Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

  • Rychle
  • Bezpečně
  • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

03. 04. 2024 | Nebankovní půjčka

Na co si dát pozor při ztrátě osobních dokladů

Zpět na blog

Přijít o dokumenty jako je občanský a řidičský průkaz nebo cestovní pas je postrachem každého člověka. Nejen, že vás čeká obíhání úřadů, které zabere spoustu drahocenného času, ale myslet musíte i na ochranu osobní identity. Může totiž dojít k jejímu zneužití, padnou-li vaše doklady do nesprávných rukou. Podívejte se, jak toto riziko minimalizovat a předejít nepříjemnostem.

Na co si dát pozor při ztrátě osobních dokladů

Prvním krokem je obeznámení příslušných úřadů

Největší chybou, které se lidé po ztrátě osobních dokladů dopouštějí, je mrhání časem. Je pochopitelné, že mnoho z nás stále doufá, že se dokumenty někde objeví. Že je najde rozumný a čestný člověk, který se ozve buď přímo vám, nebo doklady odevzdá na některou z policejních služeben. Naděje samozřejmě umírá poslední a příběhů s podobně optimistickým koncem naštěstí není málo.

Jenže zatímco na tohle spoléháte, utíká vám čas, během něhož si nějaký lotr může zakládat bankovní účty, žádat o pochybné půjčky či páchat trestnou činnost na jiných lidech pod vaším jménem. Zejména triky internetových podvodníků v tomto ohledu neznají mezí. Zkompromitovat se vás ale kdokoliv může pokusit i v reálném světě. A to rozhodně představuje větší komplikací než nahlásit doklady jako ztracené, a vzápětí je najít nebo zjistit, že jste se při jejich hledání jen špatně podívali.

Při ztrátě, ale pochopitelně i při odcizení osobních dokladů, je třeba jednat rychle. Proto okamžitě informujte policii. Stačí dojít na nejbližší policejní služebnu a vše s policisty sepsat. Obdržíte protokol, který vám v případě zneužití vaší identity bude sloužit jako důkaz, že jste v době spáchání případného podvodu osobními doklady skutečně nedisponovali. Tento krok vám tak může ušetřit nejen stres, ale také spoustu peněz. Pokud totiž nemůžete prokázat zneužití osobní identity, následky jdou za vámi.

Buďte dlouhodobě obezřetní

I v případě, že jste co nejrychleji učinili výše zmíněné kroky, je nutné mít se stále na pozoru. O náhody ve světě není nouze a může se stát, že nepoctivý nálezce přijde na způsob, jak vaše dokumenty zneužít i přesto, že je policie vede jako ztracené či odcizené. Při žádostech o finanční produkty jako je bankovní či nebankovní půjčka, hypotéka nebo například kontokorentní úvěr, vyžaduje věřitel během procesu schvalování půjčky doložení osobních dokumentů žadatele.

Jejich validitu následně zkontroluje v oficiální databázi platných a neplatných osobních dokladů. Tady by tedy problém být neměl. Stále se ovšem najdou věřitelé, kteří se pohybují na hraně či dokonce za hranou zákona a jsou ochotní poskytnout nevýhodnou půjčku i bez tohoto ověření předložených dokladů. Existují také další druhy podvodů, které může člověk se špatnými úmysly spáchat vaším jménem.

Pokud existuje riziko napadení vašich důležitých online účtů, informujte o ztrátě dokladů i provozovatele těchto konkrétních platforem. Podvodník se totiž může na zřizovatele těchto účtů obrátit s tím, že právě on je jejich skutečným majitelem, což může dokázat zasláním kopie nalezeného osobního dokladu, načež mu správce vydá nový přístup a vám jej naopak odebere. Než se vzniklé zmatky vyřeší, má podvodník dostatek času napáchat na účtu obrovské škody.

Ztráta platebních karet je pro mnohé ještě větším strašákem

Ještě mnohem většímu problému však člověk čelí, přijde-li o celou peněženku či tašku, ve které kromě občanky, řidičáku nebo třeba pasu měl také platební nástroje. Tady jde skutečně o minuty. Tak málo totiž může rozhodovat o tom, zda budete rychlejší než podvodník, který s nalezenou platební kartou vyrazí do nejbližšího obchodu vyzkoušet, kolik může zaplatit bez nutnosti zadat PIN ke kartě. Limit jednoho nákupu bez PINu mají karty tuzemských bank obvykle nastavený na 500 Kč.

Jenže souhrnný limit pro platby kartou se pohybuje v řádech tisíců korun. Funguje to tak, že lze učinit několik jednotlivých plateb do limitu 500 Kč, než dojde k vyčerpání souhrnného limitu, kdy je nutné PIN zadat. Tento vyšší limit se však automaticky anuluje, kdykoliv PIN zadáte, to znamená třeba i při výběru z bankomatu. Často tak nepoctivý nálezce může bez PINu celkově utratit i několik tisíc korun bez jakéhokoliv problému.

Přijdete-li o své kreditní či debetní karty, bez prodlení je zablokujte. Je hned několik způsobů, jak postupovat. Každý vydavatel platební karty disponuje nonstop blokační linkou, na kterou můžete zavolat a kartu nechat trvale zablokovat. Rychlejší však obvykle bývá dočasná blokace, kterou můžete provést sami v internetovém bankovnictví třeba ve svém chytrém telefonu. Tato dočasná blokace trvá několik dní, během kterých se vydáte do své banky, kde starou kartu zablokují trvale a vydají vám novou.

Našli jste něčí osobní doklady? Tohle je správný postup, jak byste se měli zachovat

Pokud se naopak ocitnete v roli nálezce něčích dokladů, měli byste vědět, že máte zodpovědnost za to, jak s nimi naložíte. Nemůžete je jen tak hodit do koše a zapomenout na ně, protože v tu chvíli zacházíte s citlivými a zneužitelnými údaji další osoby. Pokud se jedná o věci, jako je jízdenka na hromadnou dopravu nebo třeba kartička pojišťovny, můžete zkusit doklad se zakrytými citlivými údaji vyfotit a zeptat se na sociálních sítích, zda někdo majitele nezná. Vidět by mělo být pouze jméno.

Pokud ale najdete občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičák, odevzdejte je na nejbližší služebně městské či státní policie. Tam s vámi policisté sepíší krátký protokol o nálezu dokladů a informují jejich skutečného majitele. Zabere vám to sice půl hodiny vašeho času, ale člověku, který doklady ztratil, tím ušetříte spoustu stresu a starostí.

Přečtěte si něco dalšího