Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

  • Rychle
  • Bezpečně
  • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

06. 12. 2023 | Nebankovní půjčka

Také o Vánocích rádi přispíváte na charitu? Ověřte si, že nedáváte své peníze podvodníkům

Zpět na blog

Předvánoční čas je obdobím, kdy se cítíme být vděční za to, co máme, ještě o něco více než po zbytek roku. Dochází nám, že i když si mnohokrát stěžujeme, existují lidé, kteří nemají nic, nebo třeba trpí závažnými zdravotními problémy. A tak jsou právě Vánoce časem, kdy se uchylujeme k nejrůznějším formám charity. Podívejte se, jak si ověřit, komu své peníze dáváte.

Také o Vánocích rádi přispíváte na charitu? Ověřte si, že nedáváte své peníze podvodníkům

Charitativní pracovníci v terénu

Místa s vysokou koncentrací lidí, jako jsou zastávky veřejné dopravy, nádraží, letiště, historická centra měst, ale třeba i kancelářské budovy plné zaměstnanců nebo nákupní centra. Tady všude můžeme narazit na terénní pracovníky charitativních organizací všeho druhu, kteří se snaží získat peníze pro bohulibé účely. V čase Vánoc ještě častěji než během zbytku roku.

Bohužel, jak už to tak bývá, se mezi lidmi najdou podvodníci tak otrlí, že se nestydí využívat ani cizího neštěstí a lidské důvěry ve svůj prospěch. Mnoho z nich má právě v období Vánoc kvůli nízké finanční gramotnosti při nakupování dárků finanční problémy. Ty by mohla jednoduše vyřešit třeba krátkodobá nebankovní půjčka.

Pro podvodníky je však jednodušší tímto způsobem okrádat lidi, které už nejspíš nikdy nepotkají. Proto je důležité si zejména při tomto typu osobního přispívání ověřovat, komu své peníze ve skutečnosti dáváme. Někteří podvodníci totiž umějí být skutečně přesvědčiví.

Falešní charitativní dobrovolníci obvykle velmi proaktivně oslovují kolemjdoucí. Hloučkům lidí se ovšem raději vyhýbají. Přestože totiž dokážou o neexistujícím projektu přesvědčivě vyprávět, víc očí víc vidí. A tak je riziko prokouknutí podvodu a případného konfliktu ve skupince lidí větší. Obzvláště u podvodníků, kteří dokonce předstírají, že mají sami nějaký handicap.

Podvodná charita na internetu

Na nejrůznější falešné sbírky, které se v lidech okolo Vánoc pokouší vzbudit lítost a přimět je tak k finančnímu daru, však můžeme narazit i online. Nejčastějším druhem podvodu je falešná charitativní organizace, která se tváří jako všem známá a prověřená charita.

Podvodníci vytvoří webové stránky s velmi podobnou URL adresou a zkopírují informace, ale často i loga oficiální organizace. Stránky tak působí věrohodně, a když vám pak přijde ještě podobně opravdově vyhlížející e-mail s nabídkou projektů, na které můžete přispět, ani vás nenapadne, že se může jednat o podvod.

Jakmile však kliknete na odkaz pro zaslání finančního daru a potvrdíte v platební bráně transakci, jako byste vaše citlivé údaje a platební informace předávali podvodníkům na stříbrném podnose. V ohrožení se tak ocitne nejen vaše finanční rezerva, ale také vaše identita. Pokud totiž bude podvodník disponovat vašimi osobními údaji, může se pokusit si na vás vzít půjčku nebo se v převleku za vás zadlužit nějak jinak.

Dobrý úmysl pomoci potřebným by se vám tak mohl nepěkně vymstít. I na internetu je proto potřeba si ověřovat, zda URL, e-mailová adresa a další identifikátory odpovídají údajům organizace, které byste rádi své peníze poslali.

Jak na charitu přispívat co nejbezpečněji? Vezměte to do vlastních rukou

Jaký je nejspolehlivější způsob, jak se vyvarovat toho, že pod tlakem vánoční dobročinné nálady naletíte podvodníkům? Podle odborníků i samotných pracovníků prověřených charitativních organizací by iniciativa přispívat měla přijít z vaší strany. Ideální je vybrat si problematiku, které se vás osobně nejvíce dotýká.

Například maminky podle průzkumů nejčastěji přispívají na sbírky týkající se pomoci malým dětem. Lidé, kteří hodně cestují, často raději volí pomoc v konkrétních zemích, kde na vlastní oči viděli míru potřeby pomoci. A je to zcela pochopitelné. Proto byste si i vy měli vybrat to, co je vašemu srdci blízké, a v čem vidíte opravdový smysl.

Existuje poměrně široká nabídka spolehlivých českých organizací se zaměřením pomáhat potřebným. Vybrat si ale můžete i v zahraničí. Tam je však lepší soustředit se pouze na ty nejznámější charity, protože ověřit spolehlivost těch menších bývá často složité a časově náročné.

Prověřujte pravost charitativních organizací

Prověřovat pravost charitativních organizací byste měli jak na internetu, tak při osobním setkání.

Základním pravidlem při setkání z očí do očí je, že by se dobrovolníci oslovující potencionální dárce na veřejnosti měli sami automaticky prokazovat. Musí totiž existovat průkaz, který dokládá jejich příslušnost ke konkrétní charitativní organizaci. Nestane-li se tak, můžete je o to požádat a jejich průkazku si prohlédnout.

Pokud se vám cokoliv nebude pozdávat, můžete si existenci sbírky podle jména vyhledat na internetu. A to buď ihned na místě v telefonu nebo doma a částku případně darovat později. Pamatujte si také, že pokud nechcete, přispívat nemusíte, jakkoliv neodbytní dobrovolníci jsou.

Online výzvy k finančním darům mají jednu velkou výhodu. Člověk nemusí čelit nátlaku, který může být někdy při osobním setkání s pracovníky charity nepříjemný. Můžete si tak v klidu promyslet, kolik a kam chcete poslat. Hlavně ale máte dost času a prostoru na prověřování.

Máte-li pochyby o tom, kam peníze, kterými přispějete, ve skutečnosti půjdou, jděte při prověřování dobročinné organizace i jejích projektů trochu více do hloubky. Nemusíte se spokojit pouze s informacemi a fotografiemi, které na webových stránkách naleznete na úvodní stránce všem na očích.

Hledejte výroční zprávy, transparentní vyúčtování a informace o tom, na co konkrétně se vybrané peníze používají. Zajímat by vás ale mělo také to, jakému způsobu kontroly konkrétní organizace podléhá.

Přečtěte si něco dalšího