Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

 • Rychle
 • Bezpečně
 • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

31. 07. 2023 | Půjčka ihned

Jak zvýšit finanční gramotnost? 5 klíčových dovedností pro každého

Zpět na blog

Vzhledem k tomu, že finance hrají v moderní společnosti důležitou roli, je finanční gramotnost nezbytnou součástí základního vzdělání. Osoba finančně gramotná rozumí všem aspektům financí, včetně plánování rozpočtu, spoření, daní, vyzná se v úvěrovém světě a je schopná se zorientovat v možnostech investování.

Jak zvýšit finanční gramotnost? 5 klíčových dovedností pro každého

Finanční gramotnost je nezbytná

Finanční gramotnost umožňuje jedinci lépe se připravit na konkrétní finanční překážky v životě. Díky tomu je schopen eliminovat případnou ekonomickou tíseň a finanční problémy. Vzhledem k tomu, že s penězi, půjčkami, hypotékami, kreditními kartami, investicemi či spořením se setkáváme prakticky denně, je finanční gramotnost naprosto nezbytná.

I z toho důvodu patří už i do vzdělávacího plánu na základních školách. Aby děti pochopily, jak s financemi zacházet a kterak se ve světě financí orientovat. Ostatně podle loňských průzkumů na tom Češi nejsou s finanční gramotností právě nejlépe.

Podle indexu finanční gramotnosti, který zjišťuje úroveň vědomostí v Česku v oblasti investic, spoření, rizika a akciových trhů, se pohybujeme okolo průměru. Nevyznáme se v investicích ani v radách finančních poradců. Nejvíce se pak obáváme rychlého růstu cen z důvodu inflace a chceme nějakým způsobem šetřit.

Z indexu finanční gramotnosti České bankovní asociace také vyplývá, že 73 % lidí se nepovažuje za příliš zkušené investory. Zároveň však tito lidé mají mnohdy lepší znalosti než ti, kteří se za zkušené považují. Nejlepší investiční znalosti mají mladí lidé mezi 18 a 26 lety. A 80 % Čechů rozumí pojmu inflace, avšak princip složeného úročení správně chápe jen 40 % Čechů.

Zdokonalení v oblasti finanční gramotnosti

Finanční gramotnost je v dnešní době nezbytná už z toho důvodu, že dokážete se svými těžce vydělanými penězi lépe zacházet. Budete připravení na zvládnutí náročných finančních situací a poradíte si s případnými propady. Budete vědět, jak obtíže zvládat, případně, na koho se můžete obrátit o erudovanou radu.

Vždy je nezbytné umět plánovat svůj měsíční rozpočet, vždy mít peníze v hotovosti pro případ nouze, vyznat se v bankovních účtech i kreditních kartách. A nezbytnou součástí je i orientace ve světě půjček. Abyste věděli, kde si můžete v případě potřeby vypůjčit nejvýhodněji a dovedli si spočítat úroky, které zaplatíte. Porovnáním podmínek půjček a hledáním nejnižších úrokových sazeb můžete ušetřit dost peněz.

Rozhodně není pravidlem, že nejvýhodnější půjčka je u banky, kde máte svůj bankovní účet. Mnohdy může být zajímavější vypůjčit si třeba i u nebankovní společnosti, jelikož třeba právě ona nabízí nejvýhodnější podmínky. Kupříkladu půjčka ihned je bez zbytečného papírování, je on-line a vyřídíte ji z během chvilky z pohodlí domova. Vyhnete se zbytečné cestě do banky, ušetříte čas a budete mít třeba i mnohem lepší podmínky úvěru.

Proto je vždy nutná dobrá orientace na finančním trhu. Ostatně to samé platí i v případě investování.

5 dovedností pro zvýšení finanční gramotnosti

Čím víc jste finančně gramotní, tím je vaše nakládání s financemi jistější. A mnohem snadněji také prokouknete podvody, kterých je ve finančním světě obrovské množství. V neposlední řadě pak můžete díky dobré finanční gramotnosti třeba i skvěle investovat a vydělat si tak další zajímavé peníze.

