Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

  • Rychle
  • Bezpečně
  • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

12. 01. 2024 | Půjčka ihned

Základy osobního bankovnictví: Jak správně vybrat bankovní účet?

Zpět na blog

Bankovní účet je nedílnou součástí našeho života. Jeho prostřednictvím platíme své nákupy, provádíme platby a často i další transakce související třeba se spořením. Zvolit si vhodný bankovní účet je proto velmi důležité. V tomto článku se podíváme na to, jak si pro sebe vybrat ten správný.

Základy osobního bankovnictví: Jak správně vybrat bankovní účet?

Zaměřte se na své potřeby

Na úvod si položte otázku, jak budete svůj bankovní účet používat. Potřebujete ho pro běžné transakce, úspory, či dokonce pro mezinárodní platby? Nevadí vám chodit na pobočku, nebo raději vše vyřešíte z pohodlí domova přes počítač či chytrý telefon? Bude vám na něj chodit příjem a odcházet běžné platby a splátky na půjčky, jako je třeba půjčka ihned? Vytyčte si své priority a zvažte, jaká banka je schopná vám všechny vaše potřeby uspokojit.

Pamatujte také na to, že dnes už většina bank nebojuje o klienta tím, že na běžném účtu nabídne lepší zhodnocení než konkurence. Tato doba je dávno pryč a banky dnes používají zcela jiné nástroje, jak klienta získat. Pokud je tedy vaší prioritou zhodnocení, dívejte se po jiných produktech než po běžném účtu.

Srovnejte si poplatky a podmínky bank

Pokud již víte, co od svého běžného účtu očekáváte, zaměřte se na poplatky. Pozitivní zprávou je, že spousta bank už v současnosti neúčtuje poplatky za vedení účtu. Donedávna měli zdarma běžný účet především studenti, senioři nebo ti, kteří si na něj zasílali každý měsíc větší obnos peněz. Dnes už účet zdarma může získat i běžný smrtelník. Nebojte se proto hledat či přejít k jiné bance, pokud vám ta vaše nevychází vstříc. Roční úspora může být nemalá.

Obecně platí, že vyšší šanci na získání účtu zdarma budete mít tam, kde už nějaký produkt máte. Může to být třeba spoření apod. Proto si dopředu pečlivě projděte své dosavadní finanční produkty a ověřte si, zda k nim lze získat bezplatné vedení běžného účtu. Účty zdarma nabízejí často také banky, které jsou na českém trhu kratší dobu.

Projděte si i poplatky za transakce, poplatky za výběr hotovosti z bankomatů, notifikační SMS apod. A pak se znovu vraťte ke svým očekáváním. Splňuje svými náklady účet, který jste si vybrali, vaši představu? Porovnávejte však pouze ty poplatky, které reálně na svém účtu zaplatíte. Nemá např. smysl porovnávat poplatky za mezinárodní platby, když svůj účet využíváte pouze pro platby v rámci své domovské země.

Kromě poplatků myslete na to, jak jednoduše budou vaše peníze dostupné. Má vybraná banka dostatečnou síť poboček? Kolik bankomatů je ve vašem okolí? A pokud dostatečnou síť poboček či bankomatů banka nemá, za jaký poplatek můžete vybírat z bankomatů cizích? Ideální variantou je samozřejmě výběr zdarma ze všech bankomatů v České republice.

Prověřte rozsah doplňkových služeb

Dostatečný čas věnujte také doplňkovým službám, které banky k účtům nabízejí. Mezi ně patří především platební karty, kvalitní internetové a mobilní bankovnictví, ale také pojištění a někdy i další produkty.

Nabízí vybraná banka k běžnému účtu třeba zvýhodněné půjčky? Za jakých podmínek? Tohle by měly být zásadní otázky před půjčkou, pokud o ní uvažujete nebo je reálné, že ji budete v budoucnu potřebovat. Vyřízení půjčky v bance, kde máte běžný účet, je zpravidla jednodušší, protože tato banka zná vaše finanční zázemí a vidí i příjmy, které vám na účet chodí.

Velmi zajímavou doplňkovou službou bývá pojištění. Banky často nabízejí k účtům cestovní pojištění, pojištění odpovědnosti, pojištění ztráty zaměstnání apod. Pokud ke svému účtu některé z těchto doplňkových pojištění získáte, nezapomeňte si ověřit jeho rozsah a limity pojistného plnění. Především zvažte, zda je pro vás tohle pojištění dostačující.

Ptejte se po bonusech

Řada bank nabízí pro své klienty různé bonusy a výhody. Může to být např. cashback, který představuje možnost vybrat peníze nejen z bankomatu, ale za určitých podmínek také na pokladně některých prodejců. Tento výraz však znamená také vrácení části peněz, které zaplatíte za nákup, na náš účet. Mezi další bonusy patří slevy na vstupném (např. do fitness centra, kina apod.), různé slevové kódy atd.

Tato zvýhodnění by sice neměla plnit zásadní roli při výběru běžného účtu, ale je prima na ně pamatovat. Ostatně tyto slevy a výhody se vám mohou hodit třeba před nákupem vánočních dárků nebo dražší elektroniky.

Nezapomeňte na bezpečnost

A v neposlední řadě myslete i na svou bezpečnost. V dnešním elektronickém světě máme na mysli především váš finanční život na internetu. Zcela běžné už je dnes tzv. dvoufázové ověření. Spočívá v tom, že se do svého účtu nepřihlásíte pouze uživatelským jménem a heslem, ale také např. PINem, otiskem prstu, tokenem apod. A totéž platí i pro platby, které budete na internetu provádět.

Skvělou službou, kterou dnes již řada bank nabízí, je zasílání upozornění na podezřelé transakce ve vašem bankovnictví. Zavčas tak můžete dostat informaci o tom, že se s vašimi penězi děje něco zvláštního. Díky tomu tak máte čas adekvátně zareagovat a takovému jednání zabránit.

Myslete i na své pohodlí

Při výběru banky věnujte chvíli recenzím a hodnocení zákazníků. Dozvíte se tak spoustu zajímavých informací o zákaznickém servisu, kvalitě bankovních pracovníků, rychlosti řešení případných problémů i vstřícnosti banky. Proč se tedy upsat zkostnatělé finanční instituci, kterou zajímá především vlastní zisk, když dnes máte tolik možností!

Správný výběr banky a bankovního účtu závisí nejen na vašich individuálních potřebách a preferencích, ale také na spoustě dalších faktorů. Sledujte proto nejen své potřeby, ale i zkušenosti ostatních. Věnujte dostatek času prozkoumání všech poplatků, doplňkových služeb a různých bonusů. Se správnými informacemi totiž můžete najít přesně takový bankovní účet, který bude nejlépe vyhovovat právě vám.

Přečtěte si něco dalšího