Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

  • Rychle
  • Bezpečně
  • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

19. 12. 2023 | Nebankovní půjčka

6 zásadních otázek, které byste si měli položit před tím, než požádáte o půjčku

Zpět na blog

Někdy stačí jeden větší výdaj, rozbitá pračka nebo roční platba povinného ručení, a naspořené prostředky vyletí komínem, než řekneme švec. Bohužel ne vždy je na tyto výdaje dostatek peněz. Pokud jste se do takové situace dostali vy sami, nechte si trošku prostoru. V tomto článku přinášíme tipy, na co si dát pozor a co všechno zvážit, než se vydáte žádat o půjčku.

6 zásadních otázek, které byste si měli položit před tím, než požádáte o půjčku

1. Opravdu půjčku potřebujete?

Tuto otázku bychom měli brát opravdu vážně a položit si ji jako první. Každý úvěr s sebou nese celou řadu dalších povinností, nákladů a okolností, které můžou v dlouhodobém měřítku pěkně zamíchat s rodinným rozpočtem.

Před sjednáním půjčky si proto pořádně promyslete, jestli se před vámi neotevírá nějaké jiné řešení vaší situace. Zvažte alternativní způsoby zaplacení svých potřeb – ukončení spoření či dlouhodobějších investic, půjčení prostředků od rodiny či blízkých.

Promyslete si také, jestli danou věc potřebujete opravdu nyní nebo na ni můžete ještě chvilku šetřit.

2. Kolik potřebujete?

Stejně, jako je nutné zvážit, zda do půjčky vůbec jít, je na místě promyslet částku, o kterou žádat. Dejte si pozor, aby opravdu odpovídala jen nejnutnějším potřebám a vy si nepůjčovali zbytečně. Čím větší dluh vytvoříte, tím déle ho budete splácet a tím větší úroky budete muset zaplatit.

Nekalkulujte s ciframi, které překračují vaše možnosti. Pokud například vycházíte od výplaty k výplatě a každý další pravidelný výdaj vás stojí velkou dávku nervů, není na místě přemýšlet o půjčce. Riskujete, že se stanete obětí dluhové pasti a to není dobré pokoušet.

Menší částky lze vyřešit zřízením kontokorentu, který nabízí většina bankovních účtů. Jde o povolení přečerpání částky na vašem účtu, který vytváří malou finanční rezervu. Platí se většinou pouze za dny, kdy ho využíváte – pokud jste na účtu v plusu, nic vás nestojí. Zároveň vám dává jistotu, že i v případě nedostatečných prostředků všechny splátky odejdou včas.

Za všechno se ale platí, proto si pořádně pročtěte podmínky své banky a pořádně si i tento druh malé půjčky promyslete.

3. Jaké jsou vaše možnosti?

Protože přemýšlíte nad půjčkou, předpokládáme, že vaše finanční situace dobrá není. Ale dokáže váš rozpočet ustát ještě další pravidelnou splátku?

Rozumíme, že toto období není jednoduché ustát. Ale o to víc si vše důkladně propočítejte. Jaké jsou vaše aktuální příjmy v poměru k výdajům? Není na místě některé z nich osekat nebo hledat možnosti, jak si příjmy navýšit brigádou či službou navíc?

Na finančním trhu se pohybuje celá řada poskytovatelů půjček různého druhu. Předhání se, abyste se rozhodli využít právě jejich služeb. Je tedy otázkou, jak si mezi nimi vybrat nejlepší řešení.

Nejprve si porovnejte nabízené úrokové sazby, podmínky, poplatky a splatnost různých typů půjček a vyberte si tu, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám. Stejně tak si promyslete, zda jdete žádat o úvěr účelový, který vyžaduje doložení vašeho úmyslu a který je většinou levnější, nebo zda využijete neúčelové půjčky. Ta se většinou spojuje s vyššími úroky.

4. Zjistili jste si o vybraném poskytovateli dostatek informací?

Většina žadatelů jde v první řadě žádat o úvěr do bankovní společnosti. Tady na ně čeká schvalovací proces, který nemusí dopadnout dobře. Banka může vyhodnotit vaši situaci jako rizikovou, a proto vám žádost zamítne.

Nebankovní půjčka pak nabízí mírnější podmínky pro získání prostředků. O to větší pozornost ale věnujte jejímu poskytovateli a jeho prověření.

Ještě před tím, než požádáte o půjčku, si nechte dostatečný prostor k důkladnému průzkumu vybraného poskytovatele. Zkontrolujte si jeho licenci, pročtěte si jeho webové stránky a recenze od spokojených, ale také nespokojených zákazníků. Ty hledejte na sociálních sítích a na různých fórech.

Nenechte se zlákat reklamou, která nemusí být vždy postavená na skutečnosti. Podvodníků, kteří na tomto trhu profitují, je celá řada a jejich triky se stále zdokonalují.

5. Pročetli jste si důkladně všechny smluvní podmínky?

Součástí každého úvěru je smlouva, ve které se obě strany zavazují ke vzájemným povinnostem. Jak nenaletět při žádosti o půjčku? Nenechte se natlačit do podpisu smlouvy, o které nic nevíte. Naopak si dejte prostor k jejímu nastudování a zkontrolování ze strany nezávislého odborníka. Máte na to právo!

Smlouva je právním dokumentem a pro mnoho poskytovatelů místem, kam schovat všemožné kličky a neúplné informace. Spoléhají se na malé povědomí svých zákazníků či jejich neochotu si dané dokumenty řádně prostudovat. Do dokumentů pak zanesou informace, které se v případě obtíží velmi rychle obrátí proti dlužníkům a mohou jim způsobit nemalé problémy.

O to větší význam proto tyto smluvní dokumenty mají. Každý poskytovatel, který chce před svými zákazníky vypadat profesionálně, do podpisu netlačí. Naopak vám dá prostor k otázkám. Pokud si nejste sami jistí, že dokážete všechny problémy sami odhalit, není nic jednoduššího než oslovit některého z finančních poradců.

6. Máte přichystaný plán v případě potíží?

U každé půjčky, ať už dlouhodobé, střednědobé nebo krátkodobé, existuje riziko, že dlužník nebude schopný své závazky splácet. Můžete se dostat do situace, která vám přinese spoustu dalších problémů, a splátky se stanou noční můrou.

Z toho důvodu je ještě před uzavřením půjčky dobré myslet na zadní vrátka. Na cestu, která vám pomůže v případě ztráty zaměstnání, vážnější nemoci či něčeho horšího. Promyslete si sjednání pojištění proti neschopnosti splácet. Dobře si ale pročtěte všechny podmínky, aby se vás jejich plnění týkalo.

Přečtěte si něco dalšího