob úhrady splátek. Důležitým údajem je také RPSN (roční procentní sazba nákladů), která vám řekne skutečnou cenu úvěru. Ta zahrnuje nejen úroky, ale i všechny další poplatky spojené s půjčkou.

Pozornost věnujte také úrokové sazbě a způsobu jejího výpočtu. Někteří poskytovatelé používají složené úročení, což znamená, že se úroky počítají i z již naběhlých úroků. To může výrazně ovlivnit celkovou částku, kterou za půjčku zaplatíte. Důležité je také zjistit, zda je úroková sazba fixní nebo variabilní. U variabilní sazby se může výše splátek v průběhu času měnit.

Na první straně také obvykle najdete informace o účelu úvěru. I když se to může zdát jako formalita, je důležité, aby tento údaj odpovídal skutečnosti. Uvedení nepravdivých informací může být důvodem k vypovězení smlouvy ze strany věřitele.

Pokud potřebujete peníze rychle, je tady rychlá půjčka, ale i zde platí, že byste měli věnovat pozornost všem podmínkám.

Poplatky a sankce

V této části smlouvy najdete informace o všech poplatcích spojených s úvěrem. Může jít například o poplatek za vedení úvěrového účtu, za předčasné splacení nebo za zaslání upomínky. 

Věnujte pozornost také podmínkám při zpoždění splátky. I když plánujete splácet včas, je dobré vědět, jaké sankce vám hrozí při případném prodlení. 
Kromě základních poplatků si všímejte i méně obvyklých položek. Někteří poskytovatelé si účtují poplatky za změnu splátkového kalendáře, za zaslání výpisu z účtu nebo dokonce za komunikaci s klientským centrem. Tyto zdánlivě drobné poplatky se mohou v průběhu splácení nasčítat do významné částky.

Důležitou součástí jsou také informace o vymáhání pohledávek. Zjistěte si, jak poskytovatel postupuje v případě nesplácení a jaké jsou související náklady. Někteří věřitelé přistupují k vymáhání velmi razantně, což může vést k rychlému nárůstu dluhu.

Podmínky předčasného splacení

Může se stát, že budete chtít půjčku splatit dříve. Proto je důležité znát podmínky předčasného splacení. 

Ze zákona má každý právo splatit úvěr předčasně, poskytovatel však může požadovat určité poplatky. Ve smlouvě by měla být jasně uvedená výše těchto poplatků a způsob, jak o předčasné splacení požádat.

Někteří poskytovatelé umožňují bezplatné předčasné splacení k určitým datům nebo po uplynutí stanovené doby. Jiní zase nabízejí možnost částečného předčasného splacení bez poplatku do určité výše. Tyto podmínky mohou významně ovlivnit vaši flexibilitu při správě úvěru.

Ve smlouvě by měl být také popsaný přesný postup pro předčasné splacení včetně způsobu oznámení a lhůt. Nedodržení těchto postupů může vést k tomu, že se vaše předčasná splátka správně nezpracuje nebo budete muset zaplatit zbytečné poplatky.

Právo na odstoupení od smlouvy

Zákon vám dává také právo odstoupit od smlouvy do 14 dnů bez udání důvodu. Tato informace musí být ve smlouvě uvedená včetně přesného postupu, jak odstoupení provést. Je to důležitá pojistka pro případ, že byste si své rozhodnutí rozmysleli nebo našli výhodnější nabídku.

Kromě standardního odstoupení od smlouvy do 14 dnů existují i další situace, kdy můžete od smlouvy odstoupit. Může jít například o případy, kdy poskytovatel poruší své povinnosti nebo kdy dojde k významné změně vašich životních okolností. 

Věnujte pozornost také lhůtám a formě, jakou musíte odstoupení oznámit. Většina poskytovatelů vyžaduje písemnou formu s vlastnoručním podpisem. Některé společnosti nabízejí i možnost elektronického odstoupení, ale je potřeba splnit určité technické podmínky.

Jak postupovat při nejasnostech

Než podepíšete smlouvu, přečtěte si ji celou, včetně poznámek pod čarou a příloh. Věnujte pozornost i zdánlivým maličkostem jako jsou odkazy na obchodní podmínky nebo ceník. Právě v těchto dokumentech se často skrývají důležité informace.

Všímejte si také formulací, kterým nerozumíte. Seriózní poskytovatel vám rád vysvětlí všechny nejasnosti. Pokud se setkáte s neochotou nebo vyhýbavými odpověďmi, buďte obezřetní. Je lepší strávit více času studiem smlouvy než později řešit nepříjemné překvapení.

Je-li výuka finanční gramotnosti dostatečná, měli byste tato svá práva i povinnosti znát. Nebojte se však vzít si smlouvu k přečtení domů nebo ke konzultaci s odborníkem. Mnozí poskytovatelé nabízejí i vzorové smlouvy ke stažení na svých webových stránkách. To vám umožní v klidu projít všechny podmínky a případně se poradit s někým zkušenějším.

Shrnutí

Pamatujte, že podpis smlouvy je závazný právní úkon. Nenechte se nikým tlačit do rychlého rozhodnutí. Vezměte si čas na prostudování dokumentů, případně se poraďte s někým zkušenějším. Důkladné přečtení smlouvy vám může ušetřit mnoho starostí a peněz v budoucnosti.

Pokud ve smlouvě narazíte na něco, co vám není jasné, nebojte se ptát. Je to vaše právo a zároveň odpovědnost vůči sobě samým. Čím lépe budete rozumět podmínkám úvěru, tím zodpovědněji se můžete rozhodnout, zda je pro vás daná nabídka skutečně výhodná.

Mějte na paměti, že každá smlouva je jiná a podmínky se mohou u různých poskytovatelů významně lišit. Proto je důležité věnovat stejnou pozornost každé smlouvě, i když už máte zkušenosti s jinými úvěry. Jen tak můžete učinit skutečně informované rozhodnutí o svých financích.

Přečtěte si něco dalšího