Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

  • Rychle
  • Bezpečně
  • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

13. 06. 2023 | Rychlá půjčka

Děti a moderní technologie? Pozor na peníze!

Zpět na blog

Ve chvíli, kdy dítě poprvé vezme do ruky mobilní telefon nebo usedne k počítači, začne každý rodič řešit otázku bezpečnosti. Žádný snadný univerzální návod sice neexistuje, ale jsou pravidla, kterými je dobré se řídit. I když, řekněme si na rovinu, stoprocentní bezpečnost dětí na internetu v dnešní době bohužel zajistit nelze. Na co si tedy především dávat pozor?

Děti a moderní technologie? Pozor na peníze!

Krádež identity u dětí a dospělých

V každém případě je na místě předat potomkovi své zkušenosti a dále se průběžně informovat o dalších rizicích a nebezpečích, která ve virtuálním světě na děti a dospívající číhají. Jen tak budete schopní alespoň minimalizovat případné internetové hrozby.

To, co můžete jako rodič svému potomkovi předat, je maximum zásad, aby se na internetu bezpečně pohyboval. Zároveň je vhodné, především u mladších dětí, pojistit se navíc nejrůznějšími operačními systémy, aplikacemi a síťovými zařízeními. Je i mnoho rizikových internetových stránek, které můžete sami zakázat. Avšak ani to není pochopitelně stoprocentní jistota bezpečí.

A právě tam, kde už nejste schopní ohlídat bezpečnost technicky, se objevují rizika další.

Podvody na sociálních sítích

Není dítě, které by dnes nemělo svůj vlastní profil na sociálních sítích. Bohužel jsou však tyto virtuální světy doslova prošpikované podvody. Ať už jde o Facebook, Instagram, TikTok či jiné sociální sítě. Přičemž podvodníci se zaměřují právě na dospívající jedince.

Mezi nejčastější podvody patří krádeže identity. Problém mohou být například i průzkumy nebo soutěže, které vyžadují osobní údaje. Podvodník se zde může pak vydávat i za někoho, kým není, zkontaktuje se s obětí a má doslova otevřené dveře k získání dalších údajů či přímo peněz.

Ostatně krádež identity je na sociálních sítích tak častá, že usnadňuje potenciálním zlodějům takzvaný phishing. To je typ kybernetického útoku, kdy se útočník takto snaží získat důvěrná data oběti nebo spustit na zařízení oběti škodlivý kód.

Problémem je, že mladí lidé si často ani neuvědomují, že předávají osobní údaje, které lze ke krádeži identity použít. Internetový zloděj vám tak může doslova „vysát“ vaši bankovní kartu nebo si na vaši identitu zařídit nějaký úvěrový produkt (výhradně on-line bývá například rychlá půjčka). Získá tak peníze a splácení pak bude bohužel na vás.

Pochybné nákupy na internetu

Nekoupili jste svému potomkovi něco, po čem tolik toužil? Nevadí, sežene si to sám na internetu a téměř jistě ještě levněji než v kamenném obchodě. Ať jde o nový značkový telefon, designovou kabelku nebo luxusní oblečení. Ostatně právě dospívající a mladí lidé těsně na prahu dospělosti velice rádi na internetu utrácejí za drahé nebo značkové zboží. Zde je však velký kámen úrazu. Zboží tohoto druhu bývá velice často k nalezení na falešných webových stránkách, prostřednictvím kterých děti přijdou o peníze, avšak zboží neobdrží.

Případně tyto stránky sbírají i osobní údaje, které používají pro účely krádeže identity nebo lstí míří na oběť, aby klikala na odkazy a nevědomky tak stahovala malware. Problém je ten, že mnoho podvedených se stydí přiznat svoji chybu a mluvit o ní. Často se to tedy ani rodiče či úřady nedozvědí.

Klikání na pochybné odkazy

Mezi populární internetové podvody, kterým se daří především na sociálních sítích, jsou variace na herecké a modelingové castingy. Většina mladých na to totiž slyší. Mladé vyzývají, aby se zúčastnili nějakého uměleckého projektu, stali se součástí videoklipu nebo si třeba jen vyzkoušeli kreativní psaní. A když budou šikovní, může jim být vydaná třeba i kniha!

Dospívající člověk z toho cítí úspěch, slávu a peníze. Tomu je velice těžké odolat. Některé podvody mohou obsahovat i vstupní poplatek. Údajný pořadatel si jej obhajuje tím, že je to nutné na pokrytí nákladů, propagaci a podobně.

Doslova obřím semeništěm podvodů jsou on-line aukce a internetové bazary. Podvody, které nemá šanci rozeznat většinou ani dospělý, natož dospívající. Dítě se zúčastní aukce nebo si rovnou pořídí nějakou věc, za kterou zaplatí předem, a zboží nikdy nedostane.

Na všechna tato rizika je nutné své potomky pravidelně upozorňovat. Děti a finanční gramotnost je sice již ohrané téma a váš syn či dcera budou nejspíš nadzvedávat obočí, pokud je budete poučovat. Ovšem tvrdá data hovoří jasně. Děti, dospívající a následně i senioři jsou v tomto směru nejohroženějšími skupinami lidí a je poměrně snadné je v on-line prostředí podvést a okrást.

Pozor na hry i webovou kameru

Dalším způsobem, jak se dostat k vašim osobním údajům nebo k údajům z vaší platební karty, jsou věci zdarma. Nejčastěji se v tomto směru nabízejí mobilní telefony. A odolejte nejnovějšímu typu mobilu, po kterém už dlouho toužíte! Ve chvíli, kdy kliknete na podobnou nabídku, dostáváte se poměrně rychle do spáru podvodníků.

Dospívající dívky a mladé ženy pak velice často také klikají na téma hubnutí. Tedy nabídky typu: „zázračné hubnoucí pilulky zdarma“, „měření a vážení zdarma“, „jídelníček zdarma“ a podobně. Za slovem „zdarma“ pak ale většinou stojí zbytečné, nefunkční a často i předražené nebo dokonce nebezpečné produkty či služby.

U mladších dětí jsou zase obřím nebezpečím hry. Ač jsou mnohé z nich zdarma, nabízejí například dokoupení žetonů nebo přikoupení nějaké zajímavé extra služby či produktu, se kterými bude hra zábavnější.

I když se rozhodnete, že svému dítku jednou za čas nějakou hru připlatíte nebo koupíte ve hře nějaký bonus navíc, nikdy nenechávejte v telefonu uloženou svoji platební kartu. U většiny her se bohužel karta uloží automaticky a následně již nevyžaduje žádné ověření. Těsně po koupi je tedy nutné jít přímo do nastavení a platební kartu ručně vymazat.

A obřím nebezpečím může být i webová kamera. Hackeři do ní umí totiž poměrně snadno proniknout. Tedy v případě, že kamera není zakrytá nebo přímo v počítači zakázaná. Následně jsou pak schopní přes webovou kameru shromažďovat informace či obrázky, které mohou následně využít k vydírání dospívajících nebo jejich rodičů.

Přečtěte si něco dalšího