 1. Naučte se sestavovat rozpočet

  Příjmy a výdaje. Jednoduchá rovnice, do které si každý měsíc musíte dosadit konkrétní částky. Vše si rozepište na papír nebo do excelové tabulky, abyste se v přijatých i vydaných penězích vyznali. Sestavte si rozpočtový plán a držte se jej.

  Vždy nejprve odbavte nezbytné výdaje, což jsou peníze na bydlení, energie, půjčky atd., teprve pak můžete plánovat, co se zbylou částkou. Vždy byste si měli dát nějaké peníze bokem na spoření nebo investování. Nikdy byste na konci měsíce neměli končit s nulou na účtu.

 2. Spoření i investování je i pro laiky

  I když se vám to může zdát zpočátku složité, opak bývá pravdou. Zejména u spoření je možnost najít si na trhu co nejvýhodnější spořicí účet, na který budete každý měsíc posílat určitý finanční obnos. Šetříte a peníze se vám navíc i úročí.

  Podle odborníků bychom měli mít našetřených minimálně tři až šest svých měsíčních příjmů – na životní náklady v případě nouze. Mnohem lepší v tomto směru však může být investování. Můžete zhlédnout zajímavá videa s návody nebo si přečíst knihy či články o investování pro začátečníky. Alespoň pro začátek vám to pomůže zorientovat se v oblasti investic. Navštívit však můžete i nejrůznější kurzy nebo se přihlásit na kurzy on-line, kde se rovněž můžete dozvědět mnoho důležitých informací.

 3. Sledujte a čtěte finanční zprávy

  Ať už půjde o finanční zprávy v televizi nebo novinky a informace ze světa financí v tisku, neměli byste si je nechat každý den ujít. Nemusíte sledovat všechno, avšak nezbytný je alespoň základní přehled.

  Navíc noviny dnes už nemusíte kupovat fyzicky, ale jednoduše si čerstvé informace vyhledáte na internetu. Zde můžete i odsouhlasit nabídku s odběrem novinek a pravidelně pak budete do e-mailové schránky dostávat čerstvé finanční informace. A to rozhodně není na škodu.

  Případně můžete začít poslouchat i podcasty, které jsou snadným způsobem, jak se dozvědět nové informace z finanční sféry či hospodaření s penězi.

 4. Plánujte finanční cíle

  Stejně jako má každý z nás cíle životní, měli bychom mít i cíle finanční. Z toho důvodu jsou nezbytné úspory či nějaké peníze navíc bokem. Jestliže nejste schopní každý měsíc alespoň nějakou částku ušetřit, je potřeba něco změnit.

  Buď si můžete sehnat lépe placenou práci, vzít si brigádu nebo systematicky začít snižovat své výdaje. A to tak, že si budete celý měsíc podrobně psát veškeré své nákupy. Následně si pak nad seznam sedněte a vyškrtejte věci, kterých jste ochotní se alespoň na čas vzdát. Zbytné výdaje, které máte v plánu, rozdělte do několika měsíců a věci nakupujte postupně, nikoliv najednou. Ušetřené peníze pak dávejte stranou.

 5. Spočtěte si své kreditní skóre

  Takzvané kreditní skóre je údaj, který o vás vypovídá, jak jste spolehlivými plátci a vlastně částečně i to, jestli umíte s financemi hospodařit. Kreditní skóre pak společně s dalšími údaji tvoří vaši bonitu, podle které se banka rozhoduje, zda vám dá nebo nedá úvěr.

  K dobré kredibilitě přispívá včasné splácení půjček a čistá úvěrová historie. Kreditní skóre značně vypovídá o vaší finanční situaci a můžete díky němu přijít i na chyby, kterých se v této oblasti dopouštíte.

Přečtěte si něco dalšího